Kiedy dochodzi do powstawania rdzy?
Aby na powierzchni metalu pojawiły się charakterystyczne rdzawe zacieki, muszą zaistnieć konkretne warunki otoczenia. Korozja metalu, której rezultatem jest rdza, to zjawisko, do którego powstania najczęściej dochodzi, gdy surowa, metalowa powierzchnia ma kontakt z wilgocią oraz tlenem w powietrzu. Inaczej mówiąc: w sytuacji, gdy nie zadbasz o prawidłową i jakościową ochronę metalu lub zapomnisz o jego renowacji.
Jak zabezpieczyć metal przed rdzą?
Aby prawidłowo zabezpieczyć metal, należy zatem:
- odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania
- oraz pomalować powierzchnię farbą, która zapewni jej skuteczną ochronę.
Jaka farba do metalu będzie najlepsza?
Jeśli problem korozji już się pojawił, należy wybrać taki produkt, który można nakładać bezpośrednio na rdzę, jak np. bezpodkładowa farba Nobiles Stalochron. Dzięki temu, że dany wyrób można aplikować na rdzę, powłoka malarska odizolowuje skorodowany metal od otoczenia, hamując dalszy rozwój korozji.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na odporność farby na oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych – powłoka musi zapewniać wytrzymałość i trwałość mimo długotrwałego działania wilgoci, promieniowania UV, zmiennych temperatur itp.
Jak przygotować powierzchnię metalu do malowania?
Oczywiście skuteczność zabezpieczenia zależy również od prawidłowego przygotowania podłoża do malowania. Przede wszystkim nie należy nakładać nowej farby na starą, łuszczącą się powłokę ani na luźną warstwę rdzy. Inaczej nowa warstwa farby wkrótce zacznie odspajać się od podłoża.
W pierwszej kolejności należy się zatem pozbyć warstwy luźnej rdzy oraz tych powłok, które są w kiepskim stanie – zetrzyj je np. drucianą szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Jeśli planujesz malować metal inną farbą niż poprzednio, rekomendowane jest, aby usunąć poprzednie powłoki malarskie w całości.
Następnie wyrównaj powierzchnię i pozbądź się zadziorów. Podłoże należy też zmatowić (drobnoziarnistym papierem ściernym). Po odpyleniu metalowych elementów dokładnie je umyj – możliwe, że na powierzchni zostały zabrudzenia, organiczne naloty itd. Na koniec surowy, odsłonięty podczas prac metal przetrzyj rozcieńczalnikiem.
Jak malować po rdzy?
To, w jaki sposób, w ilu warstwach oraz za pomocą jakich narzędzi należy malować metal, jest uzależnione od tego, jakiej planujesz użyć farby. Szczegółowych wytycznych i instrukcji szukaj zatem w karcie technicznej kupionego produktu.
Zazwyczaj należy malować w dwóch grubych warstwach. Staraj się rozprowadzać farbę dokładnie i równomiernie aż do uzyskania dobrze kryjącej warstwy. Nie musisz aplikować większej ilości wyrobu na skorodowane miejsca – wystarczy, że nałożysz równomierną, ciągłą warstwę na całą powierzchnię. Jeśli powierzchnia jest skomplikowana w malowaniu (np. detale metalowego ogrodzenia), warto pomalować dodatkową warstwę. Dzięki temu upewnisz się co do skuteczności zabezpieczenia oraz osiągniesz jak najlepszy efekt dekoracyjny.
Renowacja metalowych elementów i powierzchni jest łatwa, choć zajmuje nieco czasu. Warto zaplanować ją jak najszybciej, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się rdzy.
super
widzę coraz to lepsze, nowsze rozwiązania, super trzeba sobie ułatwiać życie