Ogród zimowy
4.6
(5)

Czym w ogóle jest ogród zimowy?

Jeszcze kilka lat temu mianem ogrodu zimowego określało się nieogrzewaną przestrzeń, wolnostojącą lub integralnie związaną z budynkiem mieszkalnym, która służyła przede wszystkim do przechowywania roślin w okresie mrozów. Niekiedy, stanowiła także rodzaj przedsionka, chroniącego przed przedostawaniem się zimna do wnętrza domu. O rekreacji raczej nie mogło być mowy.

Współczesne oranżerie bliższe są historycznym ideałom. W ubiegłych stuleciach budowano je w parkach, przy pałacach czy rezydencjach ziemiańskich jako miejsce do odpoczynku i miłego spędzania czasu z gośćmi. Obecnie zazwyczaj jest to mocno przeszklona część domu, wychodząca bezpośrednio na ogród.

Nowoczesne oranżerie stają się zatem przestrzenią do przyjemnej rekreacji i wypoczynku, w której spędzamy czas bez ograniczeń. Czego zatem potrzebujemy, żeby przemienić ogród zimowy w całoroczny, piękny salon?

Ciepło podstawą do funkcjonowania

Przestrzenie oranżerii, aby mogły być praktyczne, powinny być ogrzewane. Wówczas, jesteśmy w stanie korzystać z nich przez cały rok, także gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy.

Ze względu na dużą ilość przeszkleń, które zazwyczaj pojawiają się w ogrodach zimowych, zwykłe ogrzewanie konwekcyjne niestety nie jest zbyt wydajne i praktyczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się systemy podłogowe (rurkowe lub folie i maty na podczerwień), kanałowe oraz promienniki podczerwieni. Dzięki nim, jesteśmy w stanie zapewnić przyjemną i stałą temperaturę, bez obaw o nadmierne straty ciepła.

Meble dla wygodnego odpoczynku

Oranżeria stanowi przestrzeń wyjątkową. Jest czymś pomiędzy ogrodem a salonem. Łączy to, co najlepsze w obu tych miejscach, wprowadzając komfortowe wyposażenie do świata natury, a odrobinę przyrody do wnętrza domu. Trudno się dziwić, że najczęściej staje się ulubionym miejscem wszystkich domowników do codziennego wypoczynku, a także idealnym wnętrzem na przyjęcia i kameralne spotkania ze znajomymi.

Jakie zatem meble wybrać do ogrodu zimowego? Można zdecydować się na rozwiązania takie, jak mamy na zewnątrz domu. Warto postawić na spójność i wybrać zestawy, które są zbliżone stylistycznie do zewnętrznej strefy relaksu oraz samego salonu. Meble ogrodowe z Bazkar.pl, są wykonane z najwyższej jakości materiałów, mają ciekawy i nowoczesny design, dzięki czemu idealnie wpisują się w tę specjalną przestrzeń. Są komfortowe, estetyczne i świetnie komponują się ze wszechobecną zielenią.

Polecamy:  Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich

Niekiedy dekoratorzy wnętrz lub osoby prywatne decydują się także na wykorzystanie typowych mebli salonowych, które gwarantują maksymalną wygodę użytkowania przez długi czas.

Ogród zimowy

Rośliny – kwintesencja ogrodu we wnętrzu

W zależności od prywatnych upodobań, można postawić na rozmaite byliny i krzewy. Pięknie prezentują się także pnącza oraz drzewka w dużych donicach.

Pamiętajmy jednak, żeby planując oranżerię zwrócić uwagę, w jakim kierunku świata jest ona zorientowana. Ma to zasadniczy wpływ na rodzaj wybieranych roślin. Ogrody zimowe wyeksponowane w kierunku północnym są zazwyczaj dość ciemne, te skierowane na południowy-zachód zazwyczaj są pełne słońca, a co za tym idzie również zdecydowanie cieplejsze.

Ogród zimowy czy całoroczny salon?

Oranżeria skutecznie łączy salon z ogrodem, spajając całą przestrzeń domu i jego otoczenia. Znajdująca się w jej wnętrzu zieleń poprawia samopoczucie, ułatwia relaksowanie się i uspokaja myśli. Możemy cały rok czuć się, jakbyśmy wypoczywali na łonie przyrody.

Jeśli kochamy ogród i czujemy, że zima nadchodzi zbyt szybko, warto już teraz zastanowić się nad zaaranżowaniem ogrodu zimowego, żeby móc cieszyć się z wypoczynku w otoczeniu kwiatów i roślin zielonych przez cały rok.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.6 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here