0
()

Wczesna wiosna to doskonały moment na wybór mebli ogrodowych czy poszukiwanie oryginalnych roślin, które ozdobią nasz zielony zakątek. Gotowi na garść inspiracji? Poniżej prezentujemy jeden z najbardziej uniwersalnych i niezwykle uroczych trendów w architekturze ogrodów – styl Hamptons.

Czym jest styl Hamptons

Nazwa stylu Hamptons wywodzi się z nazwy nadmorskiej miejscowości, położonej na Long Island. Kurort zlokalizowany jest dwie godziny jazdy samochodem od Nowego Jorku, w związku z czym jest miejscem, w którym latem wypoczywa wielu mieszkańców miasta. Najbogatsi z nich posiadają w Hamptons swoje letnie domy – wszystkie utrzymane w podobnej, letniej, wyciszającej i przytulnej stylistyce. To właśnie na podstawie wystroju, jaki panuje w nadmorskich rezydencjach w architekturze wnętrz i ogrodów wyklarował się nowy trend – styl Hamptons. Co go wyróżnia?

  • Kolorystyka – w stylu Hamptons dominuje biel, ecru, różne odcienie błękitu, beżu, brązu, a także szarości i srebro.
  • Drewno – przede wszystkim w ciemnych odcieniach.
  • Wiklinowe meble oraz dodatki.
  • Duża ilość lamp z jasnymi, pokaźnymi abażurami.
  • Duża ilość miękkich poduszek, zasłon z lekkich tkanin, przytulnych koców.
  • Kwiaty – świeże bukiety w wazonach, rośliny i zieleń przed domem.

Styl Hamptons w ogrodzie

Aby urządzić swój ogród w stylu rezydencji z Long Island, musisz pamiętać o kilku elementach:

Po pierwsze, roślinność.

Ogród w stylu Hamptons powinien być pełen rozległych, soczyście zielonych i zadbanych trawników. Warto jednak wiedzieć, że aby cieszyć się nieskazitelnym, zielonym dywanem, niezbędne jest regularne nawadnianie, odchwaszczanie, nawożenie i koszenie (co najmniej jeden raz w tygodniu). Kwiatami, które bezsprzecznie kojarzą się z rezydencjami w Hamptons, są hortensje – błękitne, różowe, białe i kremowe. Im więcej, tym lepiej! Poza tym, w haptonowskich ogrodach nie ma zbyt wielu grządek i bylin wymagających dużych nakładów pracy. Roślinność jest minimalistyczna, a jednak bardzo zadbana.

  Farby do drewna na zewnątrz - czym się powinny charakteryzować?

Po drugie, meble.

W ogrodzie w stylu Hamptons nie może zabraknąć wygodnych, miękkich sof z dużą ilością poduszek, solidnych, drewnianych ław czy stołów, przytulnych foteli i puf. Bardzo ciekawym akcentem mogą być również hamaki z naturalnych tkanin i nowoczesne huśtawki ogrodowe. Wiele mebli, które doskonale wpisują się w styl Hamptons, znajdziesz w ofercie Miloo Home. Do naszych faworytów należą: ekologiczny, rattanowy stolik, błękitna sofa ogrodowa czy niebanalny drewniany leżak.

Po trzecie, dodatki.

Aby uzyskać w ogrodzie przytulny, wyciszający klimat, warto zainwestować w ciekawe dodatki – lampy ogrodowe z abażurami, świece, lampiony, jak największą ilość poduszek, utrzymanych w pastelowej kolorystyce, drewniane parasole ogrodowe (np. parasol ogrodowy Cannes od Miloo Home), lniane obrusy i podkładki.

Podsumowując, ogrody w stylu Hamptons są zarazem minimalistyczne, jak i przytulne. Zwykle znajdują się w nich jedynie 2-3 rodzaje roślin, klika bardzo dobrej jakości mebli ogrodowych oraz, jeżeli to możliwe, elementy większej architektury (baseny, korty tenisowe, altany czy domki dla gości). Dzięki temu nie wymagają one bardzo dużych nakładów pracy, a jednak zapewniają efekt porządku i luksusu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here