Japoński styl we wnętrzu

Harmonia japońskiego wnętrza kształtowana przez wieki

Pełna harmonii i prowadzona w duchu subtelnej prostoty kultura japońska, ten sam obraz ukazuje poprzez wystrój wnętrz. Kultura japońska jest jedną z najbardziej wyjątkowych. Choć jest dość dziecinna, to potrafi znaleźć złoty środek we wszystkim i czerpie z natury garściami.

Japonia – kraj piękna

Każdy z nas zupełnie inaczej poznawał Japonię. Możliwe, że odwiedziłeś ten kraj, kiedy spacerując po parku, z koron wiśni opadały piękne, różowe płatki. A może nigdy nie byłeś w tym kraju, ale zachwyciła cię niesamowita muzyka w teatrze Nō – zafascynował cię naturalny dźwięk nōkanu, kotsuzumi, ōtsuzumi oraz taiko, a także aktorzy, którzy nadawali niesamowitą atmosferę swoimi sztukami. Same teatry są zbudowane na bazie drewna i są położone blisko lasów i wody – z nich można czerpać natchnienie przy projektowaniu mieszkania. 

Kultura Japonii kształtowała się przez tysiąclecia – zalążki kultury japońskiej powstawały już XII wieku p.n.e. w okresie Jōmon. Od zawsze dążyła do pełnej harmonii z naturą.

Jeśli chodzi o elementy, które sami możemy dostarczyć naszym domom, aby zapewnić im unikalną, japońską atmosferę, oto kilka wskazówek.

Przyroda jest kluczem w aranżacji japońskiej

Jeśli chcesz, aby twój dom ukazywał Japonię w pełni, nieuniknionymi elementami wystroju będą rośliny. Postaw na podłogi duże donice z bambusem. Japońskie mieszkania nie bardzo lubią jaskrawych kolorów i ogromnej ilości kwiatów. Mile widziane są również palmy i orchidee. Niech w twoim domu będzie mnóstwo zieleni – tego uczy nas kultura japońska. 

Dźwięk wody

Woda daje życie, uspokaja, wprowadza harmonię. Delikatny szum płynącej, krystalicznej wody nadaje niesamowitą atmosferę w mieszkaniu. Jak wprowadzić ją do domu? Jedną z możliwości jest ściana wodna, która zawsze nada naturalność twojemu wnętrzu. Możesz również sprawić, że twoja łazienka stanie się małą świątynią dumania. Japończycy kąpią się w głębokich wannach z ławeczkami, pomaga to w kontakcie całego ciała z wodą. Trochę roślinności wokół ciebie, delikatny zapach kwiatu wiśni i już przenosisz się do pięknej Japonii. 

Zrezygnuj z drzwi wahadłowych

Drzwi przesuwne nadadzą twoim pomieszczeniom nutę japońskiej kultury. Japończycy cenią każdy centymetr swojego mieszkania, dlatego warto zagospodarowywać swoje mieszkanie ekonomicznie.

Shoji to ekrany z cienkiego, przezroczystego papieru wewnątrz drewnianej ramy i są używane zamiast drzwi, mogą być alternatywą dla drzwi przesuwnych. To, że są przezroczyste pozwala na otworzenie mieszkania na światło, zieleń i piękno natury. Również warto postarać się, aby okna były szerokie. 

Postaw na drewno

Wszystkie klasyczne domy japońskie są wykonane z czystego drewna. Nie tylko podłogi, lecz także ściany i pozostałe elementy mieszkania powinny być drewniane. Bambusowa podłoga nada niesamowitą atmosferę i będzie miała uspokajajacy efekt na ciebie. Alternatywą dla drewnianej podłogi może być kamienna. Warto wyjrzeć za okno i dostrzegać naturę w pełnych jej barwach oraz czerpać z niej garściami.

Meble w stylu japońskim – które najlepsze?

Zrezygnuj z plastiku i zaopatrz się w drewniane meble. Nie powinny być zbyt ekstrawaganckie, bo Japonia uwielbia prostotę. I właśnie delikatnych, wyrafinowanych szafek, półek, szaf itd. należy się trzymać. 

Japoński stolik do herbaty, poduszki

Jeśli do twojego domu chcesz wprowadzić piękną ceremonię herbaty, koniecznie zakup stolik z niskimi nóżkami oraz miękkie poduszki podłogowe. Nada to niesamowitą atmosferę podczas jedzenia posiłków i delektowania się smakiem herbaty. 

Jakie kolory powinno się wybierać?

Brąz, zieleń i akcent szarości powinny dominować w twoim domu, jeśli chcesz naśladować kulturę japońską. Tak jak wskazane było wcześniej – drewno musi występować najwięcej. Kolor brązowy daje nam poczucie bezpieczeństwa, komfortu i nie należy zapomnieć o naturalnym zapachu drzewa, który będzie nas otaczał. 

Nie należy zapomnieć o zieleni, którą naturalnie dostarczą nam rośliny. A delikatna szarość może być nadana dzięki kamieniom. Można nawet poukładać na parapetach małe kamyczki znalezione czy to nad morzem, w górach, czy w lesie. 

Podsumowanie

Nie chodzi tutaj o zbudowanie całego domu na bazie japońskich styli (jeśli jest to właśnie to, czego pragniesz), lecz o sprawienie, że twoje mieszkanie będzie zgodne z naturą. Warto czerpać z Japonii, ponieważ oni idealnie pokazali nam jak możemy poprzez prostotę ująć piękno. 

Japończycy uczą nas, jak powinniśmy wprowadzać naturę w nasze domy i życie w tym nowoczesnym świecie. Warto zawsze mieć małą namiastkę przyrody w naszych domach.

 

 

Wnętrze w japońskim stylu
5 (100%) 3 ocen

3 KOMENTARZE

  1. japoński styl kojarzył mi się nieco inaczej, tzn niektóre elementy jak opisaliście, ale inne już nie. Jako całość i forma i materiały podoba mi się.

  2. aranżacje wnętrz w stylu japońskim to prawdziwa sztuka!! to zazwyczaj mała przestrzeń, minimalizm, mądry wybór mebli (z drewna). Gotowe projekty i zdjęcia to tylko porady, inspiracje, nic więcej. We wnętrzach muszą być proste rozwiązania – naturalne i prostat w każdym calu. japońskie wnętrza to też dodatki, głównie rośliny, zachowanie ogólnie pojętego zen, sztuka wyboru – takie są aranżacje prosto z japonii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here