Jak i czym czyścić mosiądz?
4.5
(2)

Czyszczenie mosiądzu – najlepsze sposoby z użyciem środków naturalnych i profesjonalnych

Mosiądz to jeden z najpopularniejszych stopów metali, składający się z miedzi (do 45%) oraz cynku, mogący zawierać domieszki ołowiu, manganu, aluminium, żelaza, chromu, cyny, czy krzemu. Dzięki swoim właściwościom jest on często wykorzystywany nie tylko do produkcji części maszyn i urządzeń, ale także do tworzenia przedmiotów użytkowych. Wiele osób posiada w domu armaturę, a także przedmioty ozdobne wykonane z mosiądzu, a także rozmaite stare monety.

Czy to na pewno mosiądz?

Wiele osób nie jest pewnych, czy dany przedmiot jest w rzeczywistości wykonany z mosiądzu, ale jest prosty sposób, aby to sprawdzić. Do danego przedmiotu należy przybliżyć magnes. Jeżeli przyczepi się on do niego, oznacza to, że przedmiot nie jest na pewno mosiężny. Może być co najwyżej pokryty mosiądzem.

Mosiądz, podobnie jak metale, z których jest zrobiony, bardzo łatwo się brudzi. Na szczęście czyszczenie mosiężnych przedmiotów nie jest trudne, jeżeli wie się, jak to poprawnie zrobić. Do tego pomimo obecności na rynku wielu chemicznych preparatów do czyszczenia mosiądzu, bardzo często można dobrze je wykonać przy użyciu domowych metod.

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

To, jak czyścić dany przedmiot z mosiądzu, zależy przede wszystkim od tego, czy jest on lakierowany, czy nie. W przypadku lakierowanych przedmiotów sprawa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy je przetrzeć po prostu wilgotną szmatką. W przypadku mosiądzu nielakierowanego, trzeba użyć już któregoś ze środków posiadanych w domu. Dobrze sprawdzi się roztwór mydła lub delikatnego środka czyszczącego, na przykład jakiegoś płynu do mycia naczyń. Metoda ta będzie miała zastosowanie wtedy, kiedy przedmiot jest tylko pokryty kurzem lub pyłem. Przedmiot z mosiądzu należy zanurzyć w wodzie z dodatkiem mydła lub detergentu i czyścić ściereczką. W razie obecności plam, można użyć szczoteczki do mycia zębów, delikatnie czyszcząc nią bardziej zabrudzone fragmenty przedmiotu.

  Jak czyścić pralkę?

Ocet, sól i mąka pomoże!

Innym domowym sposobem jest sporządzenie pasty z octu, soli i mąki. Do połowy szklanki octu należy dodać łyżeczkę soli, a następnie dodawać stopniowo mąkę, uzyskując pastę, którą wciera się następnie w zanieczyszczony przedmiot. Następnie pozostawia się ją na kilkanaście minut, zmywa wodą i suszy przedmiot.

Kolejnym sposobem jest dodanie do pół litra ciepłej wody po 2-3 łyżeczki soli i octu spirytusowego. Taką mieszanką przeciera się przedmiot, a następnie wyciera do sucha miękką ściereczką.

Sok z cytryny niezawodnie wyczyści mosiądz

Skutecznym sposobem jest także czyszczenie mosiądzu czystym sokiem z cytryny lub limonki. Po umyciu go w ten sposób należy wytrzeć przedmiot do sucha. Przy silnych zanieczyszczeniach myje się mosiądz sokiem z połówki cytryny z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Efekt będzie jeszcze silniejszy. 

Pasta do zębów… czyści nie tylko zęby!

Bardzo popularnym i jednocześnie dającym dobre efekty sposobem jest też użycie pasty do zębów. Najlepiej sprawdzi się któraś ze ściernych past, przeznaczonych dla palaczy oraz osób pijących kawę, jednak i pasty o kremowych konsystencjach dadzą radę, trzeba tylko będzie włożyć więcej wysiłku w czyszczenie. Pastę należy nanieść na czystą ściereczkę i polerować przedmiot, a następnie spłukać go i wytrzeć znów do sucha.

Jak czyścić mosiądz środkami chemicznymi?

Można też w celu czyszczenia mosiężnych przedmiotów użyć środków chemicznych, w tym roztworów kwasów do czyszczenia metali i odrdzewiaczy. Trzeba jednak zawsze bardzo dokładnie przeczytać instrukcję zastosowania danego preparatu, gdyż złe jego użycie może pogłębić znacznie korozję.

Dobrym preparatem jest między innymi TENZI Copper Cleaner, przeznaczony do czyszczenia metali kolorowych i ich stopów. Należy nanieść go na powierzchnię przedmiotu na przykład gąbką lub wacikiem, pozostawić na 2 minuty, przeszorować, spłukać wodą i wytrzeć.

Dobrym środkiem jest też mleczko Starwax, które nie tylko świetnie czyści i poleruje, ale także znacznie opóźnia proces utleniania mosiądzu. 

  Jaki powinien być dobry odkurzacz piorący?

Innym skutecznym preparatem do czyszczenia mosiądzu jest Kamix Miedź i Mosiądz, którym co prawda wyczyści się dobrze rozmaite przedmioty z mosiądzu, jednak nie można go stosować do biżuterii zawierającej kamieni szlachetne, półszlachetne i syntetyczne.

Do mniej intensywnych zabrudzeń świetnie nada się wykonana na bazie silikonu pasta Unipol, która chroni mosiądz przed kolejnym pojawieniem się osadu.

Mosiężne przedmioty są w naszym życiu niemal wszechobecne — czy będą to zabytkowe przedmioty, czy biżuteria, czy armatura. Powyższe porady, jak czyścić mosiądz z pewnością pomogą odzyskać wykonanym z tego stopu elementom dawną świetność.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here