Harmonia japońskiego wnętrza kształtowana przez wieki
Pełna harmonii i prowadzona w duchu subtelnej prostoty kultura japońska, ten sam obraz ukazuje poprzez wystrój wnętrz. Kultura japońska jest jedną z najbardziej wyjątkowych. Choć jest dość dziecinna, to potrafi znaleźć złoty środek we wszystkim i czerpie z natury garściami.
Japonia – kraj piękna
Każdy z nas zupełnie inaczej poznawał Japonię. Możliwe, że odwiedziłeś ten kraj, kiedy spacerując po parku, z koron wiśni opadały piękne, różowe płatki. A może nigdy nie byłeś w tym kraju, ale zachwyciła cię niesamowita muzyka w teatrze Nō – zafascynował cię naturalny dźwięk nōkanu, kotsuzumi, ōtsuzumi oraz taiko, a także aktorzy, którzy nadawali niesamowitą atmosferę swoimi sztukami. Same teatry są zbudowane na bazie drewna i są położone blisko lasów i wody – z nich można czerpać natchnienie przy projektowaniu mieszkania.
Kultura Japonii kształtowała się przez tysiąclecia – zalążki kultury japońskiej powstawały już XII wieku p.n.e. w okresie Jōmon. Od zawsze dążyła do pełnej harmonii z naturą.
Jeśli chodzi o elementy, które sami możemy dostarczyć naszym domom, aby zapewnić im unikalną, japońską atmosferę, oto kilka wskazówek.
Przyroda jest kluczem w aranżacji japońskiej
Jeśli chcesz, aby twój dom ukazywał Japonię w pełni, nieuniknionymi elementami wystroju będą rośliny. Postaw na podłogi duże donice z bambusem. Japońskie mieszkania nie bardzo lubią jaskrawych kolorów i ogromnej ilości kwiatów. Mile widziane są również palmy i orchidee. Niech w twoim domu będzie mnóstwo zieleni – tego uczy nas kultura japońska.
Dźwięk wody
Woda daje życie, uspokaja, wprowadza harmonię. Delikatny szum płynącej, krystalicznej wody nadaje niesamowitą atmosferę w mieszkaniu. Jak wprowadzić ją do domu? Jedną z możliwości jest ściana wodna, która zawsze nada naturalność twojemu wnętrzu. Możesz również sprawić, że twoja łazienka stanie się małą świątynią dumania. Japończycy kąpią się w głębokich wannach z ławeczkami, pomaga to w kontakcie całego ciała z wodą. Trochę roślinności wokół ciebie, delikatny zapach kwiatu wiśni i już przenosisz się do pięknej Japonii.
Zrezygnuj z drzwi wahadłowych
Drzwi przesuwne nadadzą twoim pomieszczeniom nutę japońskiej kultury. Japończycy cenią każdy centymetr swojego mieszkania, dlatego warto zagospodarowywać swoje mieszkanie ekonomicznie.
Shoji to ekrany z cienkiego, przezroczystego papieru wewnątrz drewnianej ramy i są używane zamiast drzwi, mogą być alternatywą dla drzwi przesuwnych. To, że są przezroczyste pozwala na otworzenie mieszkania na światło, zieleń i piękno natury. Również warto postarać się, aby okna były szerokie.
Postaw na drewno
Wszystkie klasyczne domy japońskie są wykonane z czystego drewna. Nie tylko podłogi, lecz także ściany i pozostałe elementy mieszkania powinny być drewniane. Bambusowa podłoga nada niesamowitą atmosferę i będzie miała uspokajajacy efekt na ciebie. Alternatywą dla drewnianej podłogi może być kamienna. Warto wyjrzeć za okno i dostrzegać naturę w pełnych jej barwach oraz czerpać z niej garściami.
Meble w stylu japońskim – które najlepsze?
Zrezygnuj z plastiku i zaopatrz się w drewniane meble. Nie powinny być zbyt ekstrawaganckie, bo Japonia uwielbia prostotę. I właśnie delikatnych, wyrafinowanych szafek, półek, szaf itd. należy się trzymać.
Jeśli do twojego domu chcesz wprowadzić piękną ceremonię herbaty, koniecznie zakup stolik z niskimi nóżkami oraz miękkie poduszki podłogowe. Nada to niesamowitą atmosferę podczas jedzenia posiłków i delektowania się smakiem herbaty.
Jakie kolory powinno się wybierać?
Brąz, zieleń i akcent szarości powinny dominować w twoim domu, jeśli chcesz naśladować kulturę japońską. Tak jak wskazane było wcześniej – drewno musi występować najwięcej. Kolor brązowy daje nam poczucie bezpieczeństwa, komfortu i nie należy zapomnieć o naturalnym zapachu drzewa, który będzie nas otaczał.
Nie należy zapomnieć o zieleni, którą naturalnie dostarczą nam rośliny. A delikatna szarość może być nadana dzięki kamieniom. Można nawet poukładać na parapetach małe kamyczki znalezione czy to nad morzem, w górach, czy w lesie.
Podsumowanie
Nie chodzi tutaj o zbudowanie całego domu na bazie japońskich styli (jeśli jest to właśnie to, czego pragniesz), lecz o sprawienie, że twoje mieszkanie będzie zgodne z naturą. Warto czerpać z Japonii, ponieważ oni idealnie pokazali nam jak możemy poprzez prostotę ująć piękno.
Japończycy uczą nas, jak powinniśmy wprowadzać naturę w nasze domy i życie w tym nowoczesnym świecie. Warto zawsze mieć małą namiastkę przyrody w naszych domach.
to zdecydowanie mój styl w nowym domu, który obecnie budujemy
bardzo mi się ten styl podoba
bardzo mi się podoba ten styl – trochę surowy, ale jednak ciepły, prosty i stosunkowo niedrogi w przygotowaniu. Na pewno w nowym domu, który się teraz budujemy będę chciała w tym stylu urządzić salon. Zobaczymy jak wyjdzie, może pochwalę się swoją aranżacją :)
ładnie, ekologicznie i w zgodzie z naturą
Coraz więcej Europejczyków stosuje ten styl u siebie. Ma on swój urok, osobiście średnio mi się podoba, wolę właśnie między innymi skandynawski styl.
Moim zdaniem bardzo dużo osób tym artykułem na pewno się zainteresuje.Sam bardzo dużo z niego się dowiedziałem.
japoński styl kojarzył mi się nieco inaczej, tzn niektóre elementy jak opisaliście, ale inne już nie. Jako całość i forma i materiały podoba mi się.
można to porównać do stylu skandynawskiego w wielu przypadkach
aranżacje wnętrz w stylu japońskim to prawdziwa sztuka!! to zazwyczaj mała przestrzeń, minimalizm, mądry wybór mebli (z drewna). Gotowe projekty i zdjęcia to tylko porady, inspiracje, nic więcej. We wnętrzach muszą być proste rozwiązania – naturalne i prostat w każdym calu. japońskie wnętrza to też dodatki, głównie rośliny, zachowanie ogólnie pojętego zen, sztuka wyboru – takie są aranżacje prosto z japonii.