Jak dobrać dywan do wnętrza aby był estetyczny i zarazem funkcjonalny?
Dywany pomimo popularności wykładzin i innych pokryć podłóg wciąż nie wychodzą z mody. Wygląda na to, że kojarzą się z czymś dużo elegantszym i często – po prostu przyjemniejszym w dotyku.
Wielowiekowa tradycja drogocennych dywanów przywożonych ze Wschodu także nadaje im prestiżu i sprawia, że pomieszczenie, w którym znajduje się dywan wygląda już na pierwszy rzut oka bardziej dostojnie. Nawet, jeżeli nie jest on pokryty przez gęste, orientalne wzory. Zwłaszcza we wnętrzach współczesnych trudno byłoby owe słynne perskie dywany rozsądnie wkomponować jako element ich wystroju. Pozostawmy zatem te kosztowne cudeńka koneserom dzieł sztuki tekstylnej.
Warto natomiast zwrócić uwagę na różnorodne dywany dostępne obecnie na naszym rynku – po przystępnych cenach. Jest ich prawdziwe zatrzęsienie, a wybór tego konkretnego – niełatwy.
Jak dobrać dywan do wnętrza i co wziąć wówczas pod uwagę?
O tym jak właściwie dobrać dywan do konkretnego wnętrza decyduje wiele czynników. A jego wielkość, kształt czy wystrój to tylko niektóre z nich. Naturalnie liczy się również gust właściciela oraz jego możliwości finansowe. Nadal są to jednak jedynie podstawowe parametry. Co jeszcze decyduje o tym jak dobrać dywan do wnętrza? Spróbujmy przyjrzeć się temu biorąc pod uwagę przeznaczenie konkretnych pomieszczeń.
Dywan do kuchni? Czemu nie!
Chociaż jest to jeszcze wciąż stosunkowo mało popularne zjawisko, to dywany coraz częściej goszczą właśnie w pomieszczeniach kuchennych. Podobnie jak dywaniki łazienkowe – pełnią tam funkcję praktyczną – podłogi w kuchniach nierzadko są po prostu zimne. Takie dywany mają naturalnie większą powierzchnię niż te do łazienki, ale także powinny być odporne na wilgoć i, oczywiście, różnego rodzaju plamy.
Jeżeli chodzi o wzór, to dobrze sprawdzą się tutaj zarówno motywy geometryczne jak i te imitujące na przykład kostkę brukową lub kafelki. Pomimo, że dywan odcina się od reszty podłogi spełnia wówczas swoje praktyczne funkcje i sprawia wrażenie innego jej wycinka. Zwłaszcza w kuchniach w nowoczesnym stylu kwiatowe wzory albo orientalne esy-floresy raczej zakłócałyby harmonię tych wnętrz.
Ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku wspomnianych już dywaników łazienkowych, należy dokładnie zwrócić uwagę na spód kuchennego dywanu. Musi to być solidny dywan antypoślizgowy.
Dywan do pokoju dziecięcego – liczy się nie tylko atrakcyjny wygląd.
Zastanawiając się jak dobrać dywan do wnętrza zajmowanego głównie przez dzieci zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na jego walory estetyczne. Oczywiście kolorowe dywany, na przykład z motywami postaci z bajek, występują w licznych odsłonach.
Należy jednak zwrócić baczną uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Obecnie wiele dzieci boryka się z alergiami i w ich przypadku najlepszy będzie dywan akrylowy. Takie dywany są wyjątkowo łatwe do czyszczenia, co również pozostaje nie bez znaczenia przy ich dobieraniu – także dla dzieci bez skłonności do alergii.
Więcej na temat jak wybrać dywan do pokoju dziecka.
Dywan do przedpokoju – praktyczny i designerski.
Przedpokój to pomieszczenie o tyle specyficzne, że częściej niż do innych samemu wchodzi się tam w butach, lub wita obutych jeszcze gości. Dlatego warto zdecydować się raczej na ciemne, neutralne kolory, aby dywan pomiędzy jednym a drugim, nawet częstym czyszczeniem nie „straszył”.
A decydując się choćby na niepozorny, „bury” dywan można przecież wybrać model w nietypowym kształcie. Współcześnie coraz bardziej dostępne są nie tylko te okrągłe, owalne lub kwadratowe, ale również całkiem fantazyjne w swojej formie dywany.
Jak dobrać dywan do wnętrza najbardziej reprezentacyjnego, czyli do salonu?
Salon jest zazwyczaj nie tylko pomieszczeniem najbardziej reprezentacyjnym, ale zwykle też największym w całym domu. Bardzo duże dywany są najczęściej prostokątne. Jak dobrać dywan do wnętrza salonu, największego pomieszczenia w całym domu – to robić to z rozmachem!
Tutaj oczywiście te bogato zdobione odnajdą się najlepiej. Pamiętać należy jednak o ważnej zasadzie, obowiązującej także w innych pokojach, ponieważ ich drzwi otwierają się zwykle do wewnątrz. Przy zakupie dywanu warto odliczyć z każdej strony po około 90 cm wolnej przestrzeni. Wówczas drzwi otworzymy bez blokowania ich przez dywan a jednocześnie będziemy mogli ułożyć go symetrycznie – pośrodku pomieszczenia.
Przyjemny w dotyku dywan do sypialni.
Bardzo szczególnym pomieszczeniem w domu jest sypialnia. Stanowi zwykle swoistą, zaciszną enklawę w całym budynku. To, obok łazienki, pomieszczenie w którym najchętniej chyba chodzimy boso. Miękki dywan z naturalnych, lub choćby częściowo naturalnych włókien to idealna propozycja do sypialni. Właśnie w sypialni, gdzie jest najmniejsza szansa na jego zabrudzenie, najłatwiej pozwolić sobie można na jasne dywany z włókien naturalnych.
To tylko kilka sugestii odnośnie tego jak dobrać dywan do wnętrza. Co jest całkiem zrozumiałe – pedanci oraz „idealne panie domu” mogą nie zwracać uwagi na tego rodzaju praktyczne aspekty także podczas kupna dywanów do innych pomieszczeń. Jednak przeciętny Kowalski postawi raczej na pragmatyzm i dywany w kolorach ciemniejszych, lub bardzo intensywnych i wzorzyste. Ale tak naprawdę – wszystkie wnętrza i ich mieszkańcy są niepowtarzalni. I wybór konkretnego dywanu okaże się ostatecznie bardzo indywidualną sprawą.
Te turkusowe dywany są piękne. Wrzucić do salonu jako mocny akcent i już niewiele trzeba robić by pomieszczenie było stylowe.
Mam dywany i sobie chwalę. W zasadzie oprócz przedpokoju i kuchni wszędzie ozdabiam wnętrze dywanami i polecam takie rozwiązania.
Miała dylemat z dywanem – czy włochaty czy z krótkim włosiem albo całkiem gładki. To baaardzo indywidualna sprawa żeby dobrać go dobrze i kupiłam w końcu z długim włosiem :)
Ciekawe nowoczesne porady dajecie czym się kierować przy kupnie dywana, super opcje !