Co wpływa na ceny nowych mieszkań w Gliwicach?
Warto spojrzeć na tę kwestię zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym. Z jednej strony, Gliwice to po prostu prężnie rozwijający się ośrodek miejski, więc nie powinno dziwić, że ceny (gdy porównamy je do okolicznych gmin) stopniowo rosną.
Z drugiej strony trzeba też wskazać na galopującą inflację i drożyznę. Wraz ze spadkiem wartości pieniądza, coraz więcej osób decyduje się na „ucieczkę z kapitałem” właśnie w segment nieruchomości. W dużej mierze wynika to z tego, że jest to niezwykle bezpieczna inwestycja. Nie brakuje specjalistów, którzy wręcz twierdzą, że jest to o wiele lepszy pomysł niż inwestowanie w papiery wartościowe średniego ryzyka.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na inwestycje mieszkaniowe w Gliwicach, jest deficyt mieszkaniowy. W zależności od źródła danych szacuje się, że zarówno na Śląsku, jak i w skali całej Polski, na rynku brakuje nawet dwóch milionów inwestycji mieszkalnych. Zaspokojenie tak dużych potrzeb lokalowych zajmie jeszcze wiele lat, toteż sektor mieszkaniowy wciąż daje sporą szansę na zarobek — na przykład dla osób, które chcą później takie mieszkanie wynajmować.
Co jeszcze wpływa na cenę posesji? Na pewno trzeba tu wskazać na lokalizację. Nowe mieszkania w Gliwicach, jakie buduje np. Dom100.eu, mogą pochwalić się świetnym skomunikowaniem z otoczeniem oraz szybkim dostępem do wybranych usług publicznych.
Czasy, kiedy nowe osiedla budowane były nierzadko w szczerym polu odchodzą już do lamusa. Zarówno deweloperzy, jak i przyszli lokatorzy zrozumieli, że mieszkanie pod wielkim miastem generuje sporo problemów. Lepiej inwestować w atrakcyjnie położone inwestycje w granicach gminy lub takie, które znajdują się nieopodal ważnych traktów komunikacyjnych. Przykładem takiej inwestycji, która łączy świetną lokalizację i szybki dostęp do najważniejszych tras przelotowych, są np. budowane w Gliwicach Apartamenty Poezji III.
Najważniejsze cechy, jakie powinny spełniać nowe mieszkania w Gliwicach: na co zwrócić szczególną uwagę?
Bez wątpienia bardzo dużą rolę odgrywa standard wykończeń, jaki dostajemy w cenie. Nie brakuje firm, które — chcąc przyciągnąć do siebie klientów zaskakująco niską kwotą zakupu — oferują im lokale w stanie surowym zamkniętym. Owszem, za taką nieruchomość zapłacimy mniej, jednak będziemy musieli zainwestować w nią sporo pieniędzy, zanim będziemy mogli się wprowadzić.
W obecnej sytuacji na rynku, kiedy ceny produktów budowlanych i ”wykończeniówki” dosłownie wystrzeliły, jest dość prawdopodobne, że w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za taki lokal więcej, niż u firm, które miały nieco wyższą stawkę za metr, ale oferowały np. podwyższony standard deweloperski.
Powierzchnia użytkowa w nowych mieszkaniach na sprzedaż
Warto docenić te przedsiębiorstwa, które w swojej ofercie mają wiele różnych lokali mieszkalnych: zarówno kawalerek, jak i dużych, przekraczających 90 mkw posesji, gdzie bez trudu odnajdzie się nawet duża rodzina. Przed zakupem upewnijmy się też, czy nasze wymarzone mieszkanie jest odpowiednio nasłonecznione, daje nam dostęp do nasłonecznionego balkonu lub schowka, czy szybkiego internetu światłowodowego. Pandemia pokazała, że to spory atut, którego nie wolno lekceważyć.