domowe sposoby jak czyścić żelazko
0
()

    Jak każde urządzenie gospodarstwa domowego, również żelazko przy regularnym użytkowaniu wymaga okresowego czyszczenia. Pomijając tę pracę, nie tylko zmniejsza się wydajność urządzenia, ale także niszczą się ubrania podczas prasowania. Samo czyszczenie żelazka wcale nie jest trudne.

Jak czyścić żelazko?

    Na dzisiejszym rynku istnieje wiele narzędzi przeznaczonych do czyszczenia żelazka. Większość z nich jest niezwykle łatwa w użyciu:

    Rozgrzać żelazko i prasować bawełnianą szmatkę, a następnie wyłączyć i wyjąć wtyczkę z gniazdka. Postępować zgodnie z instrukcjami na etykietach, aby wyczyścić stopę kawałkiem grubej bawełny z użyciem środka czyszczącego. Prasować materiał okrężnym ruchem. Pozostawić żelazko do ostygnięcia, a następnie usunąć pozostały środek czyszczący wilgotną szmatką. Zachować szczególną ostrożność, upewnić się, że urządzenie wystarczająco ostygło przed czyszczeniem stopy żelazka. Korzystając z nowych środków czyszczących, należy dokładnie postępować z zaleceniami producenta i przetestować ich działanie na niewielkim obszarze materiału.

Specjalny sztyft do czyszczenia żelazka dostępny w sklepach.

Sztyft służy do usuwania brudu i spalenizny ze stopy żelazka.Trzeba podgrzać żelazko, a następnie trzymać je tak, aby stopa była ustawiona pionowo, należy pocierać sztyftem stopę żelazka. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy poczekać, aż żelazko trochę ostygnie i dokładnie wytrzeć czystą bawełnianą szmatką.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

   Oto kilka przepisów domowych, które poradzą sobie z zadaniem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych składników do czyszczenia żelazka jest zwykła sól kuchenna. Pomoże ona szybko i łatwo usunąć ślady zabrudzenia, ale należy być ostrożnym, ponieważ ta metoda nie jest odpowiednia dla żelazek pokrytych teflonem.

  Jak czyścić pralkę?

Istnieje kilka sposobów czyszczenia żelazka solą. Oto najczęstsze:

  • Przykryć deskę do prasowania grubym papierem, bawełnianą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Posypać powierzchnię łyżką gruboziarnistej soli. Rozgrzać żelazko, wyłączając parę, delikatnie prasować powierzchnię, aż będzie można całkowicie pozbyć się śladów nalotu.
  • Parafina (świeca) z solą. Należy zetrzeć świecą (kawałek parafiny) na zwykłej tarce, położyć na drewnianej desce, posypać solą i przykryć zwykłą gęstą serwetką, po czym prasować ją rozgrzanym żelazkiem. Gdy żelazko nieco ostygnie, wytrzyj je czystą bawełnianą szmatką, jeśli wszystkie osady nie zostaną usunięte, powtórzyć procedurę.

Jak czyścić żelazko produktami z kuchni?

  • Ocet jest nie mniej skuteczny w walce z brudem i nalotem na żelaznej stopie żelazka niż sól. Zwilżyć wacik lub miękką szmatkę octem i wytrzeć zanieczyszczony obszar. Aby usunąć szczególnie trudne plamy, należy odłożyć żelazko na kawałek szmatki nasączonej octem i pozostawić na noc, a następnie usunąć wszelkie pozostałości wilgotną szmatką lub gąbką.
  • Można połączyć powyższe metody czyszczenia, mieszając sól i ocet w równych proporcjach. Podgrzać powstałą mieszaninę na małym ogniu, aż sól całkowicie się rozpuści, nie pozwalając jej się zagotować (przygotować się na tolerancję ostrego zapachu). Ochłodzić ciecz do temperatury pokojowej i wytrzeć stopę żelazka miękką szmatką zwilżoną dużą ilością roztworu. Uważać i chronić swoją skórę, zakładając gumowe rękawiczki.
  • Równie popularnym środkiem do czyszczenia żelazka jest soda oczyszczona. Rozcieńczyć łyżkę sody wodą do konsystencji pasty i przetrzeć powierzchnię ściereczką zwilżoną w roztworze. Po zakończeniu czyszczenia usunąć resztki sody czystą, wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić otwory na parę w żelazku?

   Jeśli żelazko jest wyposażone w funkcję dostarczania pary, brud prawdopodobnie nagromadził się w otworach stopy. Należy zwilżyć bawełniany wacik octem (w razie potrzeby można rozcieńczyć w nim niewielką ilość soli) i wyczyścić otwory ruchem okrężnym. Po zakończeniu czyszczenia usunąć pozostały roztwór czystym wacikiem. Do czyszczenia wylotów pary w żelazku używane są również waciki bawełniane zwilżane nadtlenkiem wodoru.

  Czym i jak czyścić mosiądz?

Inne sposoby na czyszczenie żelazka w domu

  • Pasta do zębów. Zasada użycia pasty do zębów do czyszczenia zabrudzeń na stopie żelazka jest dość prosta: nałożyć pastę na starą szczoteczkę i wyczyść brudne miejsca na żelazku, aż do całkowitego usunięcia. Pod koniec czyszczenia ostrożnie wytrzeć żelazko czystą, wilgotną bawełnianą szmatką.
  • Aby zwalczyć duże zanieczyszczenie, najlepiej stosować nadtlenek wodoru (w czystej postaci lub rozcieńczony octem). Zwilżyć zabrudzenie bawełnianym wacikiem lub miękką ściereczką i usunąć plamy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here