Jak czyścić złoto w domu?
5
(2)

   Złoto to piękny i szlachetny metal, który okresowo wymaga starannej pielęgnacji. Warto wiedzieć, jak czyścić złoto, aby świeciło i cieszyło oko jak nowe. Wiele osób ma złotą biżuterię, która wymaga czyszczenia z brudu, kurzu i potu, ponieważ w trakcie noszenia traci swój blask i atrakcyjność.

Ale złoto jest cenione właśnie za to, że może pozostać czyste, piękne i lśniące przez wiele lat. Biżuteria z metali szlachetnych może pociemnieć, matowieć lub żółknąć. Aby wyglądała tak, jakby została wykonana wiele lat później, należy ją okresowo odświeżyć. Wiele osób woli dawać produkty profesjonalnym jubilerom. Ale istnieje wiele metod czyszczenia złota w domu.

Spis treści artykułu:

Jak czyścić złoto – środki ogólnodostępne?

    Jak więc czyścić złoto nie w warsztacie jubilerskim, ale w domu? Proste czyszczenie żółtego złota wymaga: amoniaku (można go kupić w aptece) i zwykłego płynu do prania. Amoniak odgrywa rolę odtłuszczającą i oczyszczającą. Aby przygotować to narzędzie do czyszczenia złota, potrzebne będzie tylko 5 ml amoniaku. Objętość jest równa łyżeczce do herbaty.

    Należy zagotować 200 ml wody, a następnie dodać płyn do prania (lub do mycia naczyń) i dokładnie rozpuścić. Wlać amoniak i delikatnie włożyć złoto do roztworu. Ważne jest, aby pamiętać, że biżuteria z kamieni szlachetnych nie nadaje się do takiego czyszczenia. Aby czyszczenie złota w domu było skuteczne, konieczne jest przetrzymywanie biżuterii ze złota w roztworze, przez co najmniej dwie godziny. Następnie wystarczy wytrzeć ręcznikiem lub suchą miękką szmatką.

Płyn do mycia naczyń oczyści także produkty ze złota

   Płyn do mycia naczyń może być używany nie tylko do mycia przyborów kuchennych, ale także do czyszczenia powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Tak, więc istnieje inna metoda czyszczenia złota w domu. Będzie to wymagało jedynie wyżej wspomnianego środka.

5 ml płynu do naczyń należy rozpuścić w szklance zimnej wody. Następnie wlać do garnka i umieść złoto w powstałym roztworze. Garnek postawić na kuchence na średnim ogniu. Gotować wodę przez dziesięć minut. Następnie ostrożnie osuszyć złoto ręcznikiem.

  Jak czyścić srebro?

Nadtlenek wodoru (woda utleniona) znany sposób na czyszczenie złota

    Jak czyścić złoto wodą utlenioną? Innym sposobem na pomoc w czyszczeniu produktów wykonanych z tak cennego metalu jak złoto jest użycie nadtlenku wodoru, amoniaku i mydła w płynie.

Czyszczenie za pomocą nadtlenku żółtego lub nawet czerwonego złota w domu jest dość prostą metodą i jest dostępne dla wszystkich. Aby to zrobić, trzeba dodać 5 ml wszystkich składników do lekko ciepłej wody. Delikatnie umieścić złote produkty w roztworze. Po 20 minutach wyjąć i wysuszyć biżuterię. Takie czyszczenie złota w domu jest ekonomiczne nie tylko pod względem kosztów, ale także pod względem czasu.

Sól nie tylko do potraw

   Czyszczenie złota w domu to proces, który nie wymaga dodatkowych kosztów. Sól znajduje się również na liście substancji, które czyszczą powierzchnię cennej biżuterii. Ale nie można pocierać złota solą, ponieważ jej kryształy zarysują gładką i błyszczącą powierzchnię.

Używając zwykłej soli, która jest w każdej kuchni, można uzyskać wygląd złota w postaci, którą miało przy zakupie. Do 150 ml wody (gorącej) włożyć 60 gramów soli. Takie oczyszczanie złota, wykonywane w domu, zajmie więcej czasu, ponieważ produkty ze złota w roztworze należy przechowywać całą noc. Rano wypłukać złoto pod zimną wodą i osuszyć ręcznikiem.

Folia aluminiowa i nie tylko

   Istnieje również inna metoda czyszczenia złota w domu za pomocą improwizowanych środków. Jednym z nich jest zwykła folia aluminiowa. Do tego potrzeba: soda, woda, folia. Rozpuścić 50 gramów sody oczyszczonej w pół litra gorącej wody, położyć folię na dnie głębokiego pojemnika. Wlać wodę z sodą i zanurzyć złotą biżuterię na jego dnie.

W tej pozycji biżuterię należy pozostawić na 8-10 godzin, po czym wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć miękkim ręcznikiem.

Jak czyścić złoto mechanicznie?

   Wszystkie powyższe metody mogą być nieskuteczne, ponieważ ciemnienie może być głębokie i bardzo stare. W tej sytuacji pozostaje tylko czyszczenie mechaniczne. Nie wolno używać gruboziarnistych substancji ściernych, aby nie zarysować powierzchni złotych produktów.

  Odkurzacz automatyczny czy tradycyjny?

Sprzedawane są specjalne pasty do mechanicznego czyszczenia wyrobów z metali szlachetnych takich jak złoto. Instrukcja szczegółowo opisuje, jak za ich pomocą czyścić złoto w domu. Pastę należy nałożyć na miękką szczotkę i delikatnie przetrzeć zanieczyszczone miejsca na złocie.

Jak czyścić przedmioty z białego złota?

   Biżuteria czy elementy zdobień w domu z białego złota składa się z kilku rodzajów metali. Oprócz złota zawiera miedź i nikiel. Dzięki niklowi biżuteria ma jasny srebrny odcień. Ważne jest, aby takie produkty czyścić dokładnie miękką ściereczką i delikatnym roztworem z wody i amoniaku, można również dodać kilka kropli dowolnego detergentu i pozostawić na godzinę.

Nie należy czyścić białego złota proszkiem, szczoteczką do zębów lub solą.

Zanieczyszczenia z biżuterii są zwykle usuwane za pomocą alkoholu, zwykłego lub płynnego amoniaku. Ale nie można zostawić białego złota na noc w roztworach czyszczących, ponieważ pogorszą się właściwości metalu.

Jak czyścić szczotkowane złoto w domu?

   Ostatnio biżuteria wykonana z tak szlachetnego metalu jak szczotkowane złoto jest bardzo popularna. W przypadku takich produktów trzeba zapewnić tylko delikatne czyszczenie bez użycia twardej szmatki, szczotek i produktów ściernych. Przygotować 25% roztworu amoniaku i pozostawić w nim produkt na kilka godzin. Następnie dokładnie wypłukać i osuszyć.

Jak czyścić złoto z kamieniami?

   Jeśli złota biżuteria lub elementy dekoracji w domu zawierają kamienie szlachetne, proces jej czyszczenia jest trochę skomplikowany.

Faktem jest, że niektóre kamienie źle reagują na wilgoć: mogą zmieniać kolor i ogólnie ciemnieją, stają się bardziej mętne. Do pielęgnacji takich produktów przydatne są patyczki do uszu lub cienkie wykałaczki z nawiniętymi kawałkami waty. Wystarczy zanurzyć je w wodzie kolońskiej i wyczyścić kamienie. A samo złoto wytrzeć miękką szmatką nasączoną roztworem alkoholu, a następnie czystą wodą.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here