Spis treści artykułu:
Azalia (różanecznik): do ogrodu i na słoneczny balkon
Azalia, inaczej nazywana różanecznikiem lub rododendronem, jest rośliną wrzosowatą. Prawidłowo uprawiana może rozwinąć się wysokości 3 m. Azalia posiada przepiękne kwiaty, które rosną kuliście. W zależności od odmiany, kwiaty mogą przybierać rozmaite barwy: od różowej, poprzez czerwoną i fioletową, do żółtej czy pomarańczowej.
Azalie mogą być uprawiane zarówno w bezpośrednio w gruncie, jak i donicach. Idealną glebą do ich sadzenia, jest taka, która wykazuje się żyznością i kwaśnym odczynem – optymalne pH to 4-5,5. Jeżeli gleba nie jest kwaśna, warto wzbogacić ją specjalną ziemią ogrodową przeznaczoną do roślin kwaśnolubnych. Poza zapewnieniem optymalnej gleby, ważne jest podlewanie w czasie najwyższych temperatur – wtedy rododendrony powinno się zraszać codziennie.
Ciekawostka! Jeśli chcesz, aby woda nie parowała szybko w ciepłe dni, rozsyp wokół krzewu ściółkę z torfu lub kory.
Najpopularniejszy krzew ozdobny: berberys
Berberys to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu. Wyróżnia się przede wszystkim liśćmi, które zmieniają barwę na szkarłatną oraz dojrzewającymi na jesieni jagodami. Co ciekawe, owoce berberysu posiadają wiele właściwości odżywczych i leczniczych, przez co polecane są na dolegliwości związane z układem pokarmowym czy odpornościowym. Owoce berberysu zbiera się na jesieni, zatem możesz z nich przygotować zaprawy na cały sezon zimowy.
Krzewy te idealnie nadają się na żywopłoty – zarówno te formowane, jak i swobodne. Przy prawidłowej uprawie, przycinaniu i pielęgnacji, berberys nabierze zwartej i gęstej formy, która wpasuje się w każdy styl ogrodowy.
Berberysy nie wymagają specjalnego odżywiania, jednak jeśli zależy Ci na szybkim rozwoju, warto zastosować na wiosnę uniwersalny nawóz ogrodniczy. Pamiętaj, aby granulki rozsypywać tylko w suche dni.
Wytrzymały i łatwy w uprawie krzew ozdobny – forsycja
Forsycję znamy przede wszystkim z miejskich skwerów czy parków. Nie bez powodu. Te krzewy, których liście nabierają żółtej barwy, są bardzo odporne na wszelkie zanieczyszczenia powietrza oraz na trudne warunki pogodowe. Posadzone raz w ogrodzie, mogą cieszyć ogród przez wiele lat – i to bez zbędnej pielęgnacji.
Forsycje na ogół nie mają zbyt dużych wymagań co do gleby,w której mają rosnąć. Oczywiście najlepiej będą rozwijać się na glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić je na glebie suchej czy piaszczystej – forsycja jest na tyle elastyczna, że z powodzeniem rozwinie się i na gorszej glebie. Jeśli sadzisz ten krzew na glebie jałowej, pamiętaj tylko, aby często ją podlewać – najlepiej jest to robić codziennie z rana (lub nawet rano i wieczorem). Ważne jest również przycinanie tego krzewu – forsycja potrzebuje raz w sezonie solidnego cięcia, które ma na celu prześwietlenie wnętrza rośliny oraz nadanie jej kształtu.
Surfinia, czyli idealny kwiat na balkony i tarasy
Surfinie to bardzo bujne kwiaty, które zdobią wiele balkonów i tarasów. Inaczej zwane są jako „petunie kaskadowe”. Wyróżniają się pięknymi, płożącymi się pędami – ta cecha sprawia, że idealnie sprawdzają się posadzone w wiszących skrzynkach, koszach czy doniczkach. W zależności od odmiany surfinii, roślina ta może ozdobić balkon czy taras kaskadą kwiatów różowych, białych, fioletowych lub czerwonych. Niekiedy spotykane są odmiany o kwiatach dwukolorowych – jednak są one rzadkością i występują zwykle tylko w szkółkach.
Surfinia – do prawidłowego rozwoju – potrzebuje gleby piaszczystej, gliniastej, żyznej i zarazem dobrze przepuszczalne. Pamiętaj, że kwiaty surfinii są bardzo delikatne, dlatego lepiej nie umieszczać jej w miejscu, gdzie nie ma zadaszenia. Większy wiatr łatwo zniszczy ozdobne płatki.
Poza wymienionymi wyżej gatunkami roślin ozdobnych, do każdego ogrodu polecamy także pięknie kwitnące róże (pnące, okrywowe) oraz hortensje (odmiany bukietowe i ogrodowe). Krzewy te wzbogacą każdy ogród, a raz posadzone mogą rozwijać się przez wiele lat. Warto również posadzić kwiaty jednoroczne, które szybko zakwitną na wiosnę i na początku lata.