KONSTRUKCJA DRZWI – PLASTER MIODU, PŁYTA WIÓROWO-OTWOROWA, PEŁNA – A MOŻE SKRZYDŁA RAMOWE ? CO WYBRAĆ ?
Decydując się na zakup drzwi wewnętrznych często zastanawiamy się nad ich różnicą i stajemy przed wyborem tworzywa z jakiego są wykonane.
Ze względu na budowę wyróżnia się skrzydła płytowe, płycinowe i ramowe.
Budowa skrzydeł płytowych oparta jest na ramie wykonanej z klejonego warstwowo drewna iglastego lub płyty mdf oraz wypełnieniu pokrytym dwiema płytami MDF lub HDF,które są oklejone folią lub lakierowane.
W modelach z przeszkleniem szyba mocowana jest za pomocą listew przyszybowych, które nie tworzą jednolitej płaszczyzny ze skrzydłem.Najczęściej spotykane wypełnienia na rynku to: plaster miodu, płyta wiórowo – otworowa oraz pełna płyta wiórowa.
Wypełnienie skrzydła ma bardzo duży wpływ na akustyczność, trwałość oraz cenę drzwi.
Plaster miodu – to tekturowy wkład stabilizujący o sześciokątnej konstrukcji wykonany ze sztywnego i odpornego na nacisk papieru , który znacznie redukuje wagę skrzydła i usztywnia je, jednak nie zapewnia dobrego wygłuszenia. Zaletą drzwi wypełnionych plastrem miodu jest przede wszystkim niska cena i niewielki ciężar.
Płyta wiórowo – otworowa – to konstrukcja z drewnopochodnej płyty wiórowej z okrągłymi otworami biegnącymi po całej szerokości płyty. Rozwiązanie to, oprócz dobrej izolacyjności akustycznej, znacznie zwiększa ciężar skrzydła oraz trwałość i stabilność konstrukcji drzwi.W zależności od wybranego modelu drzwi i producenta w niektórych droższych skrzydłach płyta wiórowo -otworowa stosowana jest w standardzie, ewentualnie w tańszych modelach mamy ją dostępną w opcji za dopłatą.
Płyta wiórowa pełna – jak sama nazwa wskazuje nie posiada otworów. Zwiększa ona trwałość i stabilność konstrukcji skrzydła oraz zapewnia bardzo dobre wyciszenie. W zależności od producenta wypełnienie to dostępne jest za dopłatą w większości modeli drzwi wewnętrznych albo tylko w wybranych skrzydłach.
Drzwi ramowe jak sama nazwa wskazuje opierają się na konstrukcji ramiakowej przypominającej ramę. Obramowanie to składa się z dwóch pionowych i dwóch poziomych ramiaków z widocznym łączeniem. Konstrukcja ramowa wykonywana jest głównie z MDF lub dużo twardszego litego drewna. Wypełnienie skrzydła stanowią panele i szyby bądź płyciny w różnych kształtach. Szkło zastosowane w tego typu drzwiach jest zazwyczaj matowe wpuszczone w środek ramiaków i paneli. Drzwi ramowe z reguły w standardzie mają trzy zawiasy.
Większą popularnością cieszą się skrzydła ramowe – głównie ze względu na ich stabilniejszą i wytrzymalszą konstrukcję oraz nowoczesny wygląd.
Wybierając drzwi wewnętrzne zwróćmy uwagę na wypełnienie skrzydła w standardzie oraz możliwe opcje do wyboru. Zastanówmy się czy wybrać tańsze drzwi, czy może warto dopłacić i zwiększyć ich trwałość oraz funkcjonalność.
Artykuł powstał dzięki firmie GERDEX drzwi i okna.
Szeroki wybór drzwi i okien wielu wiodących na rynku producentów znajdziecie na stronie GERDEX
http://www.gerdex.com.pl