Jak czyścić płytę indukcyjną?
5
(1)

    Obecnie płyty indukcyjne są bardzo popularne na rynku AGD. Są nie tylko wygodne w użyciu, ale także stanowią stylową dekorację wnętrza kuchni. Przed zakupem płyty indukcyjnej trzeba się dowiedzieć, jak odpowiednio się nią opiekować, aby można było użytkować ją jak najdłużej.

Jak czyścić płytę indukcyjną?

   Płytę zaleca się myć specjalnymi produktami przeznaczonymi do czyszczenia kuchenek indukcyjnych. Jeśli jeszcze nie udało się zaopatrzyć w taki środek, idealny będzie spray do mycia okien i lustra. Poza tym dostępne są domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej, z których można swobodnie i bezpiecznie korzystać.

  • Soda. Doskonale usuwa tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Aby to zrobić, należy rozpuścić sodę w wodzie i pozostawić na 5 minut. Następnie nałożyć wymaganą ilość mieszanki na wilgotną miękką gąbkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię płyty indukcyjnej.
  • Olej słonecznikowy. Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się spalonych resztek jedzenia, których nie można usunąć za pomocą konwencjonalnych środków a nawet sody. Aby to zrobić, trzeba nałożyć niewielką ilość oleju na brudny obszar, odczekać kilka minut i wytrzeć miękką ściereczką.
  • Amoniak. Rozcieńczyć amoniak wodą w stosunku 1: 5. Następnie nanieść powstały roztwór na powierzchnię płyty indukcyjnej i poczekać 10 minut. Następnie wytrzeć suchą, miękką ściereczką.
  • Ocet 9% jest szczególnie przydatny w usuwaniu białych plam, a także tłuszczu i nalotu. Możesz go używać, jak każdy inny środek.

      Po wyczyszczeniu płyty indukcyjnej warto polerować jej powierzchnię aż będzie się świecić.

  Jakie wybrać kubki do kawy i herbaty? W czym pić gorące napoje?

Jakiego rodzaju tkaniny wykorzystać do czyszczenia płyty indukcyjnej?

Płytę indukcyjną należy czyścić miękką ściereczką. Aby usunąć nagromadzony brud, będą potrzebne:

  • Skrobak silikonowy lub gumowy do czyszczenia płyt kuchennych
  • Miękka ściereczka lub gąbka
  • Sucha ściereczka, ręczniki papierowe lub ściereczka z mikrofibry.

Jak czyścić płytę indukcyjną: przewodnik krok po kroku?

Aby dobrze umyć płytę indukcyjną, należy postępować zgodnie z instrukcjami:

  • Najpierw zwilżyć miękką szmatkę lub gąbkę wodą i roztworem czyszczącym i wytrzeć powierzchnię.
  • Następnie za pomocą skrobaka silikonowego usunąć spalone resztki jedzenia. Skrobak powinien być trzymany pod kątem 45 stopni.
  • Kolejny krok to mycie płyty ściereczką nasączoną wodą.

   Zawsze trzeba starać się nie przygotowywać jedzenia w pobliżu płyty. Dotyczy to krojenia warzyw i owoców przy użyciu przypraw, soli, cukru itp. Jeśli ziarna dostaną się na płytę, a następnie stopią się, trudno będzie zwalczać zanieczyszczenia, a powierzchnia może zostać porysowana.

Jak dbać o płytę indukcyjną, aby służyła jak najdłużej?

   Stosując te proste zalecenia, nie trzeba będzie martwić o stan swojej płyty, pozostanie czysta przez długi czas. Zanim przystąpi się do gotowania, płyta musi być idealnie czysta. Aby uniknąć złożonego zanieczyszczenia, zalecane jest mycie jej po każdym użyciu. Zajmie to minimum czasu i pomoże utrzymać urządzenie w dobrym stanie. Nie można myć płyty dopóki nie ostygnie. W przeciwnym razie pojawią się na niej białe plamy, a nawet pęknięcia.

   Do czyszczenia warto mieć oddzielne gąbki i ściereczki, zapobiegnie to gromadzeniu się w nich małych cząstek lub pozostałości tłuszczu, które są szkodliwe dla powłoki. Nanosić detergent na wilgotną gąbkę lub ściereczkę, a nie na płytę, pomoże to zachować integralność powłoki ochronnej i uniknąć smug. Unikać używania twardych i metalowych gąbek, substancji ściernych, aby nie porysować powłoki urządzenia. Używać garnków z płaskim dnem, aby płyta nie została porysowana.

  Jakie dania można przyrządzić w frytkownicy beztłuszczowej?

   Nie można wystawiać płyty indukcyjnej na zmiany temperatury, nie umieszczać na niej naczyń bezpośrednio z lodówki. Trzeba chronić płytę przed spadającymi ciężkimi przedmiotami (na przykład, jeśli upuści się na nią szklaną pokrywę z patelni, pęknięcia mogą iść wzdłuż powłoki). Starać się nie dopuścić do przedostania się płynu na płytę, ponieważ może to również powodować mikropęknięcia. Teraz, osoby uzbrojone w takie porady, mogą udać się do sklepu z AGD i wybrać najlepszą kuchenkę indukcyjną. 

Czego nie używać do czyszczenia płyty indukcyjnej?

   Surowo zabrania się mycia płyty indukcyjnej ściernymi detergentami, ponieważ zarysowują one powłokę ochronną. Oznacza to, że składają się z aktywnych chemicznie składników, zawierają kruszony piasek, boraks, pumeks, kredę. Jeśli umyje się płytę przynajmniej raz za pomocą tego produktu, zostanie ona na zawsze uszkodzona. Nie można myć urządzenia płynem do mycia naczyń, ponieważ może pozostawić białe plamy i skorodować powłokę ochronną płyty indukcyjnej. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here