Jak czyścić pralkę?
5
(1)

Wydawać by się mogło, że skoro pralka jest urządzeniem, które „nadaje czystość”, to sama również powinna być czysta. Problem w tym, że wcale tak nie jest, ponieważ pralka (jak i inne urządzenia RTV i AGD) potrzebuje od czasu do czasu odpowiedniej konserwacji.

Skąd się biorą zanieczyszczenia pralki

Skąd, w takim razie, w naszej pralce pojawia się brud, skoro przy praniu używamy detergentów czyszczących? 

Źródeł i rodzajów brudu zalegającego w pralce może być kilka. Jednym z nich jest chociażby zbyt duża ilość wsypywanego proszku do prania. Jego nadmiar nie rozpuszcza się w wodzie lub nawet nie dolatuje do bębna pralki, co po kilku praniach prowadzi do przemiany w żółtą, klejącą i brudzącą papkę. Dlatego istotne jest odpowiednie czyszczenie dozownika detergentów.

Z kolei w bębnie pralki może zbierać się wilgoć (chociażby pod gumą ochronną), co prowadzić może nawet do rdzewienia czy powstania grzyba.

Brud z ubrań (błoto, sierść, sosy itp.) może zalegać w rurach odpływowych, przez co, niekiedy, poczuć można bardzo nieprzyjemny, gnilny zapach. 

Sama woda zostawia również w pralce zanieczyszczenie w postaci osądzającego się kamienia.

Dbaj o pralkę, a będzie dłużej żyła!

Na większość zanieczyszczeń pralki istnieją odpowiednie detergenty. Są to najczęściej proszki lub płyny, które odrdzewiają, odkamieniają i odgrzybiają nasz sprzęt AGD. Zapewne każdy kojarzy reklamę z hasłem „dłuższe życie każdej pralki, to Calgon”. To akurat jeden z detergentów służący do odkamieniania.

Popularny jest także środek czyszczący i odświeżający pralkę firmy dr Beckham. Na rynku jest, oczywiście, wiele różnych detergentów do czyszczenia pralek. Mają one różne właściwości oraz ceny. Na każdym opakowaniu jest także opisane, jak czyścić pralkę danym detergentem oraz jak często.

Za zwyczaj powinno się zakonserwować pralkę raz na kwartał, ewentualnie raz na pół roku.

Czyszczenie w duchu eko i zero-waste. Domowe sposoby czyszczenia pralki.

Oczywiście nie jesteśmy skazani jedynie na środki chemiczne, jeżeli chodzi o czyszczenie pralek. Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym również zakonserwujemy nasz sprzęt piorący. Rozwiązania te przypadną do gustu wszystkim zwolennikom ekologicznego życia, filozofii zero waste lub osób, które nie chcą używać chemicznych detergentów ze względów zdrowotnych czy też alergicznych.

Aby wprowadzić domowe sposoby czyszczenia pralki w życie potrzebne są zaledwie trzy składniki: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz ocet. Ale… jak czyścić pralkę domowymi sposobami? Oto poniżej kilka z nich.

Najskuteczniejsze, domowe sposoby czyszczenia pralki:

  1. Soda oczyszczona.
    Ten sposób jest bardzo prosty – wystarczy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do dozownika na proszek do prania oraz nastawić pralkę na 90 stopni. Naturalnie, bęben pralki musi być pusty, a program prania należy nastawić na pełen cykl. Dzięki zastosowaniu 90 stopni celsjusza, soda oczyszczona będzie mogła także usunąć kamień zalegający w rurach pralki.
  2. Kwasek cytrynowy.
    Sposób z kwaskiem cytrynowym jest bardzo podobny do poprzedniego. Również nastawiamy pralkę na 90 stopni, pełen cykl prania, a bęben musi być pusty. Tym razem, do dozownika na proszek, należy jednak wsypać 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, a nie połowę tak jak w przypadku sody. 
  3. Ocet + kwasek cytrynowy.
    Połączenie tych dwóch specyfików jest idealnym rozwiązaniem na mocno zakamieniony bęben. Aby go odkamienić należy do niego wlać 2 litry octu oraz dosypać 2 opakowania kwasku cytrynowego (tak jest, do środka bębna bezpośrednio). Pranie również należy nastawić na pełen cykl, natomiast temperatura powinna być najwyższa z możliwych do wyboru. Istnieje, jednak, minus tego rozwiązania – podczas zabiegu czyszczącego pralkę, po mieszkaniu może się rozchodzić mało przyjemny zapach octu.
  4. Pasta z octu i sody oczyszczonej.
    Podobno najlepszym sposobem na lśniąco czystą pralkę jest właśnie zastosowanie pasty z octu oraz sody oczyszczonej. Pastę należy wyrobić z 10 łyżek octu, dosypując do nich sodę tak, aby powstała papka (konsystencją podobna do kaszki mannej). Tak wyrobioną mieszanką należy wysmarować wszystkie brudne miejsca w pralce (od dozownika aż po gumy zabezpieczające bęben). Tym razem nie trzeba włączać pralki – wystarczy zostawić pralkę wysmarowaną pastą na kilka godzin, a następnie zmyć ją wilgotną szmatką i wysuszyć ściereczką.

Częste czyszczenie kluczem do sukcesu!

Bardzo ważnym elementem w tym, jak czyścić pralkę domowymi sposobami, jest częstotliwość czyszczenia. Domowe zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy fundować naszej pralce raz w miesiącu. O wiele częściej, niż detergentami chemicznymi dostępnymi na rynku.

To dlatego, że domowe sposoby są doraźne, a nie zapobiegające czy chroniące. Detergenty posiadają możliwość zmiękczania wody, przez co kamień dłużej się nie osadza, czy też tworzą ochronne warstwy bakterio oraz grzybobójcze. Domowe sposoby czyszczenia pralki takich „ulepszeń” nie posiadają, dlatego powinno się je stosować częściej.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. O wnętrze pralki zadbają również te środki piorące, które nie zawierają zeolitów i fosforanów, czyli substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często przeprowadzać samego czyszczenia pralki, a ubrania wyjęte z bębna nie będą miały na sobie nieestetycznych zacieków ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here