Jak czyścić piekarnik? Sprawdzone domowe sposoby
5
(2)

Piekarnik to wyjątkowo często eksploatowany sprzęt gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że jego wygląd często pozostawia wiele do życzenia. Brudny piekarnik irytuje nas jednak nie tylko ze względów estetycznych. To urządzenie, które pracuje gorzej i szybciej ulega awariom, jeśli nie dbamy o nie właściwie. Jak zatem czyścić piekarnik, aby jego wygląd budził nasze zadowolenie? Czy musi to oznaczać ciężką, fizyczną pracę?

Kolejność czyszczenia piekarnika jest bardzo istotna

Jedno z pierwszych pytań związanych z czyszczeniem piekarnika dotyczy tego, od czego właściwie zacząć tę pracę. Warto więc zrobić to metodycznie. Pobieżne czyszczenie także zużywa energię, nie ma przy tym wiele wspólnego z efektywnością.

Wskazane jest więc najpierw wyjąć wszystkie półki, a potem namoczyć je. W zależności od ich wielkości, można wykorzystać w tym celu zlew, miskę albo brodzik. Moczenie powinno odbywać się z wykorzystaniem ciepłej wody. Nie potrzebujemy przy tym szczególnie zaawansowanych detergentów. Nawet z dość trudnymi zabrudzeniami powinien poradzić sobie płyn do mycia naczyń. Jeśli w piekarniku znajdują się okruchy, do ich usunięcia można wykorzystać czystą szczotkę. Po usunięciu półek pozbywanie się ich z pewnością nie będzie już trudnym zadaniem.

Co czyścić wnętrze piekarnika?

Gdy uznamy już, że pozbyliśmy się wszystkich okruchów wskazujących na to, że niedawno przygotowywaliśmy ciasto, możemy przystąpić do czyszczenia wnętrza piekarnika. Nie jest to proste, jeszcze zanim sięgniemy po środki chemiczne możemy jednak przygotować własny domowy preparat, który nam w tym pomoże.

Najpopularniejsza mikstura czyszcząca, z której korzystano już przed wieloma laty, składa się z kilku łyżeczek sody oczyszczonej, octu spirytusowego i wody zamieszanych w niewielkiej misce w takich proporcjach, aby całość przypominało miękką papkę. Jeśli piekarnik wygląda w środku wyjątkowo źle, dobrym pomysłem może być również dosypanie do mikstury soli. Ta bardzo dobrze radzi sobie z fragmentami jedzenia, które dawno już zdążyły stwardnieć.

Nakładanie domowej roboty środka czyszczącego może mieć wpływ na powodzenie prowadzonych przez nas działań. Najlepiej więc, jeśli użyjemy w tym celu ściereczki, a nawet szczoteczki do zębów. Nie powinniśmy też od razu przystępować do jej spłukiwania. Jeśli papka pozostanie dłużej w piekarniku, większa będzie szansa, że poradzi sobie z resztkami naszych osiągnięć kulinarnych.

Po kilku minutach możemy już zacząć rozcierać miksturę. Czasem na tym etapie przydaje się przynajmniej odrobina octu oraz wody. Czynność może być dość męcząca, dobrym pomysłem będzie więc dodanie octu albo wody, aby papka bardziej nam ulegała. Szorowanie nie należy do zajęć przyjemnych. Warto je jednak kontynuować aż do momentu, w którym przestaniemy wyczuwać zaschnięcia na powierzchni. Zmywanie sody musi być tak samo staranne, jak szorowanie piekarnika, najlepiej więc sięgnąć w tym celu po wilgotną szmatkę.

Uwaga na wentylator!

Jeśli stan, w jakim znajduje się piekarnik, nie jest najlepszy, trudno oczekiwać, że sam wentylator będzie prezentować się lepiej. Także on ma duże znaczenie dla funkcjonowania urządzenia, dobrze jest więc poświęcić mu nieco uwagi.

Oczywiście, w tym przypadku stosowanie sody oczyszczonej nie jest już zbyt dobrym pomysłem. Jest ona na tyle gruba, że może doprowadzić do zapchania się wentylatora. Jeśli stawiamy na domowe sposoby czyszczenia piekarnika, z pewnością podczas czyszczenia pomoże nam mieszanka octu i wody. Nic nie stoi jednak również na przeszkodzie temu, aby sięgnąć po jeden ze środków do czyszczenia grilla, jakie są współcześnie dostępne w sprzedaży.

Gdy soda i ocet to za mało

Może się okazać, że nawet podejmowane przez nas wysiłki nie są w stanie rozwiązać problemu spalenizny, która utrzymuje się we wnętrzu piekarnika. Nawet wtedy nie należy się jednak załamywać. W najtrudniejszych sytuacjach z pomocą przychodzi nam folia aluminiowa.

Jeśli wyłożymy nią dno piekarnika, nie musimy obawiać się, że korzystanie z niego stanie się utrudnione. Co więcej, wpłynie ona korzystnie na brud. Po kilku dniach intensywnego używania urządzenia brud zmieni się w popiół, a ten można już będzie usunąć choćby z wykorzystaniem wilgotnej szczoteczki.

Jak unikać problemu brudzenia piekarnika?

Jeśli udało nam się doprowadzić piekarnik do czystości, musimy zrobić wszystko, aby do kolejnego jego wielkiego czyszczenia nigdy już nie doszło. Pomoże nam w tym systematyczność oraz… ściereczka nasączona octem. Dobrze ścierać nią pozostałości jedzenia po każdym użyciu piekarnika. Jeśli nie będziemy o tym zapominać, wspomniana czynność zajmie nam zaledwie kilka chwil.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here