5
(1)

Moda na ekologiczne meble

Recykling chroni naszą planetę. Większość materiałów kiedyś się wyczerpie, a ich ponownie użycie przysługuje się ziemi, na której żyjemy. Recyklingowi poddaje się między innymi drewno poużytkowe, czyli te elementy, które nie nadają się do dalszego służenia, ale i to, które pozostaje przy obróbce. Mówimy więc o drewnianych paletach, meblach, oknach, drzwiach, płotach, ramach, elementach konstrukcyjnych, a także o drewnie zaimpregnowanym. Wielokrotne użytkowanie drewna jest oszczędne i przyjazne środowisku. Dzięki niemu wycina się mniej drzew i ogranicza ilość odpadów na wysypiskach.

Jak wykorzystuje się drewno

Drewno przerabia się najczęściej na trociny, a te z kolei wykorzystuje się jako podkład dla zwierząt. Korę drzewną wykorzystuje się w rolnictwie i ogrodnictwie, a i spora część drewna poużytkowego służy zwyczajnie jako materiał opałowy do ogrzewania domów. Może być ono też przetworzone biologicznie na kompost lub chemicznie – na masy celulozowe czy cukier. Zanim więc pozbędziesz się drewnianych elementów z domu i zwyczajnie wyrzucisz je do śmieci, pomyśl, czy nie byłoby lepiej zawieźć je np. do tartaku. Inną opcją na jego wykorzystanie będzie mała zmiana w aranżacji Twojego domu.

Jak wykorzystać drewno poużytkowe w domu

Z pewnością widziałaś w katalogach wnętrzarskich czy przeróżnych programach telewizyjnych jak modne i ciekawe mogą być nowe odsłony drewna i jak wspaniale komponują się one w naszych salonach, sypialniach czy kuchniach. Z drewnianych desek możesz zrobić oryginalną komodę i przemalować ją na pastel. Bez trudu zrobisz też szafki nocne, półeczkę na książki czy buty. Śmiało wykorzystuj do tego przeróżne palety czy skrzynki, użyj kilku luźnych desek. Stara drewniana beczka posłuży jako stolik kawowy, a stół do kuchni możesz zrobić ze starych drzwi. Zamiast wyrzucać drewniane krzesła spróbuj je najpierw odnowić. Pomaluj im nogi i wymień siedziska. Łóżko do sypialni możesz zrobić z palet, a szafkę do łazienki z małego kontenera na owoce. Stare drewno świetnie też sprawdzi się ogrodzie pod postacią stołu i krzeseł. Nawet dziecięca kołyska da się przerobić na biurko, wystarczy tylko użyć wyobraźni i trochę zaszaleć. Podejrzyj kilka stron internetowych, żeby móc się zainspirować.

  Meble wypoczynkowe do salonu od Bizzarto - nie tylko miejsce do siedzenia.

Co mieć pod ręką

Zaopatrz się w papier ścierny, farbę, klej do drewna i ołówek budowlany. Miej też pod ręką wiertarkę, miarkę i młotek. Pomoże Ci to nadać nowego blasku starym drewnianym elementom. Ciekawym pomysłem będą na pewno odrapania, wgniecenia, a nawet niewielkie szczerbienia. To tylko podniesie niepowtarzalność Twoich mebli, przysłuży się Twojemu domowi, a Ty środowisku.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here