mieszkanie w bloku - rzut, wygłuszenie
5
(2)

Kiepska akustyka to prawdziwa bolączka wielu osób mieszkających w blokach. Jeśli w Twoim mieszkaniu słychać każdy krok i rozmowę sąsiadów lub wyjątkowo uciążliwe są odgłosy dobiegające zza okien, czas rozważyć wygłuszenie mieszkania. Jak to zrobić?

Krok pierwszy – zlokalizuj źródła hałasu

Aby wygłuszenie mieszkania było skuteczne, konieczne jest dobranie takich rozwiązań, które faktycznie zminimalizują uciążliwy hałas. Podstawową kwestią jest więc zlokalizowanie wszystkich źródeł hałasu. Najczęściej są to:

  • Mieszkania znajdujące się powyżej.
  • Mieszkania znajdujące się na tym samym piętrze.
  • Ruch uliczny, a w szczególności samochody i tramwaje, ale też pociągi.
  • Działające po sąsiedzku kluby, puby, punkty gastronomiczne, sklepy całodobowe, stacje benzynowe.
  • Sąsiadujący plac zabaw, boisko, szkoła.

Jeśli w Twoim mieszkaniu słychać głównie hałasy z zewnątrz, pomocne będzie zadbanie o lepszą akustykę okien i ścian zewnętrznych. Gdy problemem są odgłosy z mieszkań sąsiadów, konieczne może być wygłuszenie wszystkich ścian, jak również sufitu, o ile mieszkanie nie jest zlokalizowane na ostatnim piętrze.

Krok drugi – przejrzyj dostępne rozwiązania

Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać lepszą akustykę w mieszkaniu i zniwelować hałasy z zewnątrz.

Wygłuszenie sufitu zapewni:

  • Sufit podwieszany – czyli konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych i aluminiowych profili. Jej plusem jest możliwość ukrycia w suficie instalacji i oświetlenia, a minusem fakt, że sufit podwieszany obniża poziom stropu.
  • Sufit napinany – alternatywa dla podwieszanego. Sufity napinane to cienka, specjalistyczna folia rozciągana na gorąco, która wykonywana jest na wymiar i która w zasadniczy sposób poprawia akustykę stropu. Sufit napinany nie zajmuje wiele miejsca, nie obniża stropu tak bardzo, jak podwieszany, ale za to wykonywany jest głównie przez wyspecjalizowane firmy.
  Oryginalne ozdoby choinkowe

Wygłuszenie ścian zapewnią:

  • Specjalne panele i okładziny akustyczne – mogą być montowane punktowo (na przykład na jednej ze ścian) albo w całym pomieszczeniu. Bywają wykonane z różnorodnych materiałów, jak choćby filc lub korek, ale w tej roli sprawdzają się również dekoracyjne panele tapicerowane.
  • Tapety akustyczne – ich ogromnym atutem jest znikoma grubość oraz fakt, że nie tylko wyciszą, ale też udekorują pomieszczenie. Skuteczność tapet akustycznych jest niższa niż grubszych okładzin, ale jednak w niektórych wnętrzach mogą okazać się niezastąpione.
Duże okno – jak wygłuszyć mieszkanie?

Wygłuszenie okien i drzwi zapewnią:

  • Okiennice – zagwarantują również efekt dekoracyjny i ochronę przed mocnym słońcem. W blokach przeważnie stosowane są okiennice wewnętrzne.
  • Grube zasłony – delikatnie tłumią odgłosy dobiegające z zewnątrz.
  • Specjalna warstwa wygłuszenia na drzwi zewnętrzne – nie tylko wyciszy wszelkie odgłosy dobiegające od strony korytarza, ale też zapewni lepszą izolację termiczną.

Krok trzeci – zastosuj wybrane sposoby na wygłuszenie mieszkania w bloku

Pamiętaj o tym, że spora część tych rozwiązań zapewni nie tylko poprawę akustyki w lokalu, ale też wpłynie na jego estetykę. Najlepszym przykładem na to są sufity napinane, które mogą być niezwykle dekoracyjne, kolorowe, z nadrukiem, efektem lustrzanym, jak i można zaprojektować je jako sufity podświetlane. Dekoracyjne są także tapety akustyczne, panele ścienne tapicerowane i okiennice. Jeśli dobierzesz te elementy do wystroju wnętrz, zyskasz nie tylko upragnioną ciszę, ale też świetny efekt wizualny.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here