Jak wyczyścić zmywarkę? Domowe i komercyjne sposoby
5
(1)

Czysty i zadbany dom to cel większości z nas, ale nie każdy potrafi o tę czystość odpowiednio zadbać. Jednym z urządzeń, które posiada większość polskich rodzin, a którego czystość i higiena jest niezwykle ważna jest zmywarka do naczyń.

Jak zatem zadbać o nią tak, aby cieszyć się higienicznie i dokładnie pozmywanymi naczyniami bez konieczności poprawek oraz ciągłego wzywania specjalisty od napraw?

Najczęściej myjąc zmywarkę wyjmujemy filtr, do którego przedostają się resztki jedzenia. Nie jest jednak jedyna część tego urządzenia, o którą powinniśmy zadbać. Warto pamiętać również o metalowej obudowie urządzenia na której zbiera się bardzo dużo brudu oraz o uszczelkach. Dzięki temu nasza pralka nie tylko będzie wyglądać estetycznie. Pozbędziemy się również brzydkiego zapachu, który potrafi uprzykrzyć życie każdemu posiadaczowi zmywarki.

Takie czyszczenie zewnętrznych elementów powinno wykonywać się raz w tygodniu. Jeśli chodzi o czyszczenie filtra wszystko zależy do jakich metod czyszczenia jesteśmy przekonani lub tego, co zaleca producent środków, z których korzystamy.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

W obecnych czasach producenci bombardują nas przeróżnymi środkami do sprzątania, zarówno tymi uniwersalnymi jak i dedykowanymi do czyszczenia konkretnych urządzeń. Nie są to jednak jedyne rozwiązania, po jakie możemy sięgnąć.

Wielu z nas, świadomie nie tolerując środków chemicznych zawartych w tego typu preparatach decyduje się skorzystać z domowych środków czyszczących i specyfików własnego wyrobu. Które z tych eko-rozwiązań jest jednak najskuteczniejsze?

Soda z octem w czyszczeniu zmywarki

Jest to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów czyszczenia zmywarki, znany i stosowany od wielu lat. Soda posiada właściwości lekko żrące a przy tym neutralizujące kwasy, osad i przykre zapachy. Ocet jest świetny w zabijaniu bakterii oraz usuwaniu osadu i tłuszczu.  Aby skorzystać z mocy tych dwóch domowych środków należy sodę wsypać do pojemnika na tabletkę, a ocet wlany do kubka postawić na dnie zmywarki, a następnie włączyć ulubiony program zmywania. Najlepiej jeśli zostawimy zmywarkę bez załadunku.

  Jaką wagę wybrać do swojej kuchni?

Kwasek cytrynowy i soda

Kwasek cytrynowy działa na podobnej zasadzie jak ocet, posiada bowiem właściwości bakteriobójcze. Wystarczy odrobinę specyfiku wymieszać z sodą oczyszczoną i umieścić w pojemniku na tabletkę. W obu tych metodach ważne jest stosowanie programu o wysokiej temperaturze wody.

Z mieszanki kwasku i sody można korzystać również podczas zmywania bardzo zabrudzonych naczyń. Świetnie poradzi sobie z osadem, tłuszczem i wszelkimi trudno schodzącymi zabrudzeniami na naczyniach i garnkach.

Cytryna podczas czyszczenia zmywarki

Jeśli nasze nozdrza drażni zapach wydobywający się ze zmywarki warto sięgnąć również po cytrynę. Jest ona nie tylko świetnym odświeżaczem zapachu, działa również odkażająco i czyszcząc, a nawet usunie delikatny osad z wnętrza zmywarki. Wystarczy jedynie pokroić ja w grube plastry, rozłożyć w zmywarce i włączyć krótki program zmywania. Zmywarka powinna być wtedy pozbawiona naczyń.

Gotowe środki do czyszczenia zmywarki

Jeśli nie jesteś fanem domowych sposobów sprzątania, nie wierzysz w moc domowych środków czyszczących lub po prostu nie masz czasu na mieszanie odpowiednich produktów możesz sięgnąć po gotowe rozwiązania i środki czyszczące. Są one bardzo proste w użyciu. Wystarczy kupić wybrany środek, wlać jego zawartość do zmywarki i postępować zgodnie z instrukcją podana przez producenta.

Należy jednak pamiętać, że tego typu środki są silne i należy używać ich raz na około trzy miesiące. Koszty tego typu środków nie są wcale drogie, ponieważ wahają się w granicach 6-15zł, a możemy je kupić w niemal każdym sklepie, zarówno markecie jak i drogerii. Najpopularniejsze z nich to firmy takie jak Somat, Finish czy Calgonit, warto jednak przyjrzeć się produktom z niższej półki cenowej, produkowanych np dla największych polskich marketów, takich jak Lild czy Biedronka. Jeśli chcemy możemy również skorzystać ze specjalnych odświeżaczy eliminujących brzydki zapach wydobywający się ze zmywarki. Koszt takich produktów nie przekracza 10zł.

  Panele winylowe - alternatywa dla drewnianych podłóg

Nie należy również zapominać o każdorazowym uchylaniu drzwi zmywarki po zakończonym programie zmywania. Pozwala to ulotnić się nagromadzonej parze i odświeża wnętrze urządzenia.

Nie ważne jakiego sposobu użyjesz podczas sprzątania swojej zmywarki. Ważne jest to aby robić to regularnie. Pozwoli to nie tylko utrzymać jej higieniczny wygląd i czystość, lecz przedłuży żywotność urządzenia i pozwoli zaoszczędzić środki, które trzeba wydać na serwis.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here