Jak czyścić skórę?
5
(1)

Choć meble skórzane to niezmiennie synonim dobrego smaku i luksusu, ich wygląd nie zawsze potwierdza tę tezę. Zaraz po zakupie prezentują się znakomicie, już po kilku tygodniach intensywnego użytkowania można jednak zadać sobie pytanie o to, czy ich zakup rzeczywiście był tak dobrą decyzją, jak początkowo sądziliśmy.

Na szczęście, czyszczenie mebli skórzanych i obić ze skóry jest możliwe, a jego efekty mogą być satysfakcjonujące nawet wtedy, gdy nie wydajemy w tym celu dużych pieniędzy.

Po pierwsze – odkurzanie skóry

Wiele problemów związanych z wyglądem skóry wynika przede wszystkim z tego, że nie dbamy o nią właściwie. Meblami zaczynamy interesować się dopiero wtedy, gdy ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, a tymczasem przeważnie jest to konsekwencja naszych własnych zaniedbań. Jeśli więc chcemy, aby pielęgnacja mebli skórzanych nie spędzała nam snu z powiek, pamiętajmy przede wszystkim o ich odkurzaniu.

Czynność ta powinna być zresztą wykonywana regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej – raz na kilka dni. Już na tym etapie można zresztą zauważyć drobne plany, odkurzanie może być więc wstępem do bardziej starannej pielęgnacji.

Po drugie – niezastąpiona woda z mydłem

Jeśli w czasie odkurzania w oczy rzuciło nam się to, że skórzane obicie jest zaplamione, nie musimy sięgać od razu po środek chemiczny, który pozwoli nam na rozwiązanie tego problemu. Znacznie lepszą opcją będzie z pewnością połączenie w misce wody i płatków mydlanych. Tak przygotowany roztwór idealnie nadaje się do czyszczenia.

Sama procedura powinna być wykonana z wykorzystaniem zamoczonej w nim, a następnie starannie wyciśniętej ściereczki. Wyciskanie jest zresztą ważniejsze niż można byłoby się tego spodziewać. Nadmiar wody stanowi poważne zagrożenie dla skóry i może wywołać więcej strat niż korzyści.

  Jak czyścić piekarnik?

Czasem ściereczka może okazać się niedokładna zwłaszcza, jeśli plama znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Problem można jednak rozwiązać bez trudu korzystając z pomocy szczoteczki do zębów.

Po trzecie – środki do zabezpieczenia skóry domowej roboty

Już po czyszczeniu skóra powinna zostać starannie zabezpieczona. Zminimalizuje to ryzyko pojawienia się plam także w przyszłości. Sposobów na to jest co najmniej kilka, nie trzeba przy tym wcale wychodzić do sklepu po odpowiedni preparat. Jeśli mamy pod ręką olej, mleko i terpentynę, sami jesteśmy w stanie przygotować taki środek zabezpieczający. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą w równych proporcjach, gdy zaś zależy nam na tym, aby wzmocnić efekt, można dodać także kilka łyżek octu.

Po zakończeniu czyszczenia wetrzyjmy preparat w skórzaną powierzchnię, a z pewnością podczas kolejnych porządków trudnych do usunięcia plam będzie zdecydowanie mniej.

Konserwacja skóry środkami domowej produkcji to podstawa dbania o meble wykonane z tego materiału. Przynajmniej raz na pół roku dobrze jest jednak wykonać tę czynność z wykorzystaniem odpowiedniego środka chemicznego. Chcąc mieć pewność, że jest on dobrze dobrany, najlepiej sięgnąć po rozwiązanie polecane przez producenta mebla, z którego właśnie korzystamy. Pozwoli nam to zadbać o skórę i nie martwić się o ewentualne przebarwienia i zacieki.

Po czwarte – środki chemiczne

Domowe środki przeznaczone do pielęgnacji skóry przeważnie sprawdzają się bardzo dobrze. Trudno jednak uniknąć pytania o to, co zrobić, jeśli plamy są już naprawdę stare i niemal niemożliwe do usunięcia. Nieustanne szorowanie skóry może być ryzykownym posunięciem. W takim wypadku dobrze jest więc sięgnąć po środki chemiczne stworzone właśnie z myślą o powierzchniach skórzanych. Przy ich używaniu zalecana jest jednak szczególna ostrożność.

Na pierwszy plan wysuwa się to, aby stosować je zgodnie z instrukcją. Bardzo często mamy do czynienia z silnymi preparatami, nadmierna nonszalancja z naszej strony może więc doprowadzić do tego, że skóra ulegnie uszkodzeniu. Przed zakupem dobrze jest zorientować się, czy producent, który oferuje rozwiązania tego rodzaju, rzeczywiście jest wart polecenia. Meble ze skóry nie należą do tanich, z pewnością więc nie chcemy, aby nasza skłonność do oszczędzania trwale je uszkodziła.

  Jak czyścić żelazko?

Ostatnie zalecenie dotyczy samego użycia. W meblach i obciach skórzanych zastosowanie znajdują różne typu skóry. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że kupiony przez nas środek chemiczny nie stanowi dla nich zagrożenia, najpierw przetestujmy jego działanie na powierzchni, która nie należy do szczególnie dobrze widocznych. Dopiero wtedy, gdy efekt wyda się nam satysfakcjonujący, możemy przystąpić do właściwej pracy

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. u mnie domowe sposoby zawiodły i pozostały odczynniki chemiczne ale nigdy się skórę nie doczyścić tak dobrze jeśli wcześniej się ją mocno zaniedbało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here