Inwestycja w mieszkanie
4.7
(3)

W zakupie mieszkania na inwestycję ważna jest nie tylko jego cena, choć tę bierze się zwykle pod uwagę jako pierwszą. Uwagę należy zwrócić również na ilość pokoi w mieszkaniu oraz jego lokalizację. Od tych dwóch elementów zależeć będzie wysokość ceny, jakiej można oczekiwać za wynajem, oraz profil klientów, jacy mogą być zainteresowani wynajmem mieszkania.

Spis treści artykułu:

Mieszkanie pod inwestycję – ile pokoi wybrać?

Nie istnieje idealna ilość pokoi, z jakiej powinno składać się mieszkanie pod inwestycję. Przede wszystkim należy zastanowić się na jakich najemcach nam zależy. Inne wymagania mają studenci, a inne rodziny z dziećmi lub młode małżeństwo.

Największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, których powierzchnia całkowita mieści się w przedziale 40-50 m². Analizując ofertę na https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-krakow/ można przekonać się, że w cenie są mieszkania z dwoma pokojami, których okna wychodzą na dwie obie budynku. Atutem jest taras lub balkon – im większy, tym lepszy.

Mieszkania dwupokojowe cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ charakteryzują się komfortową przestrzenią, na której bez większych trudności można zmieścić potrzebne wyposażenie mieszkania, a przy tym cieszą się rozsądną ceną. Doskonale sprawdzają się więc jako inwestycja pod wynajem. Ten rodzaj mieszkania chętnie wybierają studenci, młode małżeństwa i rodziny z jednym dzieckiem. Stosunkowo łatwo jest je wynająć, zachowując przy tym adekwatny poziom ceny. Dzięki temu inwestycja w mieszkanie szybko się zwraca, a właściciel osiąga dochód pasywny na zadowalającym poziomie.

Równie popularne są mieszkania jednopokojowe, tzw. kawalerki.To niewielkie lokale, których powierzchnia często nie przekracza 30 m². Przeznaczone są dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Tego typu mieszkaniami interesują się zazwyczaj single i studenci. Dla inwestora zakup kawalerki jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma zbyt dużej kwoty na inwestycję.

Inwestycja w duże mieszkanie – 3 lub 4 pokoje

Mieszkania trzypokojowe rzadko wybierane są jako mieszkania pod wynajem. Znacznie trudniej jest znaleźć do nich lokatorów, niż np. do mieszkań dwupokojowych. Kupując taki lokal trzeba też liczyć się z większą inwestycją – cena mieszkania w przeliczeniu na m² jest znacznie mniej korzystna niż w przypadku mieszkań dwupokojowych, a w niektórych wypadkach, nawet czteropokojowych. Tego typu lokale wybierane są głównie przez rodziny z jednym lub dwójką dzieci oraz przez pary, które planują powiększenie rodziny.

Chcąc kupić mieszkanie z większą niż dwa ilością pokoi, wiele osób decyduje się na mieszkanie czteropokojowe. Kosztuje więcej niż wersja trzypokojowa, jednak w zamian można otrzymać znacznie większy komfort życia. Te mieszkania mają często powierzchnię przekraczającą 80 m², a więc uznawane są już za apartamenty. Decyzja o zakupie takiego lokalu to zwykle inwestycja na całe życie. Ceny na rynku pierwotnym znacznie przekraczają 500 tys. zł a w niektórych przypadkach zbliżają się do 1 mln zł, szczególnie w dużych miastach jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Czteropokojowe apartamenty służą raczej jako mieszkania na potrzeby własne inwestora, nie pod wynajem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here