kuchnia halupczok
0
(0)

Kuchnia to szczególne pomieszczenie, w którym nie trudno o zabrudzenia. Tłuszcz, resztki jedzenia, woda- wszystkie te czynniki mogą zagrozić delikatnej drewnianej powierzchni mebli. Drewniane meble są nie tylko praktyczne, ale przy tym stanowią wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Chcąc cieszyć się nimi przez długie lata, musimy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji i konserwacji. Jak dbać o drewniane meble w kuchni? Zapraszamy do lektury.

Spis treści artykułu:

Pielęgnacja mebli drewnianych – czego należy unikać?

Pielęgnacja drewna może wydawać się skomplikowaną czynnością. Oczywiście, elementy te wymagają od nas specjalnego traktowania, jednak znajomość podstawowych zasad ich pielęgnacji znacznie ułatwi ten zabieg. Czego drewno nie lubi? Sprawdźmy, na jakie rzeczy należy uważać.

  • nadmiar wilgoci- materiał ten źle znosi nadmiar wody. W trakcie oczyszczania powierzchni mebli musimy więc uważać, aby nie używać zbyt dużo wody. Plamy usuwajmy z powierzchni tylko delikatnie zwilżoną ściereczką. Warto też uważać, aby na meble niczego nie wylać. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, od razu usuńmy ciecz,
  • zbyt wysoka temperatura- na drewniane powierzchnie nie wolno kłaść gorących przedmiotów! Spożywając ciepły posiłek, odkładając dopiero zdjęty z kuchenki garnek- zawsze pamiętajmy o podkładkach,
  • trudne do usunięcia zabrudzenia- z drewnianych mebli trudno jest usunąć niektóre zabrudzenia np. te z wina. W przypadku zanieczyszczenia powierzchni, należy od razu przystąpić do czyszczenia mebli, zanim zabrudzenie zdąży przeniknąć do głębszych warstw mebla. 

Czego potrzebujemy do mycia drewnianych mebli?

Do czyszczenia drewnianego wyposażenia zawsze korzystajmy z odpowiednio miękkich akcesoriów. Zbyt ostre gąbki mogą uszkodzić warstwę ochronną szafek, co doprowadzi do trwałego zniszczenia mebli i utraty przez nie swoich właściwości. Tarcie drewnia szorstkimi szmatkami może też doprowadzić do pojawienia się brzydkich rys. Wybrana gąbka czy szmatka musi być więc odpowiednio miękka. Do codziennej pielęgnacji przyda nam się także miska czy spryskiwacz.

Delikatne i skuteczne środki do czyszczenia mebli

Drewniana powierzchnia ma wiele nierówności, które absorbują wodę i środki czyszczące. Jeżeli ciecze będą długo utrzymywały się na powierzchni szafek czy stołu, wówczas zostaną wchłonięte przez materiał. Czym to grozi? Jak można przypuszczać, dojdzie wówczas do odkształcenia się i napuchnięcia mebli. Drewno wyróżnia się naturalnymi zdolnościami do tak zwanej „pracy”, a więc absorbowania wilgoci i jej oddawania, co skutkuje niszczeniem drewnianych elementów.

Warto więc zadbać o czyszczenie ich na sucho lub z użyciem niewielkiej ilości płynu, ale też o ustabilizowaną temperaturę i wilgotność powietrza we wnętrzu. Wbrew pozorom absorbowanie cieczy przez te meble, ma też pewne korzyści. Możemy bowiem zastosować specjalny wosk, które wchłonie się w drewno i zapewni mu odpowiednią ochronę. Do czyszczenia kuchennych mebli lakierowanych sprawdzi się delikatny płyn do mycia naczyń czy mydło. Trudne do usunięcia plamy możemy potraktować octem. Naturalne środki są całkowicie bezpieczne dla powierzchni drewnianych. Przed rozpoczęciem czyszczenia polecamy jednak zrobić test na małym obszarze.

Podstawowe zasady pielęgnacji mebli kuchennych z drewna

Chyba każdy zgodzi się z tym, że drewniane meble są unikalne i niebywale urokliwe. Mają niejednolitą strukturę, sęki, zakrzywione włókna, promienie rdzeniowe i liczne odcienie, które dodają im wyjątkowości. Jeżeli chcemy cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długie lata, musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji drewna. Na co dzień kuchenne szafki i stoły wystarczy przecierać ściereczką, chronić przed nadmiarem wilgoci i kurzem. Po wystąpieniu zabrudzeń, nasza reakcja powinna być błyskawiczna. Zaschnięte plamy są bowiem niezwykle trudne do usunięcia, a ich szorowanie naruszy powierzchnię wyposażenia. To w jaki sposób pielęgnować drewniane meble, zależy od ich rodzaju.

Meble drewniane woskowane

Jeżeli chodzi o woskowane meble, to należy oczyszczać je woskiem przy użyciu miękkiej ściereczki z bawełny. Środek do pielęgnacji drewna nanosimy okrężnymi ruchami, po czym przystępujemy do polerowania.

Olejowane meble drewniane

Olejowane meble musimy zabezpieczać przy użyciu tego samego rodzaju oleju, jakim zostały one pokryte na początku. Do tego celu korzystamy ze szmatki lekko nasączonej olejem. Jeżeli na powierzchni mebli zaobserwujemy zabrudzenia, wówczas usuwamy je przed przystąpieniem do olejowania. Dobrze jest zainwestować w specjalny środek dedykowany meblom olejowanym. Drewno powoli chłonie olej, stąd olejowanie powinniśmy przeprowadzać regularnie.

Meble z drewna naturalnego

Czyszczenie mebli wykonanych z drewna naturalnego wykonujemy za pomocą czystej, miękkiej ściereczki oraz produktu do czyszczenia tego typu powierzchni. W trakcie pielęgnacji wykonujemy ruchy wzdłuż słojów.

Meble drewniane lakierowane

A jak oczyszczać drewno lakierowane? Jeśli chcemy tylko usuwać z niego nagromadzony kurz i delikatne zabrudzenia, wystarczy, że użyjemy lekko zwilżoną ściereczkę. Po oczyszczeniu mebli, nakładamy na ich powierzchnię niewielką ilość wosku pszczelego.

Jak nadać drewnianym meblom blask?

Aby kuchnia drewniana zachwycała swoim blaskiem, warto go nadać, poprzez korzystanie z odpowiednich specyfików. Przydadzą się nam specjalne olejki oraz woski, które służą właśnie do nabłyszczania drewnianych powierzchni. A czy istnieją jakieś domowe sposoby na nadanie meblom blasku? Tak! W tym celu znakomicie sprawdzi się wazelina czy oliwa z oliwek. Jeśli meble są jednak bardzo zniszczone, należy wcześniej wykonać renowację. Polega ona na zeszlifowaniu powierzchni do surowego stanu, po czym zaaplikowanie na niej lakieru, oleju, bejcy czy lakierobejcy. Preparat jaki wybierzemy, zależy od tego, jaki rezultat chcemy osiągnąć.

Domowe specyfiki do czyszczenia mebli z drewna

Meble kuchenne Veneta Cucine możemy oczyścić także domowymi mieszankami, które przygotujemy w domowym zaciszu. Co sprawdzi się do czyszczenia tego materiału? Możemy sięgnąć po:

  • wodę z octem- wystarczy, że do 1/4 szklanki wody dodamy 2 łyżki octu. Taką mieszankę przelewamy do butelki z rozpylaczem i potrząsamy, aż do wymieszania. Specyfik ten skutecznie usuwa plamy i brud, a przy tym dodaje meblom blasku,
  • sól i woda- mieszanka ta pomoże nam pozbyć się śladów na drewnianych powierzchniach,
  • kawa- odświeża drewno, ponadto nadaje mu piękny, ciepły odcień,
  • olejek z cytryny i oliwa z oliwek- cytryna ma działanie dezynfekujące, a oliwa nabłyszcza i wzmacnia drewno,
  • mleko- odświeża i pomaga w usunięciu plam z drewnianych elementów,
  • wosk pszczeli- odświeża i ochrania drewno,
  • pianka do golenia- usuwa plamy, co ważne, musi być to pianka bez alkoholu w składzie. 

Pielęgnacja drewnianych mebli jest kluczowa, dla zachowania ich właściwości, trwałości i wyjątkowej prezencji. Systematyczne oczyszczanie, polerowanie i ochrona, pomoże nam przeciwdziałać uszkodzeniom tego materiału. Dzięki temu, meble przetrwają przez długie lata, zapewniając nam funkcjonalność i ciesząc nasze oczy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Meble Halupczok: https://meble-halupczok.pl/.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here