Piankowy, lateksowy i sprężynowy – na jaki materac się zdecydować?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych konstrukcji, które zostały przystosowane dla różnego rodzaju odbiorców. Najczęściej wybieranymi typami są tradycyjne materace sprężynowe, które z biegiem lat zostały unowocześnione zarówno pod kątem stosowanych materiałów, jak i swobody w dostosowaniu twardości. Dzięki możliwości wyboru liczby i rozmieszczenia sprężyn użytkownik może łatwo znaleźć balans pomiędzy twardością a miękkością.
Materace piankowe z kolei to propozycja idealna dla osób z bólami kręgosłupa lub odbywających rehabilitację. Dzięki różnego rodzaju piankom (termoelastyczna, poliuretanowa, wysokoelastyczna lub zwykła) materac idealnie dopasowuje się do ciała i pozwala na wygodny odpoczynek. Więcej o różnicach pomiędzy materacami sprężynowymi a piankowymi przeczytasz w artykule: Materace sprężynowe a piankowe. Odkryj podobieństwa i różnice pomiędzy tymi rodzajami materaców.
Zaprojektowane z myślą o alergikach materace lateksowe nie są tak elastyczne, jak te wypełnione pianką, ale zapewniają doskonałą wentylację nawet w upalne dni, dzięki czemu bakterie czy inne drobnoustroje nie mają szans się na nim rozwijać.
Skala twardość materacy w zależności od użytego materiału
Kolejnym kryterium jest 10-stopniowa skala twardości, na którą wpływ mają waga i budowa ciała użytkownika, jednak tym, co jest najczęściej przywoływane przez producentów przy okazji opisywania twardości jest materiał jakiego użyto do stworzenia materaca.
- Materace miękkie to te, do których produkcji wykorzystano piankę;
- Materace średnie są tymi uniwersalnymi, dlatego w ich wnętrzu znajdują się sprężyny;
- Materace twarde zostały wykonane z lateksu, jednak i w tej kategorii znaleźć można miększe propozycje.
W zależności od potrzeb, użytkownik ma szeroki wachlarz wyboru. Przykładowo, dla osób ważących do 70 kg wygodnym rozwiązaniem będzie wariant średni, który pozwoli na odpowiednie rozłożenie całego ciała i zapobiegnie powstawaniu różnego rodzaju zwyrodnień. Z kolei użytkownicy o wadze ciała powyżej 90 kg powinni rozważyć tzw. materac hybrydowy, który zbudowany jest ze sprężyn i pianki.
Dobranie materaca pod kątem przeznaczenia i pozycji, w jakiej najczęściej śpisz
To, jaki materac będzie pasował do danego typu łóżka zależy od kilku czynników, jednak jednym z ważniejszych jest przeznaczenie, a co za tym idzie pozycja w jakiej będziemy na nim leżeli. Łóżka specjalistyczne (np. te do rehabilitacji czy znajdujące się w szpitalach) powinny być wyposażone w materace piankowe. Dzięki swojej odkształcalności idealnie sprawdzą się w przypadku częstej zmiany pozycji całej konstrukcji. Zarówno dla specjalistycznych rozwiązań, jak i prywatnych użytkowników godnymi polecenia są materace marki Hilding i Curem. Nowoczesna technologia wytwarzania połączona z trwałymi materiałami pozwalają mieć pewność, że materace marki Hilding Curem trafią w gusta wielu użytkowników.
Pozycja również ma wpływ na twardość dlatego kolejnym kryterium, jakim warto rozważyć jest to, jak najczęściej się śpi. W przypadku snu na boku najlepszym rozwiązaniem będzie materac miękki lub średni. Sen na plecach czy na brzuchu dobrze wspiera materac twardy, choć tu również nie ma z góry ustalonych kryteriów i przede wszystkim warto kierować się własnym komfortem.