Ogród zimowy
4.6
(5)

Czym w ogóle jest ogród zimowy?

Jeszcze kilka lat temu mianem ogrodu zimowego określało się nieogrzewaną przestrzeń, wolnostojącą lub integralnie związaną z budynkiem mieszkalnym, która służyła przede wszystkim do przechowywania roślin w okresie mrozów. Niekiedy, stanowiła także rodzaj przedsionka, chroniącego przed przedostawaniem się zimna do wnętrza domu. O rekreacji raczej nie mogło być mowy.

Współczesne oranżerie bliższe są historycznym ideałom. W ubiegłych stuleciach budowano je w parkach, przy pałacach czy rezydencjach ziemiańskich jako miejsce do odpoczynku i miłego spędzania czasu z gośćmi. Obecnie zazwyczaj jest to mocno przeszklona część domu, wychodząca bezpośrednio na ogród.

Nowoczesne oranżerie stają się zatem przestrzenią do przyjemnej rekreacji i wypoczynku, w której spędzamy czas bez ograniczeń. Czego zatem potrzebujemy, żeby przemienić ogród zimowy w całoroczny, piękny salon?

Ciepło podstawą do funkcjonowania

Przestrzenie oranżerii, aby mogły być praktyczne, powinny być ogrzewane. Wówczas, jesteśmy w stanie korzystać z nich przez cały rok, także gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy.

Ze względu na dużą ilość przeszkleń, które zazwyczaj pojawiają się w ogrodach zimowych, zwykłe ogrzewanie konwekcyjne niestety nie jest zbyt wydajne i praktyczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się systemy podłogowe (rurkowe lub folie i maty na podczerwień), kanałowe oraz promienniki podczerwieni. Dzięki nim, jesteśmy w stanie zapewnić przyjemną i stałą temperaturę, bez obaw o nadmierne straty ciepła.

Meble dla wygodnego odpoczynku

Oranżeria stanowi przestrzeń wyjątkową. Jest czymś pomiędzy ogrodem a salonem. Łączy to, co najlepsze w obu tych miejscach, wprowadzając komfortowe wyposażenie do świata natury, a odrobinę przyrody do wnętrza domu. Trudno się dziwić, że najczęściej staje się ulubionym miejscem wszystkich domowników do codziennego wypoczynku, a także idealnym wnętrzem na przyjęcia i kameralne spotkania ze znajomymi.

  Meble technorattanowe - do domu, ogrodu a może na balkon?

Jakie zatem meble wybrać do ogrodu zimowego? Można zdecydować się na rozwiązania takie, jak mamy na zewnątrz domu. Warto postawić na spójność i wybrać zestawy, które są zbliżone stylistycznie do zewnętrznej strefy relaksu oraz samego salonu. Meble ogrodowe z Bazkar.pl, są wykonane z najwyższej jakości materiałów, mają ciekawy i nowoczesny design, dzięki czemu idealnie wpisują się w tę specjalną przestrzeń. Są komfortowe, estetyczne i świetnie komponują się ze wszechobecną zielenią.

Niekiedy dekoratorzy wnętrz lub osoby prywatne decydują się także na wykorzystanie typowych mebli salonowych, które gwarantują maksymalną wygodę użytkowania przez długi czas.

Ogród zimowy

Rośliny – kwintesencja ogrodu we wnętrzu

W zależności od prywatnych upodobań, można postawić na rozmaite byliny i krzewy. Pięknie prezentują się także pnącza oraz drzewka w dużych donicach, które podkreślają charakter elementów wyposażenia, jakie można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/zestawy-mebli-ogrodowych-23.

Pamiętajmy jednak, żeby planując oranżerię zwrócić uwagę, w jakim kierunku świata jest ona zorientowana. Ma to zasadniczy wpływ na rodzaj wybieranych roślin. Ogrody zimowe wyeksponowane w kierunku północnym są zazwyczaj dość ciemne, te skierowane na południowy-zachód zazwyczaj są pełne słońca, a co za tym idzie również zdecydowanie cieplejsze.

Ogród zimowy czy całoroczny salon?

Oranżeria skutecznie łączy salon z ogrodem, spajając całą przestrzeń domu i jego otoczenia. Znajdująca się w jej wnętrzu zieleń poprawia samopoczucie, ułatwia relaksowanie się i uspokaja myśli. Możemy cały rok czuć się, jakbyśmy wypoczywali na łonie przyrody.

Jeśli kochamy ogród i czujemy, że zima nadchodzi zbyt szybko, warto już teraz zastanowić się nad zaaranżowaniem ogrodu zimowego, żeby móc cieszyć się z wypoczynku w otoczeniu kwiatów i roślin zielonych przez cały rok.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here