Jak zaaranżować skosy?
5
(2)

W domach z poddaszem użytkowym w łatwy sposób oddzielimy strefę dzienną, dostępną dla gości, od nocnej, przeznaczonej wyłącznie dla domowników. Obydwa poziomy są wyraźnie oddzielone przez schody.

Adaptacja poddasza ‒ ocieplenie i światło podstawą komfortu domowników

Planując zaaranżowanie poddasza użytkowego, należy zadbać o właściwą termoizolację i doświetlenie pomieszczeń pod skosami. Dzięki izolacji cieplnej poddasza piętro nie będzie szybko nagrzewać się latem ani generować strat ciepła zimą.

Sposobem na to, aby w domu utrzymywała się optymalna temperatura, jest zastosowanie warstwy ocieplenia między krokwiami dachu. Do tego typu prac sprawdzi się np. wełna ursa, która jest ognioodporna i tłumi hałas dochodzący z zewnątrz. Pomieszczenia pod dachem powinny być również właściwie doświetlone. Rozwiązaniem jest montaż okien dachowych. Należy pamiętać, że 1 m² szyby oświetla około 8‒12 m² powierzchni poddasza. Okna dachowe wybieramy nie tylko na podstawie ich wyglądu i powierzchni pokoju, ale też kąta nachylenia dachu na budynku. Im wyższy jest spadek, tym niższe okno można wybrać.

Aranżacja pomieszczeń ze skosami ‒ jakie pomieszczenia sprawdzą się na poddaszu?

Pomieszczenia ze skosami mogą być funkcjonalne i zachwycać swoją oryginalnością, jeśli będą właściwie zaprojektowane. W pokojach pod dachem możemy zorganizować np. gabinet lub pokój dziecka. Warto zwrócić uwagę, aby planując wygląd takiego wnętrza, strefę pracy (miejsce z biurkiem) umieścić pod oknem dachowym. W ten sposób zyskamy doświetlenie tej części naturalnym światłem słonecznym.

Skosy pod ścianą możemy zabudować na szafy, garderoby i magazyny do przechowywania sprzętów sportowych lub akcesoriów domowych, takich jak odkurzacze i deski do prasowania. Poddasze jest najcichszym miejscem w domu, co można wykorzystać i zorganizować tam biblioteczkę lub sypialnię. Urządzając pomieszczenia ze skosami, warto pozostawić niektóre elementy konstrukcji dachu niezabudowane. Drewniane podpory i bale będą nadawać wnętrzu styl i charakter. Dzięki nim pomieszczenia zyskają niepowtarzalny wygląd.

  Poznaj zalety i wady mieszkania w kamienicy

Kolory na poddaszu ‒ jasne czy ciemne?

Wybór kolorów na poddaszu zależy od tego, jakiej wielkości mamy pomieszczenia i jaki efekt chcemy uzyskać. Wysokie i jasne wnętrza nie ograniczają naszej puli barw. Bez obaw o optyczne zmniejszenie powierzchni możemy zdecydować się na ciemne farby, podłogi i wzorzyste tapety.

Jeżeli jednak pomieszczenia na poddaszu są niewielkie i słabo oświetlone, lepiej pozostać przy jasnych tonacjach. Dzięki nim pokoje nabiorą lekkości i będą wydawać się bardziej przestronne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie też wykorzystanie mebli z frontami w błyszczącym wykończeniu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here