Rodzaje schodów – co możemy zastosować w swoim domu?
Najprostszy model schodów to schody jednobiegowe. Są stosunkowo tanie i proste do wykonania. Przypominają prosty odcinek. W użytkowaniu są mniej wygodne niż chociażby schody dwubiegowe, ponieważ nie pozostawiają większej płaszczyzny do zrobienia przystanku. Pokonuje się je bez zatrzymywania. Są idealne na młodych i sprawnych osób. Łatwo wnosi się po nich ciężkie przedmioty, zwłaszcza gdy nie są zbyt strome i mają niewiele stopni. Nie są najlepszym wyborem dla osób starszych.
Schody dwubiegowe zwykłe to popularne rozwiązanie w domkach jednorodzinnych. Zajmują więcej miejsca, ale są mniej strome od jednobiegowych i pozwalają na zatrzymanie się w połowie i złapanie oddechu. Na spoczniku występuje zazwyczaj dodatkowe oświetlenie, które zapobiega możliwości przegapienia stopnia i potknięciu się. To dobre schody dla osób starszych oraz mających problemy z chodzeniem.
Wygodniejszą formą schodów jednobiegowych są schody łamane. Umożliwiają zatrzymanie się po przejściu pewnego odcinka i odpoczęcie. Warto je stosować w domach, w których niemożliwe jest wybudowanie schodów dwubiegowych.
Schody trójbiegowe to rozwiązanie ekstrawaganckie. Schody mają aż dwa spoczniki, przez co zajmują znacznie więcej miejsca, ale też można po nich wejść wyżej.
Eleganckie i efektowne są schody wachlarzowe. Z uwagi na zakręcane stopnie mogą wyglądać dość przerażająco, zwłaszcza gdy owe stopnie są lakierowane i śliskie, dlatego ważne jest zabezpieczenie w postaci mocnej, trwałej i wytrzymałej poręczy. Takie schody sprawdzą się w domach, w których jest dużo wolnej przestrzeni, a także w modnych loftach.
Schody zabiegowe są wariacją na temat schodów dwubiegowych i wachlarzowych. Z uwagi na stopnie o nieregularnym kształcie w środku – w miejscu, gdzie w schodach dwubiegowych występuje spocznik – są niewygodne i łatwo z nich spaść.
Łatwe w zastosowaniu, bo gotowe do kupienia i zamontowania, są schody kręcone bądź spiralne. Zajmują mało miejsca, ale są niewiele wygodniejsze od schodów zabiegowych. Występują w niewielkich domach z piętrem oraz mieszkaniach, których właściciele marzyli o lofcie, ale nie udało im się w nim zamieszkać.
Schody gotowe do zamontowania – czy to się opłaca?
Najmocniejsze i najtrwalsze są schody, które zaplanujemy i wybudujemy wraz z budową całego domu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, nie zawsze też od razu mamy piętro. W takiej sytuacji ratują nas gotowe schody do zamontowania. Wykonane z klasycznego materiału – drewna – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia i pęknięcia, a przez to utrzymują się w nienagannym stanie przez długi czas. Wyglądają elegancko i schludnie, więc nie zepsują aranżacji wnętrza – co najwyżej nadadzą jej uroku.
Gotowe schody są możliwe do kupienia w różnych wysokościach, kolorach, stylach czy szerokościach stopni. Producenci udzielają na nie gwarancji, więc w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń możemy ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Ponadto do wyboru mamy różnorodne rodzaje drewna i elementy wykonane ze stali.