Jak czyścić srebro?
5
(1)

Piękne srebrne przedmioty wykorzystujemy na co dzień – wśród nich wymienić można choćby biżuterię, sztućce, tace, cukiernice, karafki. Jeśli dbamy o rzeczy wykonane ze srebra i odpowiednio je czyścimy, będą nam służyć przez wiele lat, a nawet dekad.

Jakie środki wybrać do dbania o srebro? I w jaki sposób je czyścić, aby go nie zniszczyć poprzez na przykład porysowanie powierzchni? W tej kwestii mamy do wyboru różne metody – zarówno te domowe, które z powodzeniem mogą wybrać tradycjonaliści i osoby wybierające ekologiczny styl życia lub gotowe produkty do zakupienia w sklepie.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra – moczenie lub polerowanie

Do walki z zanieczyszczonym srebrem idealne okażą się na przykład soda oczyszczona, sól kuchenna lub sok z cytryny.

Wybrany przez nas środek mieszamy z ciepłą wodą (na litr wody wystarczy około 5 łyżeczek soli/sody lub soku z cytryny – proporcje te można dopasować do tego jak silnie zabrudzony jest dany przedmiot ze srebra). Rzeczy, które chcemy wyczyścić wkładamy do naszego roztworu i moczymy. Zazwyczaj taka „kąpiel” może trwać do około 30 minut.

Jeśli okaże się, że zabrudzenia są bardzo silne, wówczas możemy wydłużyć ten czas do np. godziny. W przypadku czyszczenia wielu elementów (np. kilkudziesięciu sztućców) warto podzielić przedmioty na partie i moczyć je kolejno. Umieszczenie w roztworze zbyt wielu przedmiotów jednocześnie może skutkować tym, że efekty czyszczenia  nie będą zadowalające.

Miskę, w której moczą się przedmioty należy wyłożyć folią aluminiową. Do niej przylgnie bród z powierzchni srebra. Po „kąpieli” srebrne przedmioty wystarczy opłukać i wytrzeć miękką szmatką. Nie powinno się zostawiać srebra, by samo wyschło, bo mogą pojawić się nieestetyczne zacieki, których usunięcie będzie wymagało intensywnego polerowania lub nawet ponownego umycia.

Srebro możemy również moczyć w kwaśnym mleku. Półgodzinna kąpiel powinna wystarczyć, by usunąć zabrudzenia. Po tym należy wypłukać i wypolerować srebro.

Coca-cola, ziemniaki i pasta do zębów metodą na domowe czyszczenie srebra

To oczywiście nie jedyna metoda czyszczenia srebra. Do czyszczenia na przykład ulubionego pierścionka lub kolczyków przydatna może się okazać… coca-cola. Podobnie jak w wyżej opisanej metodzie – przedmioty moczymy w coli (lub alkoholu – wódce, czy spirytusie). Ta metoda jest jednak bardziej czasochłonna, bo moczenie może trwać nawet do 12 godzin.

Równie czasochłonną metodą czyszczenia srebra jest jego zamoczenie w kuflu piwa – zostawione na noc, rano będzie czyste. W tym przypadku oczywiście również należy wypłukać srebro i wytrzeć.

Aby przywrócić srebru dawny blask i zwalczyć zmatowienie, można je też zamoczyć w wodzie, w której gotowały się ziemniaki. Taka kąpiel powinna trwać około 20-30 minut. Srebro można również trzeć świeżym, surowym ziemniakiem. Ten sposób sprawdzi się w przypadku nieco większych przedmiotów bez licznych załamań i drobnych elementów.

Natychmiastowy efekt czystego srebra

Dla osób, które nie mają tyle czasu z pomocą przyjdzie pasta do zębów. Aby przywrócić biżuterii dawny blask, należy pocierać srebro pastą. Możemy to robić miękką ściereczką. Ważne jest to, by używać do tego delikatnej pasty – nie wybielającej.

Plusem tej metody jest jej szybkość, natomiast minusem to, że nie wszędzie uda nam się doczyścić srebro – np. pierścionki lub kolczyki mogą okazać się niewyczyszczone w zagłębieniach lub trudno dostępnych zakamarkach.

Ewentualnie niektórzy zamieniają miękką ściereczkę na szczoteczkę do zębów. Tutaj należy jednak mieć na uwadze, że ostre i twarde włosie może pozostawić zarysowania na powierzchni. Niegdyś stosowano w podobny sposób popiołu wymieszanego z sokiem z cytryny. Ta metoda nie daje jednak tak dobrych efektów, jak pasta do zębów. Zapewne jest to jeden z powodów, dla których jest obecnie bardzo rzadko stosowana.

Polerowanie również bardzo skuteczne

Aby wyczyścić srebro poprzez polerowanie, możemy zastosować ubite białko. Pianą z czystych białek wycieramy dokładnie srebro przy pomocy delikatnego materiału.

Czyszczenie szmatką sprawdzi się lepiej niż moczenie w roztworze w przypadku biżuterii, w której oprócz srebra są inne elementy, takie jak na przykład kamienie. Wówczas możemy wyczyścić srebro, bez obaw o to, czy nie uszkodzimy pozostałych ozdób. Jeśli z kolei decydujemy się na moczenie, pamiętajmy, że powinno się do tego wykorzystywać miski szklane lub plastikowe, nie metalowe.

Środki ze sklepowej półki w walce z brudnym srebrem

W drogeriach znajdziemy gotowe produkty przeznaczone do czyszczenia srebra. Wśród środków do czyszczenia można wybrać spray, pastę, czy też płyn.

Metody czyszczenia są podobne do tych, które stosujemy w przypadku domowych sposobów. Srebro można moczyć lub polerować. Ceny preparatów różnią się w zależności od tego, jak duże jest opakowanie danego preparatu. Zaczynają się od kilku złotych. Dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.

Środki przeznaczone do czyszczenia srebra nie zawierają ostrych drobinek ścierających. Ich działanie czasami jest szybsze niż moczenie w roztworach zrobionych w domowych warunkach – kąpiele w gotowych płynach do czyszczenia czasami zajmują od kilku do kilkunastu minut.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here