Okna energooszczędne to nie tylko korzyści finansowe związane z oszczędnością na ogrzewaniu. Trend na tego typu rozwiązania wiąże się ze sporymi zyskami dla środowiska naturalnego. Wytwarzanie energii do ogrzania gospodarstw domowych generuje spory procent ogólnych zanieczyszczeń atmosferycznych. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie okien energooszczędnych.
Na czym polega energooszczędność okien?
Okna energooszczędne cechuje doskonała szczelność i zdolność do nieprzepuszczania ciepła z pomieszczeń na zewnątrz. Istnieje konkretne oznaczenie, które definiuje poziom energooszczędności – Uw. Im niższy współczynnik przenikania ciepła ma okno, tym więcej energii uda się zaoszczędzić.
Standardem jest U dla całego okna poniżej 0,9 W/(m²K). Warto dodać, że decydując się na wybudowanie domu pasywnego (spełniającego restrykcyjne normy względem zapotrzebowania energetycznego), U powinno być mniejsze lub równe 0,8 W/(m²K).
Jakie okna mogą być energooszczędne?
Okna energooszczędne muszą mieć wielokomorowy profil i dwukomorowe pakiety szybowe. Nie bez znaczenia jest także sposób zamontowania okna. Wadliwy montaż okna o doskonałych wskaźnikach przenikania ciepła, będzie powodował spore straty energii. Najlepiej do tego celu zatrudnić wykwalifikowaną ekipę budowlaną.
Mówi się, że okna PCV/PVC wykazują najlepsze właściwości izolacyjne. Faktycznie, plastikowe ramy doskonale chronią pomieszczenia przed wychłodzeniem. To także dość niedrogi materiał, a jego użytkowanie jest niewymagające. Z pewnością będzie dobrym wyborem przy budowie domu rodzinnego.
Ciekawą alternatywą są nowoczesne okna aluminiowe. Te także mogą mieć świetne parametry i zapewnić oszczędność na ogrzewaniu w chłodne miesiące. Prezentują się one znakomicie przy nowoczesnych budowlach, ponieważ umożliwiają tworzenie trwałych, wysokogabarytowych przeszkleń.
Czy taka inwestycja się może zwrócić?
Okna energooszczędne są jednak droższe od tych o słabszych parametrach przenikania ciepła. Wynika to z zaawansowanych technologii, które muszą być zastosowane w rozwiązaniach energooszczędnych. Okna do domów pasywnych okażą się jeszcze droższe.
Szacuje się, że inwestycja w okna energooszczędne może się zwrócić już w ciągu 3-6 lat. W sieci można znaleźć różnorodne kalkulatory, które będą wyliczały szacunkową ilość zaoszczędzonych funduszy. Co istotne, ważne jest aby nie tylko okna były energooszczędne. Cały budynek musi być dobrze zaizolowany, by straty ciepły mogły być jak najniższe.
Aktualnie rosnące ceny ogrzewania tym bardziej wskazują na opłacalność ekologicznych rozwiązań. Warto także pamiętać, że poza oszczędnością pieniędzy, zastosowanie okien energooszczędnych wpływa na lepszą izolację akustyczną, a tym samym na komfort życia. Dom z energooszczędnymi oknami to nie tylko korzyści dla portfela, ale także środowiska i spokoju mieszkańców.