Artykuł Tygodnia
Jak tanio urządzić mieszkanie?
Podłoga w pokoju dziecięcym
Przy wykańczaniu domu często nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednie przygotowanie pokoju dziecięcego powinno przykuć więcej naszej troski.
Oprócz ozdobnych dekoracji, mebelków i ładnych dziecięcych tekstyliów czy zabezpieczeń na mebelkach, musimy zwrócić szczególną uwagę na podłoże znajdujące się w tym pomieszczeniu. Ze względu na to, że będzie to dziecięce królestwo przez długi okres czasu i spędzi tam prawdopodobnie dużą część swojego życia na świetnej zabawie, to do nas należy kwestia sprawienia, aby było także bezpiecznie a przy okazji ładnie.
Więcej artykułów na temat aranżacji pokoju dzieciecego.
Jaka podłoga w pokoju dziecięcym?
Przede wszystkim – bezpieczna. Niestety często zapominamy bądź nie zdajemy sobie sprawy z tego, że surowy beton położony bezpośrednio pod podłogą (panelami, parkietem itp.) nie będzie rozpraszał energii uderzeń a co za tym idzie nie zaabsorbuje upadku dziecka i stwarza duże ryzyko urazów i zagrożenia dla zdrowia pociechy, która nie ma jeszcze dobrze skoordynowanych ruchów, albo nawet jest starsza i po prostu się potknie.
Musimy pamiętać o tym, że maluchy bardzo lubią zabawy ruchowe i jest nieuniknione, że takie będą stosować w swoim pokoju. Istotna jest zatem podłoga, która: pochłonie i rozproszy siłę uderzenia oraz będzie elastyczna, co więcej powinna być przyczepna (w żadnym wypadku nie śliska!), ponieważ to sprawi, że przy większej prędkości dziecko nie straci kontroli nad kierunkiem ruchu.
Ponadto musimy mieć na uwadze, iż maluchy podłoże stosują nie tylko do siedzenia lub stania, one także liżą i całują wszelkie powierzchnie – także podłogę. Dlatego konieczna jest taka, która nie będzie toksyczna, a także umożliwi łatwe i skuteczne, częste mycie, kiedy małemu artyście przyjdzie do głowy ją pomalować, a może zdarzać się to często. Ważne jest także, aby podłoga nie była zimna, ponieważ maluchy przeważnie na niej siedzą – może być zatem ogrzewana lub z materiałów ciepłych w dotyku.
Dywan w pokoju dziecka?
Wielu rodziców decyduje się na położenie dywanu w pokoju dziecka, nie zawsze jest to dobry pomysł, ze względu na trudność w czyszczeniu (często upadające jedzenie, klejące rączki, pisanie po nim przez malucha a przede wszystkim kurz, który może stanowić problem w przypadku dzieci zmagających się z problemami alergicznymi). Należy więc przemyśleć ten zakup i dobrać odpowiedni w razie decyzji.
Musimy przy tym pamiętać, żeby dywan miał podkład antypoślizgowy, w przeciwnym wypadku dziecko może ulegać wypadkom i często się przewracać, ślizgać i upadać.
Położyć wykładzinę w pokoju dziecięcym?
Alternatywą jest także położenie wykładziny podłogowej, z dużą wagą, aby była zamocowana na płasko (bez niebezpiecznych fałd) i tutaj również trzeba pamiętać o małych alergikach i astmatykach, o hipoalergiczności wykładziny i przyjazności dla tych dzieci.
Ostatnim elementem na który również zwracamy uwagę jest oczywiście kwestia estetyczna. Podłogę w pokoju dziecięcym dobieramy dopasowując ją do wystroju tego wnętrza, dobrym pomysłem jest wzór, który ukryje ewentualne drobne plamki, które mogą zdarzać się w tym pomieszczeniu wyjątkowo częściej niż w pozostałych, a ostatecznie nie ma nic gorszego niż ciągłe powstrzymywanie dziecka przed swobodną zabawą.
Zatem: jaka podłoga dla dziecka?
Zamortyzowana odpowiednim podłożem, bez toksycznych farb i lakierów, pokrywających ją, nieśliska, ciepła.
Jak zabezpieczyć podłogę przed dzieckiem?
Jeśli mamy na myśli zabezpieczenie pod względem dobra dziecka: zgodnie z poprzednimi wnioskami, podłoga musi być ułożona na odpowiednim podłożu – nigdy bezpośrednio na betonie. Nie może być pokryta toksycznymi farbami czy lakierami. Wykluczone jest, aby była śliska. Jeśli chodzi o alergików na pierwszym miejscu stawia się na drewno, powinno ono wtedy posiadać certyfikat ekologiczny, aby było wysokiej jakości.
W przypadku alergików podłoga drewniana powinna być zabezpieczona lakierem wodorozcieńczalnym, gdyż zabezpieczona naturalnymi olejami i woskami może nasilać objawy choroby. W przypadku dzieci bez alergii są one dopuszczalne. Może to być także podłoga wykonana z naturalnego korka.
Jeśli zaś chodzi nam o dobro podłogi: w utrzymaniu czystości najłatwiejsze będą panele lub linoleum, ale te bez szkodliwych substancji chemicznych – producent lub sprzedawca powinien przedstawić nam odpowiedni certyfikat. Odporniejsze na zniszczenia są panele winylowe, trwałe przy urazach mechanicznych, nawet zalanie wodą nie jest im straszne. Ale tu również warto zwracać uwagę na certyfikaty.
Często rezygnuje się w pokojach dzieci alergicznych z wykładzin i dywanów ze względu nasilanie objawów, ale obecnie producenci wyszli naprzeciw oferując coraz więcej dywanów przeznaczonych dla dzieci (czy też dorosłych) z takimi problemami. Takie rozwiązanie może być doskonałe również dla dzieci, które nie borykają się z alergiami.
Tego typu dywany nie wchłaniają kurzu a jednocześnie redukują ten unoszący się w powietrzu. Można także pomyśleć o bawełnianych chodniczkach, które łatwo pierze się nawet w pralce.
Co do pokoju dziecka zamiast dywanu?
Kwestia kładzenia czegoś na podłodze dziecięcego pokoju bądź nie – często spędza sen z powiek rodziców. Na rynku obecnie mamy ogromny wybór dywanów i dywaników wszelkich rodzajów, kolorów i struktur.
Należy pamiętać, że oprócz tego jak przedmiot wygląda i czy podoba się nam lub dziecku, musi być bezpieczny. Samo położenie dywanu to nie wszystko. Chcemy przecież, aby pokój malucha był przede wszystkim bezpieczny. Jeśli decydujemy się na dywan zwróćmy uwagę na materiał z którego został wykonany, na to czy jest przedmiotem bezpiecznym dla alergików (tu konieczne są odpowiednie atesty).
Jak dbać o czystość podłogi?
Ważne jest to czy łatwo dba się o jego czystość. Oraz zamocowanie dywanu odpowiednią podkładką antypoślizgową lub podklejenie go do podłogi. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka nie może się ślizgać ani przesuwać. Warto wiedzieć, że dywany wełniane nie elektryzują się, są miękkie i mają dobrą izolację. Poliestrowe są trwałe, odporne na zabrudzenia i nie mechacą się, ale mogą się elektryzować. Natomiast dywany akrylowe są miękkie, gładkie, łatwe do utrzymania czystości, odporne na grzyby i bakterie.
Mniejsze dywaniki zamiast dużego dywanu u dziecka?
Alternatywą dla dywanu będzie położenie kilku mniejszych bawełnianych chodniczków, które łatwo pierze się w pralce. Mogą być różnokolorowe, we wzory. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby były przyczepne do podłogi, gdyż w przypadku kilku chodniczków noga dziecka może łatwiej się pod niego podwinąć.
Lub wykładzina położona na całej długości podłogi (zamiast na przykład paneli). Kładziona precyzyjnie, bez wybrzuszeń i tworzących się fałd, które mogą stanowić niebezpieczeństwo. Z odpowiednimi atestami i częstą dbałością także ma szansę sprawdzić się w pokoju dziecka, ponieważ będzie miękkim podłożem wygodnym do zabawy. Jednym, dość znaczącym, mankamentem będzie przy niej kwestia utrzymania higieny, kiedy wyleje się sok, rozsypie jedzenie lub wyleją farbki.
Wszystkie te mankamenty i plusy należy przemyśleć i podjąć decyzję zgodnie ze swoją wolą, pamiętając o najważniejszym: aby dziecku żyło się w jego pokoju jak najlepiej, najbezpieczniej, jak najbardziej komfortowo i przyjemnie.
Podsumowując – jaka podłoga dla dziecka?
Podłoga w pokoju dziecięcym musi być bezpieczna i odpowiednio ciepła, ponieważ maluchy spędzają na niej mnóstwo czasu, raczkując, stawiając pierwsze kroki i bawiąc się. Pod uwagę należy wziąć jej elastyczność, która amortyzuje upadki. Ponadto należy zadbać, aby podłoga do pokoju dziecięcego nie była śliska, gdyż biegające dziecko może łatwo zrobić sobie krzywdę.
W naszym serwisie znajdą Państwo cenne wskazówki, które sprawią, że pomysł na pokój dziecka będzie starannie opracowanym projektem, sprzyjającym rozwojowi dziecka. Zabawa na zimnym podłożu sprzyja przeziębieniom i nie zapewnia szkrabowi przyjemności, dlatego proponujemy rozwiązania w postaci miękkich dywaników i wykładzin.