Jak czyścić fugi?
5
(2)

Czyszczenie fug to jedna z najbardziej nielubianych czynności w ramach sprzątania. Nie lubimy tego robić, bo zajmuje to dużo czasu, bywa pracochłonne i nie zawsze skuteczne. Na szczęście są dobre sposoby na to, aby poradzić sobie z takimi zabrudzeniami.

Skąd biorą się problemy z fugami?

Na fugach odkłada się kurz i brud a bliski kontakt z wodą sprawia, że powstaje środowisko ułatwiające namnażanie się różnych bakterii. Sprzyja temu także duża wilgotność powietrza, która występuje w pomieszczeniach łazienkowych.

Z kolei w kuchni, gdzie dużo gotujemy, używamy gazu, również powstają warunki do tworzenia się pleśni na fugach. Jak widać, zabrudzone fugi są problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Aby skutecznie rozprawić się z tym zanieczyszczeniem warto przetestować liczne domowe sposoby na czyszczenie fug.

Woda, ocet i soda oczyszczona pomocne w czyszczeniu fug

Jednym z najbardziej znanych roztworów stosowanych przy myciu fug jest połączenie wody z octem i sodą oczyszczoną. W szklanej miseczce należy połączyć całe opakowanie sody ze 100 ml wody i 100 ml octu. Skład jest bardzo prosty i co ważne dostępny w każdym domu. Tak przygotowany roztwór z pomocą ściereczki bawełnianej albo gąbki kuchennej rozprowadzamy wzdłuż fug i pozostawiamy na około 30 minut. Można również posłużyć się butelką z rozpylaczem. Po tym czasie zmywamy wszystko letnią wodą.

Woda i płyn do czyszczenia WC

Detergent na bazie chloru należy połączyć z wodą w ilości 1:1. Do czyszczenia tą metodą używamy niezbyt twardej szczoteczki do zębów i po zmoczeniu w płynie energicznie szorujemy fugi. Na koniec zmywamy wszystko czystą wodą. Używając tego typu detergentów należy bezwzględnie zakładać rękawiczki i dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Plusem tej metody jest fakt, że nie trzeba czekać na działanie środka tylko od razu można przystąpić do czyszczenia.

Proszek do pieczenia dobrym sposobem

Zastosowanie tego środka dla wielu osób może być zaskoczeniem. Jego skuteczność jednak naprawdę jest wysoka. Rozsypujemy taki proszek wzdłuż fug, odczekujemy około pół godziny i następnie zmywamy fugi używając zwilżonej wodą ściereczki bawełnianej albo gąbki.

Pasta do zębów na fugi

Czyszczenie fug z pomocą pasty do zębów również jest ciekawym i nieoczywistym sposobem. Będziemy potrzebować szczoteczki do zębów, na którą nałożymy niewielką ilość pasty. Należy lekko poprzecierać fugi okrężnymi ruchami, odczekać 20 minut i dokładnie zmyć wszystko wodą.

Kwasek cytrynowy lub sok z cytryny do jasnych fug

Do czyszczenia jasnych fug możemy z powodzeniem wykorzystać kwasek cytrynowy, który ma właściwości wybielające. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą, roztwór wlać do rozpylacza i spryskać nim fugi. Później należy odczekać 15 minut i wszystko dokładnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

O czym należy pamiętać stosując domowe metody?

Pamiętajmy o tym, by nie wykonywać czyszczenia fug przy pomocy ostrych narzędzi takich jak noże czy druciane zmywaki. Bardziej wskazane są miękkie gąbki, szczoteczki do zębów i ściereczki z naturalnych tkanin. Poza tym bardzo ważna jest systematyczność. Jeśli pozostawimy fugi nieczyszczone przez kilka lat, to naprawdę trudno będzie nam je doprowadzić do dobrego stanu.

Sklepowe preparaty do czyszczenia fug

W naszych sklepach znajdziemy dzisiaj bardzo dużo preparatów do czyszczenia fug. Niektóre z nich kupimy już za kilkanaście złotych a inne mogą kosztować nawet więcej niż 100 zł. Ich rolą jest usuwanie tłuszczu, śladów po mydle oraz osadów z kamienia i rdzy. Znajdziemy wśród nich środki o działaniu pleśniobójczym i bakteriobójczym.

Są także preparaty, które oprócz usuwania zabrudzeń zajmują się także odświeżaniem koloru fug. Dużą zaletą takich środków jest wygodna ich stosowania. Zazwyczaj wystarczy nanieść preparat na fugi, odczekać wskazany czas i zmyć wodą. Choć profesjonalnych preparatów na rynku jest dużo wcale nie jest łatwo trafić na ten idealny. Mają one bardzo różne wady. Może to być nieprzyjemny zapach, zła konsystencja, która sprawia, że płyn rozlewa się po płytkach a część z nich wymaga dodatkowego rozcieńczania wodą. Warto, więc popytać o opinie znajomych, sprawdzić rankingi w sieci albo poradzić się dobrego sprzedawcy w sklepie.

To czy wybierzemy domowe sposoby czy gotowe preparaty do czyszczenia fug zależy tylko od naszych osobistych upodobań. Z pewnością warto przetestować kilka różnych metod aby dowiedzieć się, które z nich najlepiej sprawdzają się na danych powierzchniach. O wygląd i czystość fug oraz całych powierzchni kafelkowanych warto dbać, bo poprawia to nie tylko estetykę otoczenia ale także stwarza higieniczne warunki do życia.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here