Rynek nieruchomości w Polsce w 2021
5
(1)

Spis treści artykułu:

Wysokie ceny nieruchomości – dlaczego tak się dzieje?

Na zauważalny wzrost cen nieruchomości w Polsce w ostatnim roku wpływa szereg zjawisk makroekonomicznych. Oto wybrane z nich:

  • Wzrost wynagrodzenia średniego minimalnego w Polsce w ostatnich latach. Zmiany te przekładają się na zwiększenia zainteresowania zakupem lokali mieszkalnych (zarówno na kredyt, bowiem dzięki wzrostowi dochodów polepsza się zdolność kredytowa części Polaków, jak i za gotówkę). Wzrost popytu na nieruchomości prowadzi w oczywisty sposób do wzrostu ich cen.
  • Obniżenie poziomu bezrobocia w latach 2016-2020, co skutkuje m.in. wzmocnieniem poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego obywateli, a w efekcie – wzrostem zainteresowania kredytami hipotecznymi.
  • Wzrastająca mobilność młodszych Polaków – pokolenie obecnych 30-latków (millennialsi) to grupa, którą cechuje większa skłonność do przenoszenia się do innych miejscowości w poszukiwaniu atrakcyjnego zatrudnienia i zadowalających standardów życiowych. Taka sytuacja powoduje znaczny wzrost cen mieszkań przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich, do których przyjeżdża duża liczba poszukujących zatrudnienia (głównie Warszawa).
  • Zakup mieszkania jest coraz częściej traktowany jako sposób na pewną inwestycję. Popyt na mieszkania jest zatem dodatkowo napędzany przez ludzi, którzy kupują mieszkania, by następnie wynajmować je za wyższą cenę (np. przewyższającą raty kredytu hipotecznego), w ten sposób doprowadzając do podwyższenia średnich cen najmu.

Podsumowanie – czy zakup mieszkania wciąż jest rozsądną decyzją?

Z danych na temat cen mieszkań za 2021 r. można niestety wywnioskować, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w wyniku kryzysu spowodowanego Covid-19 nie zahamowało w widoczny sposób podwyżek cen.

Dzieje się tak mimo przejścia np. studentów na tryb zdalny, co przełożyło się na spadek zainteresowania nieruchomościami w miastach uniwersyteckich. Nie oznacza to oczywiście, że zakup mieszkania jest decyzją złą – wciąż jeszcze można znaleźć ciekawe oferty i atrakcyjne ceny. Dlatego warto sprawdzić oferty mieszkań obecnie dostępne na rynku (np. mieszkania Zabłocie) i zastanowić się nad podjęciem decyzji.

  Jaki żyrandol kryształowy do salonu?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here