Podłoga drewniana w jodełkę
5
(3)

Podłoga drewniana ułożona w jodełkę to niekwestionowany wnętrzarski hit. Ten charakterystyczny wzór, o bogatej historii, już od kilku sezonów notuje wielki powrót na salony (i nie tylko). Podbił serca architektów i inwestorów. Uznaniem i popularnością cieszą się zarówno jodełka francuska jak i klasyczna. Czy różnią się od siebie oba wzory? Jak je rozpoznać i na który postawić w aranżacji własnego wnętrza? Podpowiadamy.

Nie dziwi fakt, że podłoga w jodełkę ma tak wielu zwolenników. Jest elegancka, stylowa i ponadczasowa. Czy to francuska czy klasyczna, w każdej wersji podłoga drewniana o tym urokliwym, symetrycznym wzorze nadaje aranżacji wyrazisty charakter. To propozycja do wnętrz, w których klasyczna konwencja spotyka się z dobrym designem.

Producent Podłóg Drewnianych Jawor Parkiet

Podłogę w jodełkę francuską, jak też klasyczną, możemy wykonać szybko i efektownie korzystając z oferty gotowych, dwuwarstwowych podłóg drewnianych Jawor-Parkiet. Elementy parkietu oraz deski są odpowiednio przycięte i wykończone już na etapie produkcji.

Gwarantuje to sprawny montaż i umożliwia korzystanie z podłogi wkrótce po ułożeniu.  Szeroki wachlarz dekorów pozwala idealnie dobrać podłogę pod względem wybarwienia i rysunku drewna do stylu wnętrza. Co więcej, urządzający mają do wyboru różne warianty wymiarowe dostępne w ofercie. Przyjrzyjmy się bliżej obu wariantom popularnej jodełki oraz sprawdźmy, w jaki sposób uzyskać zamierzony efekt na podłodze.

Spis treści artykułu:

Francuski szyk

Jodełka francuska nieodłącznie kojarzy nam się z paryskimi kamienicami, gdzie parkiet ułożony w symetryczny zygzak idzie w parze z wysokimi sufitami, sztukateriami, obrazami oraz rzeźbami zdobiącymi wysmakowane wnętrza. To właśnie we Francji ukształtował ten sposób układania drewnianej podłogi. Jodełka francuska powstaje z elementów, których krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni. Łączone ze sobą precyzyjnie podczas układania tworzą  charakterystyczny wzór grotu strzały. Wzór ten znany jest również pod nazwą chevron.

Najznamienitszym przykładem parkietu typu chevron oraz potwierdzeniem jego francuskich korzeni są podłogi w holu głównym i Grande Galerie paryskiego Luwru. Podziwiany tam przed wiekami wzór szybko rozgościł się w podmiejskich pałacach i arystokratycznych kamienicach.

Jodełka drewniana na ścianie telewizyjnej

Drewniana podłoga dla fanów jodełki

Dziś nic nie stracił na swojej popularności. Wręcz przeciwnie. Podłogę w jodełkę francuską chętnie wybierają projektujący oraz urządzający współczesne wnętrza. Gratką dla wielbicieli jodełki francuskiej będzie wybór podłogi z kolekcji Chevron marki Jawor-Parkiet, na którą składa się Chevron Parkiet i Chevron Deska. Obie kolekcje oferują szeroki wybór pod względem wymiarów. Wybierając FertigParkiet Chevron, podłogę o wzorze jodełki francuskiej uzyskamy z elementów odpowiednio przyciętych na etapie produkcji.

Jodełka na podłodze w pokoju dziecka

Taka podłoga znakomicie sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. Charakter większych przestrzeni świetnie zaś podkreśli FertigDeska Chevron. To deski, których powierzchnia idealnie odwzorowuje parkiet w jodełkę. Zarówno parkiet jak i deski będę stanowiły perfekcyjną bazę wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, modern classic, vintage czy w stylu kamienicy. Ciekawą propozycją jest jodełka francuska z serii podłóg Retro Collection. Każda  deska dębowa z tej kolekcji nosi charakterystyczne ślady obróbki i ręcznej stylizacji, co podkreśla jej rzemieślniczy charakter.

W klimacie vintage

Z kolei jodełka klasyczna, nazywana także angielską, przywodzi na myśl estetykę lat 50. i 60. XX wieku. To wzór korespondujący ze stylem vintage. Jego obecna popularność związana jest po części z renesansem klasyków polskiego designu, takich jak słynny fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego.

Pokój vintage PRL z podłogą w jodełkę

Meble znane z okresu PRL-u wracają do naszych domów w postaci odrestaurowanej czy modeli ze wznowionej produkcji w towarzystwie innych evergreenów z tamtej epoki, jak charakterystyczne regały, komody, barki czy kwietniki. Ich idealnym tłem jest tradycyjny parkiet ułożony we wzór jodełki klasycznej. Czym się charakteryzuje? Jodełkę klasyczną tworzą mniejsze lub większe elementy o kształcie wąskich prostokątów. Układane są prostopadle względem siebie: krótszy bok jednego elementu styka się z dłuższym bokiem kolejnego przy samej jego krawędzi. Tak powstaje charakterystyczny szpic, który przypomina swoim wyglądem zygzak. Jodła klasyczna jest na równi ponadczasowa, co uniwersalna.

Klasyczny parkiet w nowoczesnych wnętrzach

Ten wzór za każdym razem przyciąga uwagę. Pomimo swoich klasycznych konotacji znakomicie odnajduje się w nowoczesnych wielofunkcyjnych przestrzeniach. Otwartych strefach dziennych, łączących salon, jadalnię i kuchnię. Znakomicie zaprezentuje się drewniana podłoga o wzorze jodełki klasycznej wykonana z gotowych elementów z kolekcji FertigParkiet (415×70 lub 405×65 mm).

Ciekawy, nowoczesny efekt uzyskamy z kolei sięgając po kolekcję krótszych desek Design Experience, przyciętych do długości 590 i 600 mm, a także 750 mm w wersji Design Experience Maxi oraz 900 mm w wersji Design Experience Maxi+. Ułożone prostopadle względem siebie stworzą wyrazisty, nieco przeskalowany efekt jodły klasycznej. Taka podłoga będzie nie tylko eksponować atrakcyjny deseń, ale również kolory i rysunek słojów drewna.

Podłogi z Pazurem - Jawor Parkiet

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here