Spis treści artykułu:
Czy mała łazienka może być ciemna?
Mała czarna łazienka może być ciemna, ale trzeba pamiętać, że ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, co może powodować, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. Dlatego ważne jest, aby zastosować odpowiednie rozwiązania, takie jak poprawne oświetlenie i przemyślane rozwiązania przestrzenne. Dzięki temu zminimalizujemy efekt „przytłoczenia”.
Aby zwiększyć optycznie przestrzeń, można zastosować jasne elementy dekoracyjne, takie jak jasne meble, jasne oświetlenie, jasne kafelki, dodatki, dywany, ceramikę czy właśnie drewno, które nada objętości pomieszczeniu sprawi, że będzie przytulniejsze.
Również zastosowanie lustra na jednej ze ścian pozwoli na rozświetlenie i powiększenie przestrzeni.
Warto też pamiętać, że ciemne kolory są eleganckie i wyrafinowane, więc jeśli jest to styl, który Ci odpowiada, możesz zastosować ciemniejsze odcienie, ale ważne by zachować odpowiednie proporcje z innymi elementami. Czarna łazienka z drewnem powinna być bowiem zarówno ładna jak i komfortowa (musimy czuć się w niej dobrze).
Zapraszamy do lektury – zobacz jak zaprojektować samodzielnie ciemną łazienkę w sposób prawidłowy z pomysłem.
Mała czarna łazienka z drewnem – jak projektować?
Najprostsze zasady projektowania czarnej łazienki z drewnianymi dodatkami:
- Odcienie czerni mogą być jaśniejsze – nieco jaśniejszy odcień pozwoli powiększyć optycznie małą przestrzeń (lub po prostu jej wizualnie nie zmniejszać).
- Zastosuj oświetlenie punktowe, z możliwością jego dostosowania (regulacji) w różnych częściach łazienki – będziesz mógł wyeksponować drewniane meble czy dodatki kierując na nie więcej światła.
- Dobrze zaplanuj rozmieszczenie przedmiotów, stwórz schowki jeśli łazienka na to pozwala i tam umieszczaj rzadko używane przedmioty.
- Akcesoria i dodatki w jaśniejszym kolorze lub w kolorze drewna – ożywisz, urozmaicisz wnętrze ciemnej łazienki.
- Stosuj naturalne materiały : marmur, drewno, kamień naturalny, zwiększą estetykę i przestrzenność.
- Nie bój się płytek imitujących drewno – są praktyczne, trwałe, a przy tym ocieplają wnętrze przełamując ciemne barwy.
Warto również ożywić ciemne wnętrze w pomieszczeniu akcentami kolorsytycznymi, takimi jak np. kwiaty na ścianach. Poniżej odważna, ale ciekawa forma:
Jakie drewno pod prysznic w ciemnej łazience o małym metrażu?
W kwestii wyboru drewna do płytek pod prysznic, istnieje kilka możliwości. Trzeba wiedzieć, które materiały są bardziej odporne na wilgoć niż pozostałe i brać to pod uwagę wybierając materiał dla siebie.
- Teak jest jednym z najodporniejszych gatunków drewna na wilgoć, a jego naturalne właściwości antyseptyczne sprawiają, że jest on idealnym wyborem do strefy wilgoci czyli np. do łazienki, pod prysznic.
- Ipe jest również bardzo odporny na wilgoć i jest często stosowany na tarasach i dachach.
- Cumaru – często stosowany również na zewnątrz, np. na tarasach, dzięki odporności na warunki atmosferyczne.
- Bambus – odporny, stosunkowo tani, może minimalnie zwiększąc swoją objętość pod wpływem wilgoci.
- Cork : Korek jest odporny na wilgoć i jest przyjazny dla środowiska, jednak jest mniej trwały od powyższych gatunków drewna.
Odpowiedni dobór drewna jest w tej sytuacji kluczowy. Należy szczególną uwagę przykładać do jego jakości i właściwości.
Ciemna łazienka lubi dodatki drewna dlatego wybór tego typu będzie świetną decyzją w aranżacji, a czarna łazienka nabierze przytulności i naturalności.
Łazienka biało czarna
Dobrym połączeniem są również biel i czerń, lub szaro czarna łazienka z drewnem – takie połączenia to klasyka, elegancja i ponadczasowość. Poniżej zobaczysz przykład takiej aranżacji – a po więcej sięgnij do artykułu: czerń i biel w łazience
To dowód na to, że małe wnętrza nie muszą być w jasnych odcieniach tylko można też stosować ciemne, ciemne drewno itd
Przede wszystkim super projekty wnętrz. Można wykorzystać u siebie? :)