5
(1)

Właściwe dopasowanie drzwi do mieszkania lub domu wydaje się stosunkowo prostą czynnością, ale nie posiadając wystarczającej wiedzy i doświadczenia, dość łatwo można popełnić jakiś niepotrzebny błąd. Dlatego trzeba uważać. Tym bardziej, że drzwi spełniają nie tylko kryteria użytkowe, ale także estetyczne – stanowią w końcu “wizytówkę domu”. Montaż tego elementu jest kluczowy, gdyż przekłada się bezpośrednio na trwałość, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania drzwi.

– W ostatnich latach da się zauważyć wyraźną tendencję do pozostawiania sporej części pomieszczeń jako przestrzeni otwartej. Mowa przede wszystkim o kuchniach, salonach i jadalniach. Niemniej prywatne pomieszczenia, czyli sypialnie, toalety czy gabinety, dalej oddzielane są w naszych mieszkaniach drzwiami – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

UWAGA: przed podjęciem decyzji o samodzielnym montażu, warto jeszcze raz dokładnie przestudiować umowę gwarancyjną, bo producent drzwi mógł zastrzec w niej, że gwarancja przestaje obowiązywać w przypadku montażu przez osoby, które nie są autoryzowaną ekipą.

Wszystko dokładnie wymierz!

Kluczową rolę przy wykańczaniu wnętrz i montowaniu drzwi odgrywają właściwe wymiary. Dlatego przed zakupem drzwi należy dokładnie zmierzyć wysokość oraz szerokość otworu drzwiowego, a także dokonać pomiaru grubości ścian – ten ostatni wymiar potrzebny jest przy wyborze ościeżnicy. Zdarzyła się mała pomyłka? Nie panikuj, bo ościeżnicę czy skrzydła drzwiowe można zwykle nieco przyciąć. Pamiętajmy, że od dokładności pomiaru zależy w dużej mierze powodzenie całej operacji.

Wykańczanie wnętrz a montaż ościeżnicy

– Zdecydowanie najwięcej błędów montażowych popełnia się przy osadzaniu ościeżnicy – ostrzega Maciej Balcerek. – To ogromny problem, bo niewłaściwie zamontowana ościeżnica o nierównych przekątnych albo bez kątów prostych w narożach powoduje opadanie skrzydła, a tym samym ocieranie i złe funkcjonowanie zamków. Dlatego bardzo ważne jest właściwe wypoziomowanie ościeżnicy; bez tego drzwi mogą się samoczynnie otwierać lub zahaczać o posadzkę.

  Fit out, czyli co warto wiedzieć o nowych usługach firm projektowych

Niewłaściwy kierunek otwierania drzwi

Na etapie wykańczania wnętrz trzeba odpowiednio przemyśleć sposób otwierania drzwi. Ze względów bezpieczeństwa drzwi do łazienek i niewielkich pomieszczeń powinny otwierać się na zewnątrz, bo wtedy łatwiej pomóc osobie, która zasłabła w środku i nie jest w stanie sama wyjść. Ponadto w wąskich korytarzach drzwi do pokojów powinny otwierać się do środka pomieszczeń, żeby nie blokować przejścia.

– Trzeba mieć na uwadze, że drzwi dzielą się na prawe (zawiasy po prawej stronie) i lewe (zawiasy po lewej stronie). Sama ościeżnica również posiada zawiasy, więc jej niewłaściwe zamontowanie sprawi, że skrzydło będzie otwierało się w odwrotnym od zaplanowanego kierunku.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. No to u mnie musiała zostać źle osadzona ościeżnica, ponieważ drzwi mi opadają i rysują podłogę. Nie dość że drzwi zepsute to i podłoga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here