Panele winylowe - alternatywa dla drewna
5
(3)

Rodzaj wykończenia podłogi to istotny element aranżacji całego mieszkania. Ma on wpływ nie tylko na komfort użytkowania pomieszczeń ale stanowi także istotny aspekt wizualny. Warto pomyśleć nad wyborem właściwego rozwiązania już na etapie projektowania swojego domu. Późniejsze zmiany będą bowiem wiązały się z uciążliwym przesuwaniem mebli.

Podłoga wykonana z naturalnego drewna wygląda oczywiście bardzo szlachetnie, jednak nie każdy może sobie na taką pozwolić ze względu na jej koszt. Nie należy ona także do łatwych w pielęgnacji. Na rynku istnienie jednak idealna alternatywa – panele winylowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu

Czym są panele winylowe?

Już sama nazwa wskazuje na to z jakim materiałem mamy tutaj do czynienia. Jest to polichlorek winylu. Panel taki składa się z przezroczystej warstwy poliuretanowej, warstwy użytkowej PCW, warstwy fotograficznej imitującej drewno oraz powłoki nośnej i wzmacniającej. Warto zauważyć, że warstwa na której nadrukowany jest wzór znajduje się w samym środku – jest zatem idealnie chroniona przed wytarciem i porysowaniem. 

Produkowane współcześnie płytki winylowe to nowoczesny materiał syntetyczny, który został stworzony w celu eliminacji wad typowych dla innych powierzchni. Ciężko jest dopatrzeć się istotnych minusów tego rozwiązania. 

Plusy paneli winylowych

Największym atutem paneli winylowych jest wysoka wytrzymałość na zniszczenia. Mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak: łazienka, kuchnia, przedpokój. Nie straszne są im nawet krótkotrwałe zalania wodą, także nie musimy martwić się o nieestetyczne puchnięcie powierzchni i wybrzuszenia, które mogłyby mieć miejsce w przypadku paneli drewnianych. 

  Mieszkanie w stylu skandynawskim

Ważną cechą jest też odporność mechaniczna, w związku z czym mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych np. w przedpokojach, w których Panie poruszają się w butach na obcasie.

W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Także ono nie stanowi przeszkody do zastosowania paneli winylowych. Mają one zdolność bardzo dobrego przepuszczania ciepła.

Co z akustyką paneli winylowanych?

Panele te są ponadto bardzo elastyczne dlatego zapewniają dużą akustyczność, czego nie można powiedzieć o drewnianych. Odgłosy biegających po domu dzieci nie będą zatem uciążliwie dla naszych uszu. Także właściciele psów stukających pazurami będą bardziej zadowoleni z paneli winylowych niż np. laminowanych.

Panele winylowe nadają się do układania na istniejących już powierzchniach, także na płytkach ceramicznych. Prostota ich montażu sprawia, że w przypadku zniszczenia pojedynczego panelu możliwa jest szybka jego wymiana, nawet ze środka podłogi.

Panele winylowe – doskonała imitacja faktury drewna

Panele winylowe są zdecydowanie tańszym zamiennikiem drewna. Tańsze nie zawsze musi oznaczać jednak tanio wyglądające. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii możliwe jest odwzorowanie na nich wyglądu drewna i sprawienie, że do złudzenia będą je przypominały. Jak taki proces się odbywa?

Otóż na powierzchni panelu wytłaczana jest struktura zgodna z przedstawioną na rysunku. Na winyl nadrukowuje się najczęściej obraz drewna. W myśl nadchodzących trendów producenci coraz częściej posuwają się nawet do idealnego odwzorowania wyglądu kamienia. 

Panele winylowe - łatwy montaż

Prosty montaż paneli to kolejna zaleta

Nie każde prace remontowe wymagają korzystania z profesjonalnych usług montażowych. Ułożenie podłogi winylowej to czynność, którą bez większych trudności można wykonać samodzielnie.

W przeciwieństwie do np. drewnianego parkietu nie wymagają one aż tak wprawnej ręki. Co ciekawe, panele można układać nawet na istniejącej podłodze. Już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na rodzaj paneli jakie oferuje dany sklep. Dostępne są klejowe, bezklejowe oraz samoprzylepne. Wybór tych ostatnich będzie zdecydowanie najmniej pracochłonny.

  Jakie kolory narożników będą modne w 2021 roku?

Niewymagająca pielęgnacja podłogi

Winylowe panele są dodatkowo bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Nie wymagają stosowania specjalistycznych środków do pielęgnacji. Wystarczy przetarcie ich mokrą szmatką lub mopem z użyciem ogólnodostępnych płynów czyszczących. Użytkownicy paneli winylowych mogą śmiało zapomnieć o uciążliwym pastowaniu podłogi. 

Panele winylowe nie posiadają także fug, które z czasem mogłyby ulec zabrudzeniom. Ominie nas zatem mozolne czyszczenie przestrzeni między poszczególnymi deskami. 

Ciekawostką jest to, że panele te posiadają powłokę antystatyczną, która odpycha kurz. Wszelkie zabrudzenia są na nich wobec tego mało widoczne. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób chorych na astmę lub alergików uczulonych na pył. 

Duży wybór kolorów i faktur

Niewątpliwie mocną stroną paneli winylowych jest to, że występują w bardzo szerokiej gamie odcieni i wzorów. Każda osoba może wybrać je w zależności od swoich upodobań oraz od stylu w jakim urządzone jest mieszkanie. Dzięki nowym trendom jakie panują na rynku, w sklepach pojawia się coraz więcej interesujących propozycji. Panele winylowe idealnie naśladują w swoim wyglądzie drewno sosnowe, dębowe oraz to w stylu skandynawskim. 

Miłośnicy podłóg z prawdziwego drewna mogą upierać się, że ich rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne dla oka. Naszym zdaniem wcale do końca tak nie jest. Dostępne dziś na rynku panele winylowe także zachwycają swoim wyglądem oraz właściwościami, a ponadto doskonale naśladują wygląd drewna. Panele te doskonale komponują się z wszystkimi pomieszczeniami w mieszkaniu i tworzą z nimi spójną całość. Są także dużo bardziej przystępne cenowo niż droga drewniana podłoga.

Jakie rozwiązania Wy preferujecie?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Chcieliśmy zakupić drewniane deski, ale gdy spojrzałam na cenę, przeliczyłam wszystko to złapałam się za głowę. No i przyszedł z pomocą pan, który doradził winyle. Wygląda to naprawdę dobrze. Również polecam jak koleżanka wyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here