Fotowoltaika na dachu
5
(1)

Opłacalność fotowoltaiki

Na samym wstępie trzeba nam rozwiać pewne wątpliwości: instalacje fotowoltaiczne nie zapewniają stuprocentowej niezależności energetycznej. W obecnej sytuacji wykorzystanie promieni słonecznych do zaspokojenia wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego nie jest możliwe.

Możliwe jest za to znacznie zredukowanie corocznych wydatków na prąd. Wybór paneli fotowoltaicznych oraz poprawna instalacja z firmą SENEGIS pozwoli na zmniejszenie rachunków nawet o 90%. Oznacza to, że koszty na fotowoltaikę poniesione przez statystycznego Kowalskiego zwrócą się już po kilku latach. Tym samym ów Kowalski otrzyma całkowicie darmowy sposób produkcji energii elektrycznej w swoim domu.

Moduły fotowoltaiczne są zatem bardzo opłacalne. Można je połączyć z pompą ciepła, w rezultacie czego uzyska się darmowe ogrzewanie. Na takiej samej zasadzie można wykorzystać moc instalacji fotowoltaicznej do podgrzewania wody użytkowej. Jak wspomnieliśmy, na razie nie da się całkowicie odłączyć domu od usług zakładu energetycznego, aczkolwiek fotowoltaika przyniesie wyraźną ulgę dla rodzinnego portfela.

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne

W związku z tym, że energię promieniowania słonecznego uznaje się za bardzo ekologiczne źródło prądu, w Polsce istnieją możliwości dofinansowania na ogniwa fotowoltaiczne. Rządowy program Mój Prąd na 2023 przewiduje wsparcie podmiotów prywatnych na terenie całego kraju.

To samo dotyczy programu Czyste powietrze, którego celem jest dofinansowanie termomodernizacji gospodarstw domowych. Własną instalację fotowoltaiczną można więc częściowo sfinansować poprzez jeden z tych programów.

Czy można magazynować energię elektryczną?

Jak najbardziej! Jednym z zadań kwalifikowanych programu Czyste powietrze jest zakup odpowiedniego sprzętu. Magazyn energii do fotowoltaiki firmy SENEGIS to wydajne urządzenie, które gromadzi nadwyżkę wytworzonego prądu.

Za jego pomocą można wykorzystać własną energię elektryczną w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne ulegną awarii na przykład, albo gdy wielodniowe zachmurzenie nie pozwoli na uzyskanie pełnej wydajności systemu.

  Rodzaje instalacji elektrycznych

Fotowoltaika: minusy

Choć magazynowanie energii z fotowoltaiki bardzo sprawę ułatwia, instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie jest wolna od wad. Jedną z nich jest wydajność uzależniona od warunków atmosferycznych. Niestety pogody nie da się regulować i trudno oczekiwać, że panele będą produkować duże ilości prądu w czasie deszczu. Zimą zaś dzień jest zdecydowanie krótszy, więc i energii jest mniej. Warto jednak zauważyć, że wiele zależy od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

Wadą ogniw fotowoltaicznych jest także zapotrzebowanie na przestrzeń. Zazwyczaj instaluje się je na dachach, co jednak wpływa na estetykę budynku. Jeśli ktoś zdecyduje się na piękne gliniane dachówki, raczej nie będzie chciał ich przykryć warstwą modułów fotowoltaicznych. W takim wypadku konieczne będzie znalezienie innego miejsca i z tym czasem bywa problem.

Podsumowując, czy plusy fotowoltaiki zwalczają jej minusy? Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Powyższe niedogodności to drobnostki w porównaniu z korzyściami, jakie daje prywatny system fotowoltaiczny. Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę https://senegis.com/oferta/fotowoltaika/.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here