4.5
(2)

Altana ogrodowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wraz z pierwszymi letnimi promieniami słońca i nastaniem długich ciepłych wieczorów, z coraz większym zainteresowaniem spoglądamy w stronę ogrodu. Czas spędzony na łonie natury we własnym ogrodzie może przynieść wyjątkowy wypoczynek. Jeśli zależy Ci na tym, by ten czas spędzić z bliskimi i nie patrzyć się na kaprysy natury, zastanów się nad inwestycją w altanę ogrodową. Ogromny wybór takich produktów znajdziesz pod linkiem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/parasole-pawilony-i-markizy/pawilony.html

 

Jakie są rodzaje altanek ogrodowych?

Altana ogrodowa to element małej architektury, który można umieścić na terenie wokół domu lub na terenie ogródków działkowych. Te konstrukcje mogą mieć różne konstrukcje, które zależą od przeznaczenia. Z uwagi na sposób ochrony przebywających wewnątrz osób, altana ogrodowa może być zadaszona, lub zabudowana. W tej pierwszej wersji dach umieszczony na słupkach lub ażurowych ścianka z drewna chroni przed deszczem i słońcem. Zabudowane ścianki do altany dodatkowo chronią przed wiatrem i częściowo chłodem.

 

Altany mogą występować w wielu kształtach, od okrągłych poprzez ośmio i sześciokątne, aż po kwadratowe. Także materiał użyty do budowy altany może być różny. Poza drewnianymi konstrukcjami, sporą popularnością cieszy się także pawilon ogrodowy wykonany z konstrukcji aluminiowej lub z tworzyw sztucznych. Konstrukcje altan mogą mieć też różne wymiary. Jak widzisz, ciężko pokazać sposób, w jaki można klasyfikować altany ogrodowe.

 

Jakiej wielkości powinna być altanka?

Wielkość altany ogrodowej to jeden z czynników, jaki powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru konstrukcji. Warto wcześniej rozplanować sobie jej rozmiar, biorąc pod uwagę rozmieszczenie i gabaryty ogrodu. Altana ogrodowa nie powinna być zbyt duża, jeśli planujesz postawienie jej na terenie ogródka działkowego. Weź pod uwagę także rośliny, które znajdują się w ogrodzie. Zadbaj o to, żeby pozostał do nich dostęp, a pawilon ogrodowy nie zasłoni światła wymagającym kwiatom. Z kolei w obszernym pustym ogrodzie przed domem możesz pozwolić sobie na więcej. 

  Ogrodzenia z siatek zgrzewanych

 

Czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze wielkości altany, jest też wielkość Twojej rodziny. Oceń, ile osób standardowo powinno znaleźć się na jesiennych duszonkach, czy letnim grillowaniu. Zbyt mała altana nie pomieści wszystkich i stanie się niefunkcjonalna. Z kolei zbyt duża konstrukcja niepotrzebnie zajmie część trawnika.

 

Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?

Kształt altany ogrodowej w dużej mierze zależy od Twoich upodobań. Na rynku dostępne są altany głównie w formie wieloboków. Do najpopularniejszych należą konstrukcje kwadratowe i prostokątne. Za nieco bardziej prestiżowe i ekskluzywne uznaje się altany na planie sześciokąta lub ośmiokąta. Sporadycznie trafiają się konstrukcje zbudowane na planie koła.

 

Jeśli wybierasz kształt, jaki powinien mieć pawilon ogrodowy, weź pod uwagę także otoczenie. W towarzystwie prostych brył nowoczesnych budynków lepiej sprawdzają się obiekty o podobnie prostej formie. Powinieneś też wiedzieć, że altany prostokątne i kwadratowe są znacznie bardziej pojemne oraz ustawne. Będziesz miał więcej możliwości, jeśli chodzi o ustawienie wewnątrz ław, czy akcesoriów do grillowania. 

 

Altana ogrodowa – z jakiego materiału?

Zanim podjąłeś decyzję o umieszczeniu w ogrodzie altany, z pewnością miałeś okazję wcześniej zobaczyć wiele podobnych konstrukcji. Większość z nich to budowle wykonane z drewna często na betonowej podstawie. Naturalne drewno bardzo dobrze wpisuje się w ogród. Często też inne konstrukcje architektury ogrodowej są drewniane, dlatego kompozycja drewniana wpisuje się w otoczenie.

 

Jednak pawilon ogrodowy wcale nie musi być wykonywany z drewna. Ciekawym rozwiązaniem są składane konstrukcje wykonane z rurek aluminiowych lub z tworzyw sztucznych. Zadaszenia i ścianki tego typu altany wykonywane są z tkanin poliestrowych. To czyni je odpornymi na czynniki atmosferyczne. Takie obiekty z łatwością możesz rozłożyć w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby poskładać i schować w garażu lub piwnicy. Lekkie konstrukcje aluminiowe mogą być też ciekawą propozycją dla osób, które zajmują się organizacją eventów na świeżym powietrzu.

  Piec ogrodowy do pizzy - jaki wybrać?

 

Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie?”

Zanim w Twoim ogrodzie stanie altana, z pewnością Ty staniesz przed decyzją, czy warto kupić gotowy obiekt, a może zbudować samodzielnie. Jeśli masz silną żyłkę majsterkowicza i konstruktora, z pewnością wybierzesz samodzielną budowę. Dzięki temu Twoja altana ogrodowa będzie jedyna w swoim rodzaju i będziesz mógł z dumą prezentować ją znajomym. 

 

Nie każdy jednak jest majsterkowiczem i woli sięgnąć po gotowe konstrukcje. Propozycje marketów budowlanych spodobają Ci się, szczególnie jeśli nie masz wybujałych oczekiwań. Może się też okazać, że zaproponowane altany będą tańsze, niż koszty poniesione podczas samodzielnej budowy. Na pewno oszczędzisz też czas, ponieważ gotowe konstrukcje są łatwe do złożenia i nie zajmuje to dużo czasu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here