Spis treści artykułu:
Wnętrza w stylu eklektycznym – co warto o nich wiedzieć?
Styl eklektyczny we wnętrzach jednym kojarzy się z najzwyklejszym w świecie pomieszaniem z poplątaniem, innym z kolei z wyższą szkołą designerskiej jazdy. Nam zdecydowanie bliżej do tych drugich. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie stylu łatwego, gdzie meble i dodatki zdają się być pozostawione kwestii przypadku. Nic bardziej mylnego! Kto nie ma odpowiedniego wyczucia i nie wie, jak łączyć różne style i kolorystyki we wnętrzu, może się bardzo mocno na tej pozornej łatwości zawieść. Efekt końcowy będzie pozostawiał wiele do życzenia, a o „ochach” i „achach” w wykonaniu gości możemy zapomnieć.
Co zatem zrobić, aby nasza aranżacja w stylu eklektycznym była udana? Najlepszym sposobem będzie już na samym początku wyznaczenie klucza, któremu podporządkujemy wystrój wnętrza. Warto jednak mieć tutaj na uwadze, że styl eklektyczny równocześnie stawia zarówno na kontrasty, jak i wyważony umiar. Jedno przeczy drugiemu? Ani trochę. Styl eklektyczny często bywa stylem mocno kontrastowym – nic nie stoi na przeszkodzie, aby stare znalazło się w towarzystwie nowego. Mało tego – jest to tutaj wręcz wskazane.
Styl eklektyczny – w jaki sposób łączyć meble i dodatki?
Nowoczesna biała komoda w wysokim połysku i stół do jadalni w stylu kolonialnym? Jak najbardziej. Neobarokowy fotel w stylu glamour, a obok kolorowy stolik kawowy w stylu pop art? Z tym może być już nieco gorzej. Nagromadzenie zbyt wielu elementów z tego samego lub blisko pokrewnego stylu (zwłaszcza tych o ekscentrycznym wyglądzie), spowoduje jedynie wrażenie nadmiernego przeładowania i tylko niepotrzebnie przytłoczy wnętrze. I tutaj właśnie na scenę wkracza wzmiankowany powyżej umiar.
Meble o krzykliwej urodzie starajmy się ustawiać w sąsiedztwie tych o bardziej zachowawczym charakterze. Bo zasadę „co za dużo, to niezdrowo” warto stosować również w kwestii wystroju wnętrz. To samo dotyczy deseni. Jeżeli podobają nam się krzykliwe plusze w zwierzęce printy, zrównoważmy je neutralnymi, najlepiej jednokolorowymi materiałami. Dobrym sposobem na zespolenie aranżacji w całość, bywa również wspólny mianownik pojawiający się w większości wykorzystanych w niej elementów. Może to być podobieństwo materiału, jak drewno czy metal, może to być również wpisująca się w tę samą tonację kolorystyka.
Połączenie stylu industrialnego i vintage – postaw na bezpieczny eklektyzm
Choć styl eklektyczny we wnętrzach wymaga sporych umiejętności, a przede wszystkim wyczucia, są jednak takie kombinacje, które okazują się wcale nie być aż tak trudne. Jedną z nich jest właśnie połączenie stylu industrialnego i vintage. Dlaczego? Bo obydwie te stylistyki mają całkiem sporo elementów wspólnych. Przede wszystkim wyjątkowo mocno koncentrują się na przeszłości. Choć nie da się ukryć, że robią to w nieco odmienny sposób.
Styl industrialny swoje inspiracje czerpie przede wszystkim z surowego wystroju fabrycznych wnętrz ubiegłych stuleci. W przypadku vintage z kolei tak naprawdę nie ma znaczenia żadna konkretna epoka i zaczerpnięte z niej wzornictwo. Tutaj liczy się przede wszystkim nadgryziony zębem czasu charakter i estetyka, które już na pierwszy rzut oka sugerują, że mamy do czynienia z meblami z duszą i dodatkami, którym nadano nowe życie. A stąd już niewielki krok do mebli w stylu industrialnych, w których tak często przecież wykorzystywane jest drewno pochodzące z recyklingu.
Również preferencje kolorystyczne są tutaj dosyć podobne. Z uwagi na najchętniej stosowane w tych stylistykach materiały, najczęściej spotkacie się z różnymi wariantami szarości i brązów. Znajdziecie tu także sporo przytłumionych odcieni czerwieni oraz zieleni. I koniecznie pamiętajcie o skórzanym fotelu lub sofie, zwłaszcza tych z tapicerką o lekko postarzanym charakterze. Nie podamy Wam jednak jednej jedynie słusznej recepty na udane eklektyczne wnętrze, w którym styl industrialny i vintage odgrywają główne role, bo taka najzwyczajniej w świecie nie istnieje. W dodatku możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone…