Styl japandi we wnętrzu
5
(3)

Co to jest styl skandynawski?

Skandynawski design to wybitny ruch projektowy, który wpłynął na wszystko, od architektury i wystroju wnętrz po projektowanie produktów. Ruch pojawił się na początku 20 wieku w krajach nordyckich Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii i Islandii. W 1950 roku stał się znany na całym świecie. Łącząc minimalizm i funkcjonalność, skandynawski design oferuje przemyślane rozwiązanie dla prostego życia. 

Głównymi elementami skandynawskiego designu są funkcjonalność, prostota i kunszt. Większość wzorów w stylu nordyckim faworyzuje również naturalne materiały, zwłaszcza blade drewno, takie jak jesion i buk, wełna i tkaniny lniane, skóra i szkło. Podczas gdy niektóre przedmioty mają tradycyjne wzory lub jaśniejsze akcenty kolorystyczne, większość wzorów w stylu skandynawskim ma dyskretny, minimalistyczny wygląd. 

Podczas gdy wnętrza w stylu skandynawskim różnią się i mogą zawierać różne wpływy, takie jak industrial lub boho, zwykle mają podobną nordycką paletę kolorów. Skandynawskie wnętrza i wzory mebli mają białe, złamane białe i szare odcienie wraz z stonowanymi niebieskimi i zielonymi kolorami.

Ciemniejsze akcenty mogą również tworzyć odważne kontrasty kolorów. Skandynawski design łączy czyste linie i minimalistyczną estetykę z tradycyjnym kunsztem i wielofunkcyjnymi elementami. Jest to wszechstronny styl, który oferuje dużo miejsca na wyrażanie siebie, ale pomaga tworzyć jasne i przestronne wnętrza. Piękny i prosty, nordycki styl pasuje również do nowoczesnych przestrzeni życiowych, które wymagają funkcjonalnych i elastycznych produktów, które wytrzymują próbę czasu.

Co to jest styl japoński?

Aby zrozumieć japoński styl projektowania (tutaj oddzielny artykuł na ten temat: wnętrze w japońskim stylu) należy zacząć od jednego słowa: Zen. Przywiezione z Chin do Japonii w XII wieku, zasady przewodnie buddyzmu zen rozciągają się na wszystkie aspekty japońskiego życia, w tym projektowanie. Filozofia zen zwilża siedem elementów dla osiągnięcia wabi-sabi, wyraźnie japońskiej sztuki przyjmowania niedoskonałego i nietrwałego. 

Korzenie japońskiego minimalizmu sięgają mantry zen, „ogromna pustka, nic świętego”. Rezultatem jest uważne podejście do projektowania, obejmujące zdyscyplinowaną edycję i świadomość znaczenia przestrzeni. Wnętrza są celowo proste, ale wzbogacone o detale; kunszt jest honorowany, ale naturalne materiały są podkreślane ponad design. Tradycyjnie japońskie domy mają tendencję do elastyczności, aby czuć się w jakiś sposób lekko. Ich plany pięter są otwarte i płynne, łącząc przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Zawierają minimalne meble i dekoracje, które mogą być używane do różnych rzeczy w różnym czasie.  

Japoński wystrój wnętrz docenia również spokojny dźwięk bulgoczącej wody. Słyszenie dźwięku bulgoczącej wody może znacznie pomóc w procesie medytacji i uspokojenia – taki właśnie ma być styl japoński (pośrednio japandi) w naszych domach.

Japońskie projekty wnętrz wykorzystują elementy drewniane i bambus jako sposób na zharmonizowanie natury w swoich domach. Używając drewnianych podłóg, drzwi i ram, uzyskasz ten japoński charakter. Możesz nie być w stanie uzyskać dostępu do dokładnego rodzaju drewna używanego przez Japończyków, ale bambus nie jest tak trudny do znalezienia. Może być również używany do zapewnienia bardzo dekoracyjnych wzorów w domu. 

Co to za styl Japandi?

Sama nazwa „Japandi” jest połączeniem słów „Japoński” z „Scandi„. Mariaż japońskich i skandynawskich stylów aranżacji wnętrz ma sens ze względu na ich podobne poczucie minimalizmu, miłość do natury i jakość wykonania. 

Kluczowe materiały stosowane w stylizacji wnętrz Japandi obejmują włókna naturalne, meble wykonane z naturalnych materiałów, a nawet ręcznie robioną ceramikę i wystrój. Pokoje w stylu japońskim równoważą naturalne materiały czystymi liniami, jednolitymi stonowanymi kolorami dla uzyskania nowoczesnej atmosfery. 

Jakie kolory pasują do stylu skandynawskiego i japońskiego?

Najpierw musisz wybrać bazę dla palety kolorów. Powinieneś zdecydować się na kolory neutralne! Tak więc, zamiast całej bieli, wybierz cieplejsze neutralne, takie jak ciepła biel, krem, brąz i beż. Wszystkie świetnie sprawdzają się jako kolory bazowe.

Aby zachować równowagę między stylem japońskim i skandynawskim, dodaj kolorowe akcenty w całej przestrzeni. Możesz użyć odcieni różu różu, stonowanych błękitów i zieleni oraz szarości i czerni, aby uzyskać nutę dramatyzmu. Możesz także łączyć kolory, takie jak perłowa szarość, błękit nieba, nuta czerni, bladoróżowy i naturalne drewno w ciemnych i jasnych odcieniach. 

O tym warto pamiętać:

  • Miękkie neutralne barwy: ciepła biel lub krem, kość słoniowa, miękkie szarości, błękity i beże
  • Odcienie Ziemi: Wyciszone odcienie gliny, terakoty i Taupe
  • Ciepłe słoje drewna: cedr i czerwona sosna (ciemniejsze drewno) oraz dąb i teak (jasne drewno)
  • Stonowana zieleń: organiczne odcienie zieleni, miękkiej szałwii i zielono-szarości
  • Ciemny kontrast: granit, indygo i czerń

Jakie kwiaty do stylu skandynawskiego i japońskiego?

Do skandynawskiego oraz japońskiego stylu będzie pasować wiele różnorodnych kwiatów. Warto jednak ich wybór w odpowiedni sposób przemyśleć. Do kwiatów i roślin świetnie pasujących do takiego stylu można z całą pewnością zaliczyć: drzewka figowe, bluszcz pospolity, storczyki, różne gatunki palm wysokich, jak również różnokształtne sukulenty w niedużych doniczkach, np. „pieniążki”.

Styl skandynawski oraz japoński lubi wszystko to, co prezentuje się w sposób naturalny, dlatego też rośliny powinny również w taki sposób się prezentować. Można zdecydować się zarówno na rośliny żywe, jak również te sztuczne. Przy czym, gdy decydujemy się na zakup roślin sztuczny to powinniśmy pamiętać o tym, aby kupować je wyłącznie od najlepszych producentów. Wtedy będziemy mieli pewność, że ciężko będzie je odróżnić od roślinności żywej, a z całą pewnością będą służyły nam przez długi okres czasu. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

4 KOMENTARZE

  1. Na HG TV to już któryś raz słyszałam o tym japandi, czyli temat może być trendy nie tylko w 2022 ale pewnie i w 2023, 2024 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here