Spis treści artykułu:
Najlepsza inwestycja
Najprawdopodobniej mieszkanie, które kupisz na inwestycję, będzie inne niż to, które kupiłbyś dla siebie, by w nim mieszkać. To właśnie odpowiadanie na potrzeby potencjalnych klientów będzie miało kluczowe znaczenie.
Ważna będzie ilość pokoi i lokalizacja, bliskość, szkół, aptek, sklepów oraz komunikacji miejskiej. I to powinny być najważniejsze argumenty, ponieważ na nie zwrócą uwagę klienci. Od ich profilu również zależy to, ile będą w stanie za lokal zapłacić, więc zastanów się już na samym początku, czy chcesz wynajmować mieszkanie studentom, młodym osobom na początku kariery zawodowej, rodzinom, czy też tym, którzy w wieku dojrzałym podejmują nową pracę w nowym mieście.
Ile pokoi wybrać?
Nie ma tu złotego środka. Na rynku nieruchomości https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-krakow/ dostępne są zarówno niewielkie kawalerki, jak i bardzo duże mieszkania. Ilość pokoi będzie przede wszystkim zależeć od tego, na jakich najemcach nam zależy. Standardowo największą popularnością cieszą się mieszkania o metrażu 40-50 m² i dwóch pokojach. To również najwięcej lokali na rynku.
Warto zwrócić uwagę, by okna wychodziły na dwie strony. Klienci również zwrócą uwagę z pewnością na funkcjonalny układ pomieszczeń oraz balkon czy taras, dostęp do piwnicy oraz miejsce w garażu lub na parkingu.
Z czego wynika popularność mieszkań dwupokojowych?
Mówi się, że mieszkania dwupokojowe to w naszej rzeczywistości pewnie standard. Od lat takich właśnie lokali oddaje się najwięcej i odpowiadają one doskonale na potrzeby Polaków zarówno w zakresie ceny, jak i ilości miejsca. Statystyczna rodzina lub też para bez dzieci bez problemu na takiej powierzchni się pomieści.
Takie mieszkanie łatwo także sprzedać i wynająć, więc staje się rewelacyjną inwestycją. Mieszkań dwupokojowych poszukują również studenci i single. To złoty środek pomiędzy niewielkimi i dość nieustawnymi kawalerkami a większymi (a także droższymi) metrażami.
Kawalerki dla singli
Najczęściej kawalerki wybierane są przez singli lub pary. Na niewielkiej przestrzeni, która zazwyczaj ma około 30 m² i trzeba dobrze przemyśleć aranżację. Z drugiej strony mieszkania jednopokojowe są tanie, więc szybko się zwracają. Nie spada również na nie zainteresowanie szczególnie w ośrodkach akademickich.
Jak wynająć duże mieszkanie?
Mieszkania trzy lub czteropokojowe to propozycje przede wszystkim dedykowane rodzinom. Zdecydowanie trudniej je wynająć i statystycznie na rynku też jest ich mniej. To duża inwestycja przy zakupie, a także mniej korzystna opcja na wynajem. Cena takiego metrażu będzie zdecydowanie większa, a w takim wypadku często klienci decydują się na wzięcie kredytu i zakup swojego M.
W przeliczeniu taki wynajem też się mniej opłaca inwestorowi. Jeśli już decydujesz się na kupno dużego mieszkania, warto zainwestować w czteropokojowe propozycje. W wielu wariantach będą one już apartamentami i szczególnie w dużych miastach będą bardzo drogie, ale stanowią wygodną przestrzeń do mieszkania, a mogą być również interesującą inwestycją na wynajem.