Drewno betonowe do ogrodu rustykalnego – poznaj zalety
Styl rustykalny, inaczej wiejski, charakteryzuje się naturalnością, swobodą, bogactwem gatunków kwiatów, krzewów i drzew. Jest rajem dla miłośników DIY, odnawiania starych mebli i wykorzystywania surowców oraz materiałów do nich nawiązujących (np. kostka imitująca drewno, płyty kamienne). Pięknie prezentuje się na terenach podmiejskich i wiejskich, ale odpowiednia aranżacja sprawi, że nawet w miejskim ogródku, na tarasie czy balkonie będzie wyglądał zjawiskowo.
Materiały użyte do budowy ogrodu wiejskiego powinny być naturalne. Doskonale sprawdzi się tutaj żwir, kamień oraz drewno – naturalne drewniane bale lub materiał drewnopodobny, np. drewno betonowe. To ostatnie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Choć naturalne drewno jest przepiękne, to bywa problematyczne – wymaga konserwacji, jest nasiąkliwe, podatne na działanie warunków atmosferycznych.
Kostka imitująca drewno to natomiast nowoczesna odpowiedź na te problemy – jest trwałe, odporne na mróz, nienasiąkliwe, nie wymaga konserwacji, a co więcej, może też być stosowane na nawierzchniach narażonych na obciążenie. Chcesz wykonać taras z materiału do złudzenia przypominającego drewno? Polecamy np. płyty Semmelrock Nordic Maritme, idealnie komponujące się z rustykalną aranżacją ogrodu.
Kostka imitująca drewno, rośliny i dodatki – zaaranżuj ogród wiejski
Nasze wskazówki pomogą Ci zaaranżować ogród wiejski, o jakim marzysz. Podpowiadamy, jakie materiały wykończeniowe wybrać, w jaki sposób komponować roślinność oraz jakiego typu dodatki do ogrodu rustykalnego będą pasować najlepiej.
Drewno betonowe w ogrodzie wiejskim
Drewno betonowe do ogrodu dobrze może imitować również kostka brukowa, Semmelrock Aquaton w odcieniu marrone, która podkreśla bliskość z naturą, a przy tym świetnie odprowadza wody opadowe. Dodatkowo jej szczeliny można uzupełnić kamieniem naturalnym, który w ogrodzie wiejskim pełni ważną rolę lub też grysem, trawą czy po prostu ziemią.
Sielskie akcenty w ogrodzie rustykalnym
Oczywiście ogród rustykalny nie obędzie się bez innych akcentów – postaw na murek z kamienia (np. system małej architektury Bradstone Mountain Block), donice z kamienia lub gazony, a jeśli chcesz mieć kamienie w ogrodzie, doskonale sprawdzi się skalniak. Całości dopełnią palisady i obrzeża, także mające fakturę imitacji drewna. Szczególnie warte uwagi są np. palisady Nordic Maritime, które będą współgrać z drewnem betonowym do ogrodu, a przy okazji uporządkują aranżację i nadadzą jej wyrazu.
Jakie rośliny wybrać aranżując ogród wiejski?
Kiedy już wybierzesz odpowiednią kostkę imitującą drewno, płyty kamienne i inne elementy wykończeniowe, a także zaaranżujesz dodatki tak, by Twój ogród wiejski nabrał wyrazu, pora na roślinność. To ona przywoła na myśl sielski klimat i sprawi, że w ogrodzie będzie unosił się przyjemny aromat kwiatów. Możesz wybrać np. łąkę kwietną, ale świetnie sprawdzą się również bratki, cynie, onętki, lwie paszcze, maciejki, nasturcje czy słoneczniki. Warto również uprawiać swój warzywnik, zielnik czy sad. W zaplanowaniu przestrzeni pomogą Ci odpowiednio zaprojektowane ścieżki (np. z płyt Bradstone Old Town), murki z kamienia i palisady o fakturze imitującej drewno.
Jak wykończyć balkon rustykalny?
Nie każdy z nas ma do dyspozycji duży, naturalny ogród. Mieszkasz w bloku i zastanawiasz się, jak wykończyć balkon w wiejskim klimacie? U Ciebie również do wykończenia świetnie sprawdzi się kostka imitująca drewno. Możesz z powodzeniem zastosować donice z drewna i uprawiać w nich zioła, a nawet truskawki czy poziomki. Co więcej, imitacja drewna może też np. okalać balkon od wewnątrz, a hamak z lnu doskonale dopełni całości! Naturalne tkaniny są przepięknym akcentem, świetnym nie tylko do ogrodu rustykalnego, ale i na balkon czy taras!