Jak czyścić srebro?
5
(1)

Piękne srebrne przedmioty wykorzystujemy na co dzień – wśród nich wymienić można choćby biżuterię, sztućce, tace, cukiernice, karafki. Jeśli dbamy o rzeczy wykonane ze srebra i odpowiednio je czyścimy, będą nam służyć przez wiele lat, a nawet dekad.

Jakie środki wybrać do dbania o srebro? I w jaki sposób je czyścić, aby go nie zniszczyć poprzez na przykład porysowanie powierzchni? W tej kwestii mamy do wyboru różne metody – zarówno te domowe, które z powodzeniem mogą wybrać tradycjonaliści i osoby wybierające ekologiczny styl życia lub gotowe produkty do zakupienia w sklepie.

Spis treści artykułu:

Domowe sposoby na czyszczenie srebra – moczenie lub polerowanie

Do walki z zanieczyszczonym srebrem idealne okażą się na przykład soda oczyszczona, sól kuchenna lub sok z cytryny.

Wybrany przez nas środek mieszamy z ciepłą wodą (na litr wody wystarczy około 5 łyżeczek soli/sody lub soku z cytryny – proporcje te można dopasować do tego jak silnie zabrudzony jest dany przedmiot ze srebra). Rzeczy, które chcemy wyczyścić wkładamy do naszego roztworu i moczymy. Zazwyczaj taka „kąpiel” może trwać do około 30 minut.

Jeśli okaże się, że zabrudzenia są bardzo silne, wówczas możemy wydłużyć ten czas do np. godziny. W przypadku czyszczenia wielu elementów (np. kilkudziesięciu sztućców) warto podzielić przedmioty na partie i moczyć je kolejno. Umieszczenie w roztworze zbyt wielu przedmiotów jednocześnie może skutkować tym, że efekty czyszczenia  nie będą zadowalające.

Miskę, w której moczą się przedmioty należy wyłożyć folią aluminiową. Do niej przylgnie bród z powierzchni srebra. Po „kąpieli” srebrne przedmioty wystarczy opłukać i wytrzeć miękką szmatką. Nie powinno się zostawiać srebra, by samo wyschło, bo mogą pojawić się nieestetyczne zacieki, których usunięcie będzie wymagało intensywnego polerowania lub nawet ponownego umycia.

  Czym i jak czyścić mosiądz?

Srebro możemy również moczyć w kwaśnym mleku. Półgodzinna kąpiel powinna wystarczyć, by usunąć zabrudzenia. Po tym należy wypłukać i wypolerować srebro.

Coca-cola, ziemniaki i pasta do zębów metodą na domowe czyszczenie srebra

To oczywiście nie jedyna metoda czyszczenia srebra. Do czyszczenia na przykład ulubionego pierścionka lub kolczyków przydatna może się okazać… coca-cola. Podobnie jak w wyżej opisanej metodzie – przedmioty moczymy w coli (lub alkoholu – wódce, czy spirytusie). Ta metoda jest jednak bardziej czasochłonna, bo moczenie może trwać nawet do 12 godzin.

Równie czasochłonną metodą czyszczenia srebra jest jego zamoczenie w kuflu piwa – zostawione na noc, rano będzie czyste. W tym przypadku oczywiście również należy wypłukać srebro i wytrzeć.

Aby przywrócić srebru dawny blask i zwalczyć zmatowienie, można je też zamoczyć w wodzie, w której gotowały się ziemniaki. Taka kąpiel powinna trwać około 20-30 minut. Srebro można również trzeć świeżym, surowym ziemniakiem. Ten sposób sprawdzi się w przypadku nieco większych przedmiotów bez licznych załamań i drobnych elementów.

Natychmiastowy efekt czystego srebra

Dla osób, które nie mają tyle czasu z pomocą przyjdzie pasta do zębów. Aby przywrócić biżuterii dawny blask, należy pocierać srebro pastą. Możemy to robić miękką ściereczką. Ważne jest to, by używać do tego delikatnej pasty – nie wybielającej.

Plusem tej metody jest jej szybkość, natomiast minusem to, że nie wszędzie uda nam się doczyścić srebro – np. pierścionki lub kolczyki mogą okazać się niewyczyszczone w zagłębieniach lub trudno dostępnych zakamarkach.

Ewentualnie niektórzy zamieniają miękką ściereczkę na szczoteczkę do zębów. Tutaj należy jednak mieć na uwadze, że ostre i twarde włosie może pozostawić zarysowania na powierzchni. Niegdyś stosowano w podobny sposób popiołu wymieszanego z sokiem z cytryny. Ta metoda nie daje jednak tak dobrych efektów, jak pasta do zębów. Zapewne jest to jeden z powodów, dla których jest obecnie bardzo rzadko stosowana.

  Jak wyczyścić zmywarkę?

Polerowanie również bardzo skuteczne

Aby wyczyścić srebro poprzez polerowanie, możemy zastosować ubite białko. Pianą z czystych białek wycieramy dokładnie srebro przy pomocy delikatnego materiału.

Czyszczenie szmatką sprawdzi się lepiej niż moczenie w roztworze w przypadku biżuterii, w której oprócz srebra są inne elementy, takie jak na przykład kamienie. Wówczas możemy wyczyścić srebro, bez obaw o to, czy nie uszkodzimy pozostałych ozdób. Jeśli z kolei decydujemy się na moczenie, pamiętajmy, że powinno się do tego wykorzystywać miski szklane lub plastikowe, nie metalowe.

Środki ze sklepowej półki w walce z brudnym srebrem

W drogeriach znajdziemy gotowe produkty przeznaczone do czyszczenia srebra. Wśród środków do czyszczenia można wybrać spray, pastę, czy też płyn.

Metody czyszczenia są podobne do tych, które stosujemy w przypadku domowych sposobów. Srebro można moczyć lub polerować. Ceny preparatów różnią się w zależności od tego, jak duże jest opakowanie danego preparatu. Zaczynają się od kilku złotych. Dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.

Środki przeznaczone do czyszczenia srebra nie zawierają ostrych drobinek ścierających. Ich działanie czasami jest szybsze niż moczenie w roztworach zrobionych w domowych warunkach – kąpiele w gotowych płynach do czyszczenia czasami zajmują od kilku do kilkunastu minut.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here