Mała łazienka 4 m2
4.7
(6)

Jak urządzić małą łazienkę, mając do dyspozycji jedynie 4m2? Wydaje się, że to naprawdę niewiele i może przyprawić właściciela takiej łazienki o ból głowy. Bez obaw, wystarczy kilka zabiegów, by skomponować to pomieszczenie bez stresu, w stylu, jaki najbardziej lubicie.

Łazienka jako nieodzowny element każdego mieszkania i domu powinna być urządzona funkcjonalnie i ze smakiem. Liczba dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych i armatury może być oszałamiająca, jednak niewątpliwie, jest w czym wybierać. Styl industrialny, glamour, czy boho – każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Często jednak wydaje Wam się, że musicie ściągnąć nieco wodze fantazji w urządzaniu łazienki, gdyż ogranicza Was, chciałoby się powiedzieć największy banał – metraż.

W sklepach oferujących materiały do wykończenia wnętrz oraz odpowiednie wyposażenie możecie znaleźć armaturę w różnych rozmiarach i łączonych funkcjach, co jest dużym ułatwieniem, gdy konieczne jest zaoszczędzenie kilku centymetrów, by móc swobodniej poruszać się w pomieszczeniu.

Mając do urządzenia zarówno ogromny pokój łazienkowy, jak i swoje 4 m2, możecie podjąć próby stworzenia tego pomieszczenia samemu lub skorzystać z usług profesjonalnego projektanta. Wybór firm na rynku aranżacji wnętrz jest spory, dlatego warto wziąć również tę opcję pod uwagę. Zarówno w przypadku samodzielnego tworzenia projektu, jak i przy skorzystaniu z porad osób zajmujących się tym na co dzień, będziecie musieli odpowiedzieć sobie na te same pytania.

Łazienka w jasnych kolorach - 4m2

Jakie kolory powiększają łazienkę?

Aby rozpocząć wykończanie małej łazienki 4m2, trzeba zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, jak na przykład kolorystyka. Nie chcecie przecież, żeby ta niewielka przestrzeń, która ma służyć do wygodnego dbania o swoje potrzeby i relaksu, przytłaczała ciemnymi barwami, przyprawiała o zły nastrój i wydawała się jeszcze mniejsza, niż w rzeczywistości, prawda?

W niewielkich wnętrzach dobrze prezentują się jasne kolory, które potrafią optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Zasadne jest postawić na klasyczną biel, szeroką skalę szarości lub ciepłe odcienie beżu. Nie oznacza to, że musicie tworzyć całą łazienkę tylko w jednym kolorze lub nie mogą znaleźć się w niej mocniejsze akcenty, nawet granat czy czerń. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dodatków, czy to w postaci niewielkich ozdobnych płytek, czy szablonów do wymalowania wzorów bezpośrednio na ścianie.

  Schody jak nowe! Odnawianie metalowej balustrady krok po kroku
Mała łazienka płytki w poziomie

Jakie płytki do małej łazienki?

Mnogość rozmiarów i kolorów dostępnych na rynku płytek pozwala na stworzenie pomieszczenia skrojonego na miarę. Mając na uwadze nieduży metraż Waszej łazienki, paradoksalnie warto przyjrzeć się dużym wymiarom terakoty w jasnych odcieniach. Położona w poziomie daje ona poczucie optycznego powiększenia, co wpływa korzystnie na wygląd i proporcje całości.

Jeśli jednak jesteście zwolennikami mozaiki na ścianach, ale lubicie kompromisy, możecie śmiało połączyć mozaikę z dużymi płytkami, wykładając nią na przykład jedną ze ścian przy wannie, prysznicu lub umywalce.

Gdy zaś zdecydujecie się, że chcielibyście spróbować ułożyć mozaikę w całej łazience, zestawcie ją z niewielkimi lustrami, które sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. W przypadku drobnych płytek doskonale sprawdzi się duże lustro nad umywalką, które nada przestrzeni głębi.

Prysznic czy wanna w małej łazience?

Wielu z Was wydaje się, że posiadając małą łazienkę, musicie pożegnać się z marzeniami o wygodnej wannie, bo jedyne, co zdołacie zamontować, to kabina prysznica. Nic bardziej mylnego!

Tak mogłoby być kilkadziesiąt lat temu, gdy dostępność i wymiary armatury były ściśle ograniczone.

Wanna w małej łazience

Dzisiaj producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania zarówno dla dużych łazienek w domach jednorodzinnych, jak i dla małych pomieszczeń w blokach. Macie więc pełne pole do popisu. Wystarczy przeanalizować miejsce ustawienia armatury, przedyskutować sprawę z ewentualnym projektantem i montażystą.

Kabina prysznicowa w łazience 4m2 – jaka będzie w odpowiednim rozmiarze?

Prysznic jest dobrym rozwiązaniem, gdy jesteście zmuszeni ustawić go w miejscu, gdzie nie zmieści się wanna. Wielu producentów jest w stanie wyprodukować kabinę na wymiar, abyście mieli pewność, że będzie ona w pełni dostosowana do Waszego metrażu.

Kabina typu walk in
Kabina typu walk in

Jeśli chcecie, by łazienka z prysznicem była bardziej nowoczesna, świetnym pomysłem jest wybór kabiny typu „walk-in” nieposiadającej brodzika z odpływem bezpośrednio w podłodze.

Jeżeli lubicie bardziej klasyczne rozwiązania, na rynku dostępne są brodziki w różnych wysokościach i rozmiarach, można więc wybrać taki, który nie będzie rzucał się w oczy.

Do jednych z największych zalet kabin prysznicowych można zaliczyć oszczędność miejsca i wody zużywanej podczas kąpieli. Nie jest to jednak rozwiązanie tak stylowe i imponujące jak posiadanie we wnętrzu pięknej wanny.

  Lampy przemysłowe.

Wanna jako synonim doskonałego relaksu

Wygodna i stylowa wanna to marzenie, które przychodzi Wam do głowy, gdy tylko podejmujecie temat remontu łazienki? Dobra wiadomość jest taka, że jest ono możliwe do zrealizowania. Klasyczne misy mają co prawda spore rozmiary, ale w sprzedaży istnieje wiele modeli o niestandardowych kształtach i wymiarach, które z powodzeniem można umieścić nawet na 4 m2. Nie warto więc rezygnować z marzeń! 

Dobrze zamontowana wanna, nawet w małym pomieszczeniu może wyglądać doskonale i nadawać mu większej intymności, a Wam pozwalać na błogi relaks. W końcu, kto po całym męczącym dniu pełnym wyzwań, nie ma ochoty na kąpiel w wodzie z pianą i olejkami, przy świecach palących się wokół? Taka wizja nawet tylko wypowiedziana brzmi doskonale, a sama kąpiel pomaga odprężyć się i zregenerować po wielu godzinach poza domem. Inną zaletą posiadania wanny jest możliwość zrobienia w niej ręcznego prania w przypadku posiadania rzeczy z delikatnych tkanin.

Wanny posiadają również wady, choć trudno w to uwierzyć. Gdy jednak spojrzycie na temat z innej strony, uświadomicie sobie, że taki rodzaj armatury nie jest dobry i bezpieczny dla osób starszych, zwłaszcza jeśli mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. W takiej sytuacji bezapelacyjnie lepiej sprawdzi się prysznic z odpowiednio zamocowanym siedziskiem i uchwytem, ułatwiającym wstanie i utrzymanie równowagi.

Kolejną wadą posiadania wanny jest dużo większe zużycie wody w stosunku do prysznica.

Wanna z prysznicem – wyjście naprzeciw potrzebom

Producenci nie byliby sobą, gdyby nie zaproponowali połączenia funkcjonalności i zalet obu tych rozwiązań. Wanna z prysznicem to propozycja dla osób, które cenią sobie zarówno możliwość szybkiego odświeżenia się, jak i długi relaks po intensywnym dniu.

Parawan na wannie - połączenie wanny i prysznica
Parawan na wannie – połączenie wanny i prysznica

Połączenie obu produktów następuje przez dodanie do wanny ścianki prysznicowej o dopasowanym wymiarze, która pozwala na wzięcie szybkiej kąpieli. Przegrody te wykonane ze szkła lub tworzywa, mogą być montowane na stałe na brzegu wanny lub na zawiasach, co umożliwia złożenie lub odwrócenie równolegle do ściany.

Nie istnieje uniwersalny sposób na doskonale stworzoną łazienkę, gdyż każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje. Jednak z tak bogatą ofertą na rynku, każdy jest w stanie zaprojektować przestrzeń, która będzie służyła przez długie lata.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. Małe łazienki to domena polskich bloków. Na pewno bym nie oddzielała WC od łazienki. Jest tyle inspiracji w tej chwili, że spokojnie da się to wszystko tak zaplanować żeby było funkcjonalnie i ładnie dla oka. Zresztą ten artykuł jest tego przykładem.

  2. Ciekawe porady. Dawno nie przeglądałam ofert i nie wiedziałam, że są takie wanny z parawanem które robią też za prysznic. Ciekawe i na pewno to sprawdzę przy moim zbliżąjącym się remoncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here