0
()

Malowanie

Pędzel w dłoń, kilka godzin pracy i proszę – mieszkanie, jak nowe. Przemalować można meble, ściany, a nawet płytki w łazience i toalecie! Oczywiście warto najpierw zorientować się, jaki rodzaj farby nada się do drewna, a jaki do innych materiałów. Może się bowiem okazać, że nasza kilkugodzinna praca poszła na marne – przez zły wybór farba złuszczy się lub szybko ukruszy. Niemniej nadal jest to tani, szybki i łatwy sposób na zmianę wystroju. Przykładem może być popularne ostatnio przemalowywanie mebli na biały kolor z dodatkiem szarości, aby stworzyć imitację wzoru prowansalskiego.

Wymiana

Czasem wystarczy odrobinę pokombinować, by małym kosztem zyskać nową aranżację. Jako przykład można podać wymianę jednego lub części elementów, np. frontów do szafek zamiast całych szaf, wannę (lub nawet nakładkę na wannę) albo wannę na prysznic, jeden mebel na inny. Do wymiany mogą być także stare obicia w przypadku krzeseł i sof. W ten sposób można na przykład zyskać całkiem sporo przestrzeni lub inny jej charakter bez zbędnych kosztów. Zawsze warto też rozejrzeć się w komisach meblowych, w których czasem zdarzają się prawdziwe perełki – meble o nietypowych kształtach czy z ciekawego rodzaju drewna.

Zakrywanie

Jeden z najprostszych sposobów odświeżenia mieszkania. Brzydka podłoga? Można kupić dywan. Brzydkie ściany? Można nałożyć tapetę. Zniszczony stół zakryje się obrusem, sofę – kapą i poduszkami, krzesła nakładkami. Zakrywanie jest dość tanim i dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają ani czasu, ani pieniędzy, a potrzebują lekko odświeżyć mieszkanie natychmiast. Dzięki rozmaitym wzorom i materiałom można naprawdę ciekawie urządzić lokal. W tym celu warto też przejść się po ciucholandach czy sprawdzić w internecie – podobnie, jak w przypadku mebli, nieraz można znaleźć prawdziwe perełki!

  Oszczędne ogrzewanie — jak przygotować dom na zimę?

Dodatki

Dodatki pełnią ogromną rolę w mieszkaniu i wie o tym niemal każdy. Ciekawe lampy, wazony, ramki na ścianie, naklejki, obrazy.. Wszystko to i o wiele więcej potrafi nadać mieszkaniu niepowtarzalnego wyglądu. Ważne, aby dobrać je pod kątem stylu i kolorystyki do wnętrza, by uniknąć efektu bazaru czy optycznego zmniejszenia powierzchni. Dodatki to jednak nie tylko małe elementy, ale też całkiem spore możliwości odmiany wnętrza. To ogromne plakaty do przyklejenia na całą ścianę, lampy o niebanalnych kształtach i kloszach, wazy czy nawet… rośliny.

Zrób to sam

Największą oszczędnością, bardzo odczuwalną w kieszeni domowników, jest robocizna. Jeśli wiele rzeczy uda się zrobić samemu, nie trzeba będzie płacić robotnikom. Dotyczy to malowania, przerabiania mebli, nakładania płytek. Oczywiście nadal zostaje koszt samych materiałów, niemniej ich samodzielne pozyskanie oraz wdrożenie pomoże zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Samemu można wykonać również niezliczoną ilość dodatków: od abażurów, poprzez ułożenie ramek w ciekawy sposób, aż do namalowania na ścianie interesującego wzoru. Tu pomocny może być internet, w którym znajduje się pełno inspiracji oraz sposobów na samodzielne wykonanie dodatków, jak poduszki, kapy, rzeźby, malowidła.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here