Luksusowe apartamenty
5
(1)

Luksusowe apartamenty – standard wykończenia

Apartamenty bądź domy figurujące na rynku nieruchomości jako luksusowe, paradoksalnie mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi tu o cenę za metr kwadratowy ekskluzywnej nieruchomości, podyktowaną najczęściej lokalizacją budynku. Choć najczęściej deweloperzy specjalizujący się we wznoszeniu apartamentowców wybierają na ten cel centra dużych miast, to koszt zakupu luksusowej nieruchomości w Łodzi i w Warszawie będzie różny. Pomimo tego, dla spełnienia warunku ekskluzywności, apartamenty te muszą łączyć określone standardy wykończenia pomieszczeń oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne, wyróżniające bryłę budynku na tle nieruchomości oferowanych w niższej cenie za metr kwadratowy.

Luksusowe apartamenty charakteryzują się zazwyczaj powierzchnią przekraczającą 100 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak reguła, gdyż zdarzają się takie nieruchomości, których metraż jest niższy, ale lokalizacja, standard wykończenia i oferowane udogodnienia sprawiają, że ciężko odmówić im miana luksusowych. Tym niemniej, komfort użytkowania ekskluzywnego apartamentu wymusza rozkład pomieszczeń, dający w prosty sposób wydzielić strefę dostępną dla gości oraz tę do wyłącznego użytku gospodarza.

Dodatkowo, materiały użyte do wykończenia wnętrz luksusowego apartamentu muszą pochodzić z najwyższej półki, odznaczać się niepowtarzalnym designem i jakością. Standardem w przypadku nieruchomości z segmentu premium jest zastosowanie takich surowców, jak naturalny kamień, szlachetne drewno, a także stal i szkło. We wnętrzach klasycznych spotkać można za to sztukaterie, luksusowe parkiety, forniry i stylizowaną stolarkę okienną oraz drzwiową.

Udogodnienia, czyli co podnosi wartość luksusowej nieruchomości?

Lista udogodnień, jakie oferują deweloperzy wznoszący luksusowe apartamentowce jest długa, a większości tych “atrakcji” próżno szukać w nieruchomościach o niższym standardzie. Dlaczego to właśnie te dodatkowe udogodnienia często stanowią o przynależności lokalu do segmentu premium? Główną przyczyną jest tu obietnica najwyższego komfortu, jaki luksusowy apartament może zapewnić swoim mieszkańcom.

  Kilka pomysłów na to, jak odnowić brzydki parapet

Nie bez znaczenia jest także poczucie ekskluzywności, którego nabywcy luksusowego apartamentu mogą doświadczać podczas korzystania z unikalnych udogodnień, niedostępnych dla właścicieli nieruchomości o niższym standardzie. Na jakie zatem udogodnienia można liczyć inwestując w zakup luksusowego apartamentu?

 • duży balkon, bądź taras, często z dostępem do jacuzzi lub zewnętrznego basenu,
 • dostęp do strefy SPA,
 • winda z kodowaną kartą, wjeżdżająca bezpośrednio do apartamentu,
 • możliwość skorzystania z dodatkowych pokoi dla gości,
 • dostęp do piwniczki na wino,
 • dostęp do przestrzeni biznesowych i możliwość korzystania z nich podczas spotkań z kontrahentami,
 • usługi concierge (np. wynajęcie samochodu, zakup biletów na wydarzenia kulturalne, rezerwacja hoteli).

Jak widać, nabywcy luksusowych apartamentów mogą korzystać z wielu udogodnień, za które oczywiście muszą uprzednio zapłacić. Każdy bowiem z wymienionych wyżej aspektów ma swój udział w podnoszeniu wartości nieruchomości, które zazwyczaj oscylują wokół kwot siedmio, a nawet ośmiocyfrowych.

Ile kosztują nieruchomości segmentu premium w Polsce?

Według informacji podanych przez High Level Sales & Marketing, w 2019 roku polski rynek nieruchomości z segmentu premium zanotował wzrost o 35 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym. W ujęciu wartościowym kwota transakcji dokonanych na tym rynku wyniosła 1,82 mld zł. Jakie ceny za metr kwadratowy luksusowego apartamentu trzeba było zapłacić w poszczególnych miastach Polski. Najdrożej było oczywiście w Warszawie, gdzie kwota ta wyniosła aż 26,4 tys. zł. W innych polskich miastach trend ten kształtował się następująco:

 • Trójmiasto – 18,5 tys. zł za metr kw.,
 • Kraków – 14,9 tys. zł za metr kw.,
 • Wrocław – 14,5 tys. zł za metr kw.,
 • Poznań – 11,7 tys. zł za metr kw.,
 • Łódź – 7,5 tys. zł za metr kw..

Rynek nieruchomości luksusowych we wszystkich tych miastach (oprócz Wrocławia) zanotował rok do roku wzrostu w przedziale od 6 do aż 14 procent.

  Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć?

Czy dostępne udogodnienia powinny decydować o wyborze luksusowego apartamentu?

Najdroższym sprzedanym w 2019 roku apartamentem okazał się ten zlokalizowany w zrewitalizowanych kamienicach mieszczących się przy ul. Foksal 13 i 15. Nabywca zapłacił za niego 17 mln zł. Oprócz szeregu udogodnień https://foksal1315.com/udogodnienia/, inwestycja ta oferuje unikalny klimat pomieszczeń, dbałość o najmniejszy detal wykończenia, niewątpliwy prestiż oraz najlepszą lokalizację w centrum Warszawy.

Czy zatem to udogodnienia powinny stanowić czynnik decydujący o wyborze konkretnego apartamentu luksusowego? Z pewnością muszą one tworzyć ekskluzywną całość z pozostałymi aspektami inwestycji, która przekona do siebie najbardziej wymagających klientów.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here