mieszkanie w bloku - rzut, wygłuszenie
5
(2)

Kiepska akustyka to prawdziwa bolączka wielu osób mieszkających w blokach. Jeśli w Twoim mieszkaniu słychać każdy krok i rozmowę sąsiadów lub wyjątkowo uciążliwe są odgłosy dobiegające zza okien, czas rozważyć wygłuszenie mieszkania. Jak to zrobić?

Spis treści artykułu:

Krok pierwszy – zlokalizuj źródła hałasu

Aby wygłuszenie mieszkania było skuteczne, konieczne jest dobranie takich rozwiązań, które faktycznie zminimalizują uciążliwy hałas. Podstawową kwestią jest więc zlokalizowanie wszystkich źródeł hałasu. Najczęściej są to:

 • Mieszkania znajdujące się powyżej.
 • Mieszkania znajdujące się na tym samym piętrze.
 • Ruch uliczny, a w szczególności samochody i tramwaje, ale też pociągi.
 • Działające po sąsiedzku kluby, puby, punkty gastronomiczne, sklepy całodobowe, stacje benzynowe.
 • Sąsiadujący plac zabaw, boisko, szkoła.

Jeśli w Twoim mieszkaniu słychać głównie hałasy z zewnątrz, pomocne będzie zadbanie o lepszą akustykę okien i ścian zewnętrznych. Gdy problemem są odgłosy z mieszkań sąsiadów, konieczne może być wygłuszenie wszystkich ścian, jak również sufitu, o ile mieszkanie nie jest zlokalizowane na ostatnim piętrze.

Krok drugi – przejrzyj dostępne rozwiązania

Istnieje wiele sposobów na to, by uzyskać lepszą akustykę w mieszkaniu i zniwelować hałasy z zewnątrz.

Wygłuszenie sufitu zapewni:

 • Sufit podwieszany – czyli konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych i aluminiowych profili. Jej plusem jest możliwość ukrycia w suficie instalacji i oświetlenia, a minusem fakt, że sufit podwieszany obniża poziom stropu.
 • Sufit napinany – alternatywa dla podwieszanego. Sufity napinane to cienka, specjalistyczna folia rozciągana na gorąco, która wykonywana jest na wymiar i która w zasadniczy sposób poprawia akustykę stropu. Sufit napinany nie zajmuje wiele miejsca, nie obniża stropu tak bardzo, jak podwieszany, ale za to wykonywany jest głównie przez wyspecjalizowane firmy.

Wygłuszenie ścian zapewnią:

 • Specjalne panele i okładziny akustyczne – mogą być montowane punktowo (na przykład na jednej ze ścian) albo w całym pomieszczeniu. Bywają wykonane z różnorodnych materiałów, jak choćby filc lub korek, ale w tej roli sprawdzają się również dekoracyjne panele tapicerowane.
 • Tapety akustyczne – ich ogromnym atutem jest znikoma grubość oraz fakt, że nie tylko wyciszą, ale też udekorują pomieszczenie. Skuteczność tapet akustycznych jest niższa niż grubszych okładzin, ale jednak w niektórych wnętrzach mogą okazać się niezastąpione.
  Oryginalne ozdoby choinkowe
Duże okno – jak wygłuszyć mieszkanie?

Wygłuszenie okien i drzwi zapewnią:

 • Okiennice – zagwarantują również efekt dekoracyjny i ochronę przed mocnym słońcem. W blokach przeważnie stosowane są okiennice wewnętrzne.
 • Grube zasłony – delikatnie tłumią odgłosy dobiegające z zewnątrz.
 • Specjalna warstwa wygłuszenia na drzwi zewnętrzne – nie tylko wyciszy wszelkie odgłosy dobiegające od strony korytarza, ale też zapewni lepszą izolację termiczną.

Krok trzeci – zastosuj wybrane sposoby na wygłuszenie mieszkania w bloku

Pamiętaj o tym, że spora część tych rozwiązań zapewni nie tylko poprawę akustyki w lokalu, ale też wpłynie na jego estetykę. Najlepszym przykładem na to są sufity napinane, które mogą być niezwykle dekoracyjne, kolorowe, z nadrukiem, efektem lustrzanym, jak i można zaprojektować je jako sufity podświetlane. Dekoracyjne są także tapety akustyczne, panele ścienne tapicerowane i okiennice. Jeśli dobierzesz te elementy do wystroju wnętrz, zyskasz nie tylko upragnioną ciszę, ale też świetny efekt wizualny.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here