Sposób na niewielkie wnętrze? Zobacz jak urządzić małą łazienkę.
4.7
(3)

Zaprojektowanie małej łazienki to dość duże wyzwanie. Należy w niej zmieścić umywalkę, wannę lub prysznic, wc, lustro, miejsce przechowywania. Z tego względu należy dokładnie zaplanować ilość i usytuowanie wszystkich sprzętów.

Spis treści artykułu:

Wanna czy prysznic?

Łazienka, nawet bardzo mała, może być wygodna i funkcjonalna. Najpierw należy podjąć decyzję, czy wolimy wylegiwać się w wannie po ciężkim dniu pracy, czy wolimy szybką kąpiel pod prysznicem. Zaletą wanny jest to, że możemy w niej połączyć teoretycznie te dwie funkcję, co nie działa niestety odwrotnie.

Dlatego zanim zdecydujemy, musimy wiedzieć że prysznic pozbawia nas możliwości aromatycznej i długiej kąpieli z pianą. Wanna z prysznicem to pewien kompromis, gdzie dostępna jest armatura wannowo-prysznicowa. Trzeba też wtedy dodatkowo zainstalować parawan.

Szafki, półki, zabudowa…

Kolejną sprawa jest przechowywanie. Jaką ilość kosmetyków i rzeczy chcemy pomieścić, ma to znaczenie w momencie gdy będzie to łazienka dla samego mężczyzny, kobiety lub obydwojga razem lub całej rodziny. Czy potrzebujemy miejsca na przechowywanie ręczników, środków czystości.

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, czy będziemy potrzebowali miejsca na pralkę w łazience, oraz przechowywanie bielizny przeznaczonej do prania. Gdy już wiemy, czego będziemy potrzebować, łatwiej będzie nam planować łazienkę. Kupując sprzęty do malej łazienki, należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Obecnie firmy proponują wiele rozwiązań do małych łazienek.

Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, a działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Ciekawym rozwiązaniem są tez sprzęty wielofunkcyjne jak np. lustro z szafką, gdzie pojawi się miejsce na kosmetyki i przybory toaletowe. Umywalka z funkcją szafki, to również funkcjonalne rozwiązanie które zaoszczędza, a raczej wykorzystuje nam miejsce. Z kolei grzejnik z wieszakiem na ręcznik to bardzo standardowe rozwiązanie, dzięki czemu ręczniki szybciej schną i zaoszczędzimy miejsce na dodatkowy wieszak.

  Czarno-biała łazienka zobacz nasze pomysły

Jak urządzić małą łazienkę, żeby zmieścił się bidet i designerska umywalka?

Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą bidetową jeśli nie ma miejsca na standardowy bidet. Umywalki nie mogą być za małe jeśli planujemy tam standardowe poranne i wieczorne czynności, natomiast rozwiązaniem mogą być umywalki narożne które zaoszczędzą nam miejsce. Miski ustępowe wiszące są obecnie najczęściej stosowane. Przede wszystkim dzięki nim łatwiej utrzymać w czystości podłogę.

Powiększenie przestrzeni za pomocą światła i luster

Oświetlenie halogenowe zamontowane w podwieszanych elementach sufitu lub klasyczne plafony, które dają dużo światła, a nie zabierają cennego miejsca są również bardzo istotne. Zastosowanie lustra, optycznie powiększy przestrzeń, a jeśli mamy miejsce warto użyć dużej tafli lustra bez podziałów, najlepiej na całej długości jednej ściany.


Jak urządzić małą łazienkę 4m2?

Tutaj z pomocą przychodzi nasz inny artykuł o takiej samej nazwie jak nagłówek, czyli jak urządzić małą łazienkę 4m2?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here