Meble z recyklingu mogą być utrzymane w każdym stylu. Są to zarówno modele sprzed kilku lub kilkunastu lat, ale także sprzed kilkudziesięciu. W zależności od stylu panującego w danym wnętrzu możesz szukać mebli z konkretnych dekad, aby dać im drugie życie.
Spis treści artykułu:
Dlaczego warto wybierać oryginalne meble z poprzednich lat?
Meble wykonane ze starego drewna pokrytego lśniącym lakierem lub wykonane ręcznie są niezwykle oryginalne. Chcąc dodatkowo je odnowić, można uzyskać niepowtarzalny efekt. W dobie produkcji masowej wiele wnętrz wygląda łudząco podobnie.
Wybierając meble z poprzednich dekad, można osiągnąć inny efekt. To doskonały wybór dla wszystkich miłośników wyrażania własnego stylu oraz traktujących swoje wnętrze jako przedłużenie własnej ekspresji.
Jak łatwo urządzić wnętrze w stylu rustykalnym, posiłkując się meblami z recyklingu?
Meble z recyklingu, odnowione i użytkowane w stylu eko doskonale łączą się z lekko chaotycznym, naturalnym i przytulnym stylem rustykalnym. Łącząc oryginalne, używane meble z nowymi, lecz nadal pasującymi do siebie stylem dodatkami, można uzyskać wyjątkowo autentyczny efekt. Styl rustykalny jest nieszablonowy i spontaniczny, podobnie jak meble z recyklingu.
Czy do mieszkania w stylu skandynawskim będą pasowały odnowione meble?
Meble z recyklingu są rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Z tego względu doskonale wpasowują się w prawdziwy styl skandynawski. Zwykle tego typu rozwiązania są także o wiele bardziej naturalne, wykonane z drewna lub porządnych, trwałych surowców. Dzięki temu możliwe będzie użytkowanie ich przez lata.
Jeśli jednak marzysz o minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu, jeden bardziej ekstrawagancki akcent również może doskonałym wyborem.
Czy każdy jest w stanie samodzielnie zaprojektować eklektyczne wnętrze?
W projektach wnętrz ważna jest spójność. Tylko czy musi być nudna? Czasem najlepiej sprawdza się łamanie zasad i tworzenie zorganizowanego chaosu. Chcąc zaprojektować eklektyczne wnętrze, warto wybrać jeden motyw przewodni, wokół którego buduje się resztę pomieszczenia. Czasem jest to kolor, czasem wzór. Ważne jedynie, aby efekt odpowiadał oczekiwaniom.
Jak własnoręcznie odnowić meble?
Własnoręczne odnawianie mebli z poprzednich lat nie jest bardzo trudne. Kluczową kwestią jest znalezienie egzemplarzy, które nie są namoknięte, zgniłe lub zasiedlone przez szkodniki. Tak wybrane meble należy dokładnie oczyścić. W zależności od powłoki oraz jej kondycji może być to etap jedynie kosmetyczny, polegający głównie na dokładnym umyciu, ale zwykle jest bardziej rozbudowany.
Może okazać, że konieczne będzie usunięcie starego lakieru lub farby. W tym celu warto skorzystać ze szlifierki, rozpuszczalnika lub opalarki. Następnie powierzchnię mebla należy wygładzić lub wypolerować. Kolejnym krokiem jest nałożenie oraz zabezpieczenie nowej powłoki. Może być to naturalne bajca, lśniący olej, matowy lakier lub ekstrawagancka farba. Wszystkie wybory będą dobre.
odpowiadam na pytanie – do każdych :D