5
(2)

Spis treści artykułu:

Dom murowany, drewniany, szkieletowy – który najtańszy?

Najważniejszą decyzją, jaką musisz podjąć planując budowę domu, to określenie jego technologii. W Polsce oczywiście najpopularniejsza jest technologia murowana. Kojarzy się ona nam z trwałością i dobrą izolacyjnością.

W ostatnim czasie przybywa jednak domów wykonanych w technologii szkieletowej. Jak na razie nie cieszy się ona jednak dużą popularnością w naszym kraju – choć jest rozpowszechniona na dużą skalę w Europie Zachodniej czy Skandynawii. Być może nie ufamy gotowym konstrukcjom i ciężko nam zrozumieć, w jaki sposób może powstać solidny dom w kilka miesięcy. Mimo wszystko polecamy rozważyć budowę domu szkieletowego osobom, które chcą ograniczyć koszty. Budynki szkieletowe nie są tak trwałe, jak murowane (wykonuje się je bowiem z lekkich, prefabrykowanych części), ale mogą przetrwać kilkadziesiąt lat bez kosztownych napraw. Do zalet takich domów można też zaliczyć łatwość budowy.

Samodzielna budowa domu czy zlecona firmie? Jakie są koszty?

To kolejna kwestia, którą trzeba dokładnie rozważyć. Samodzielna budowa będzie polegać na wynajmie mniejszych podwykonawców, aby oszczędzić na zatrudnieniu firmy, która kompleksowo zrealizuje budowę. Z pewnością nie jest to łatwe – sami będziemy odpowiadać za zakupy materiałów budowlanych i kontrolę ekipy. Jednak te wady znikają przy tym, ile można oszczędzić na samodzielnej budowie. Szacuje się, że są to oszczędności rzędu 10- a nawet 20%. Pamiętaj jednak, że wybierając system gospodarczy, budowa domu będzie trwać z pewnością dłużej.

Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy z katalogu z dokumentacją będzie nas kosztować 2-4 tys. zł. Projekt na indywidualne zamówienie natomiast, to wydatek rzędu 5-15 tys. zł – w zależności od skomplikowania i powierzchni. Projekt gotowy wydaje się więc bardziej opłacalną opcją, tym bardziej, że stosuje się w nim zwykle sprawdzone i proste rozwiązania – a więc i niewielkie koszty budowy. Kupując gotowy projekt domu musisz jednak uwzględnić koszt jego adaptacji – to ok. 1-2 tys. zł.

  O czym warto pamiętać przy remoncie łazienki?

Koszty budowy domu – na czym można oszczędzić?

Faktem jest, że największe oszczędności powstają na etapie wyboru projektu domu. I nie chodzi tutaj o koszt zakupu projektu, ale jego specyfikę. Poniżej znajduje się lista kilku ważnych elementów konstrukcyjnych, które wpływają na koszty budowy domu:

1. Piwnice i garaże murowane – budowa domu z piwnicą może być nawet o 15-20% droższa. A inwestycja ta będzie tym większa, im trudniejsze jest ukształtowanie terenu i rodzaj gruntu. Jeżeli szukasz oszczędności, piwnica jest jednym z najważniejszych elementów, z których warto zrezygnować. Podobnie, jeśli chodzi o garaż – możesz oszczędzić średnio 10 tys. zł, jeśli zamiast murowanej dobudówki do domu, postawisz drewnianą wiatę.

2. Bryła domu – najtańsza w wykonaniu będzie bryła osadzona na planie prostokąta lub kwadratu. Koszty budowy bryły będą podwyższać wszystkie załamania i elementy ozdobne (np. wykusze).

3. Kształt dachu – warunkowany także bryłą domu. I analogicznie do niej – im jest prostszy, tym niższe będą koszty jego budowy. Najtańszy w wykonaniu będzie zatem prosty dach dwuspadowy lub kopertowy.

4. Lukarny – jeżeli masz ograniczone środki finansowe na budowę domu, w pierwszej kolejności zrezygnuj z ozdobników w postaci lukarn. Sam koszt ich wykonania nie będzie aż tak wysoki, ale inwestycja w urozmaicenie więźby i położenie pokrycia nad lukarną będzie już znacząca. Niewielu jest także dekarzy, którzy poprawnie wykonają taką konstrukcję, aby nie powstały mostki cieplne.

5. Okna – najtańsze są proste, białe okna PCV, które pasują właściwie do każdego stylu. Wybierając okna nie sugeruj się jednak wyłącznie ceną. Ważny jest wskaźnik termoizolacyjności – od niego będą zależeć przyszłe koszty ogrzewania domu. Zwróć uwagę także na kształt otworów okiennych – zrezygnuj z kształtów kolistych czy odchodzących od standardu wymiarów.

  Drewno i kamień w nowoczesnym mieszkaniu

Dom w cenie mieszkania – czy to możliwe?

To pytanie często pada z ust młodych osób decydujących się na rezygnację z wynajmowania mieszkania.

Jeżeli będziesz stosować się do powyższych zasad, koszty budowy domu mogą równać się inwestycji w mieszkanie (biorąc pod uwagę także zakup działki pod miastem czy na wsi). Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od użytych materiałów, samego projektu domu i poprawności jego realizacji. Z pewnością tania budowa małego domu jest realna, ale tylko wtedy, gdy znajdziesz balans między sprawami niezbędnymi i mniej ważnymi na daną chwilę.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here