DekoRady w Social Media
Artykuł Tygodnia
Modne kolory ścian w 2019
Porady o nieruchomościach
Nieruchomości to temat rzeka. W tym dziale nieco Was zaskoczymy i poświęcimy uwagę zagadnieniom nieco innym niż wystrój, aranżacja i dekoracje. Tu skupimy się na konkretach bo aby cieszyć się pięknym wnętrzem, trzeba wcześniej dopilnować formalności związanych z mieszkaniem czy domem. Zadbamy zatem trochę o Wasz komfort psychiczny.
Dowiecie się na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania od dewelopera, jak zakupić nieruchomość pod inwestycję i jak wynająć mieszkanie. Pomożemy także sprawnie przeprowadzić Wam proces sprzedaży mieszkania. Mówiąc krótko, otworzymy Wam oczy na wiele istotnych spraw.
Pierwsze własne mieszkanie – od czego zacząć?
Decyzja zapadła, wiesz już że chcesz nabyć swoje własne mieszkanie. Najwięcej pytań powstaje wówczas gdy jest to Twoja pierwsza w życiu nieruchomość. Zanim przystąpiłeś do poszukiwań swojego idealnego lokum, rozważałeś zapewne przez długi czas kwestię czy Twoje mieszkanie będzie z rynku pierwotnego czy wtórnego.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zakup całkowicie nowego mieszkania daje gwarancję spełnienia nowoczesnych standardów budowy. Budynek przyciąga też zazwyczaj uwagę swoim niebanalnym wyglądem. Ponadto deweloper daje Ci rękojmie na wykonawstwo na okres 5 lat. Oznacza to, że masz prawo do zgłoszenia i naprawy wszelkich usterek wynikających z winy budowlańców.
Co z rynkiem wtórnym?
Rynek wtórny również wart jest rozważenia. Przy odrobinie zaangażowania lub pomocy doświadczonego biura można znaleźć prawdziwe perełki i to w wygodnych lokalizacjach miasta.
Niewątpliwą przewagą używanych mieszkań nad nowymi jest ich niższa cena. Oczywiście niekiedy wymagają one remontu, jednak można znaleźć takie, które gotowe są do zamieszkania praktycznie od razu – bez pokrywania kosztów wykończenia.
Odbiór mieszkania od dewelopera
Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, czyli z rynku wtórnego musisz dopilnować bardzo wielu spraw. Nie warto zbyt pochopnie podpisywać dokumentów, które zostaną Ci przekazane. Pomoc specjalisty może okazać się tu bardzo potrzebna, zwłaszcza jeżeli mieszkanie nabywasz pierwszy raz w życiu.
Od kilku lat funkcjonuje co prawda w Polsce ustawa deweloperska, dzięki której każda umowa nabycia nieruchomości ma formę aktu notarialnego. Zadbaj o to aby każdy jej zapis był dla Ciebie jasny i zrozumiały. W razie wątpliwości konsultuj wszelkie jej fragmenty z prawnikiem.
Podczas odbioru mieszkania warto mieć zarezerwowany nieograniczony czas, tak aby w pośpiechu nie pominąć istotnych kwestii. Osoby, które nie znają się na branży budowlanej mogą mieć trudność z oszacowaniem stanu technicznego mieszkania. By uniknąć niechcianych problemów, warto rozważyć skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości, która posiada w swoich szeregach specjalistę przeprowadzającego odbiory nowych mieszkań.
Wykończenie nowego mieszkania w stanie surowym
Jeżeli masz już w głowie wizję swojego idealnego mieszkania i jesteś przekonany o tym, że chcesz ją wdrożyć bez względu na to czy będzie ono nowe czy używane to stan deweloperski jest tu idealnym punktem wyjścia. W mieszkaniu używanym trzeba byłoby rozprawić się jeszcze z istniejącym wykończeniem (podłogi, płytki, elementy armatury łazienkowej, tapety). W starszym budownictwie dochodzi jeszcze niekiedy konieczność wyrównania ścian i podłóg.
Mieszkanie odebrane bezpośrednio od dewelopera nie wygląda imponująco, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę. Nie da się ukryć, przed Tobą ogrom pracy. Efekt jest jednak tego wart. Na co właściwie można liczyć tuż po odebraniu klucza do własnego M? Zazwyczaj są to drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, okna i parapety, jednowarstwowe pomalowanie ścian na biało oraz podłączenie wszelkich mediów.
Niektóre umowy przewidują także wyposażenie łazienki w podstawowe elementy – toaleta oraz zlewozmywak. Warto jest uprzednio dokładnie zapoznać się z umową, która wyraźnie reguluje te kwestie.
Mieszkanie jako pewna inwestycja na lata i lokata kapitału
Inwestowanie i pomnażanie kapitału to bardzo istotne elementy tworzenia swojej stabilizacji finansowej. Wiedzą o tym przede wszystkim osoby przedsiębiorcze i takie które mają przyszłościowe podejście do swojego życia. Wiele osób w ostatnich czasach odchodzi od nisko oprocentowanych lokat bankowych na rzecz inwestycji w nieruchomości. Polega to na zakupie mieszkań przeznaczonych pod wynajem.
Ceny mieszkań… taniej nie będzie?
Nie da się ukryć, że jest to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza że ceny mieszkań w ostatnich czasach dość mocno się podwyższyły. Kwota jaką można zarobić na wynajmie mieszkania zależy od wielu czynników. Są to między innymi: standard wykonania, wyposażenie, wielkość mieszkania oraz lokalizacja i dostępność punktów usługowych w pobliżu.
Zakup mieszkania pod wynajem
Jeśli planujesz zakup mieszkania, które “ma zarabiać”, czyli takiego wyłącznie pod wynajem, musisz przede wszystkim określić grupę najemców na jakiej najbardziej Ci zależy.
Inaczej powinno być rozplanowane mieszkanie dla singla, pary, rodziny z dziećmi czy kilku studentów. Niektórzy wynajmujący wykluczają pewne grupy najemców. Zwróć uwagę na swoje oczekiwania już na etapie zakupu i projektowania wnętrza lokum, tak aby szybko i bezproblemowo móc potem sfinalizować umowę wynajmu.
Sprzedaż mieszkania krok po kroku
Jeśli otrzymałeś mieszkanie w spadku lub po prostu planujesz przeprowadzkę w inne miejsce to warto oprócz wynajmu rozważyć także jego sprzedaż. Zadbaj o to aby wejście w nowy etap życia rozpoczęło się bez nerwów i problemów. Tuż przed zamiarem sprzedaży mieszkania zastanawiasz się zapewne czy konieczny będzie jego remont.
Mieszkanie, które odnowisz zyska z pewnością na standardzie, a więc zwiększy się jego wartość. Z takiego rozwiązania zadowolone będą osoby szukające nieruchomości “pod klucz”. Musisz liczyć się jednak z tym, że nadal istnieje grupa osób, które wolą kupić mieszkanie niższym kosztem na rzecz samodzielnego urządzenia go.
Jak znaleźć zatem złoty środek? Postaw po prostu na podstawowe odświeżenie wnętrz niewielkim kosztem. Dużo zdziała tu odmalowanie ścian. Możesz wynająć także profesjonalną firmę sprzątającą. Nie zapomnij także o naprawie ewentualnych usterek.
Co składa się na cenę nieruchomości?
Ważną kwestią są także pieniądze. Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników, między innymi lokalizacja, wielkość i standard. Warto zapoznać się z ogłoszeniami konkurentów. Należy mieć świadomość, że ceny mieszkań w ogłoszeniach są często zawyżone tak aby pozostawić pole do negocjacji, którą wiele nabywców chętnie uskutecznia. Dobrym pomysłem jest powierzenie tej kwestii rzeczoznawcy – uchroni on Cię przed zaniżeniem wartości mieszkania i ewentualną stratą pieniędzy.
Wspomniane powyżej porady to tylko mały ułamek tego co dla Was przygotowaliśmy. Ten obszerny dział przyniesie Wam z pewnością o wiele większą dozę wiedzy. Dowiecie się także jak urządzić rodzinne mieszkanie, jak nowocześnie je wyposażyć, czy warto jest skorzystać z usług firm projektowych, jak stworzyć niepowtarzalne biuro w swoim mieszkaniu czy nawet jak zachować się w przypadku zalania sąsiada. Dzięki naszym poradom kwestie związane z nieruchomościami staną się o wiele jaśniejsze. Zapraszamy.