projekt_domu_jednorodzinnego_na_twoja_kieszen (1)
0
(0)

Koszty związane z budową własnego domu nie są niskie, ale też wtedy, gdy porównamy je z kosztami zakupu mieszkania w dużym mieście, nie są też bardzo wysokie. Gdy marzysz o swoim własnym domu i stoisz przed dylematem – czy kupić mieszkanie, czy wybudować dom, pomyśl o tej drugiej opcji. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać projekt domu jednorodzinnego na twoją kieszeń!

Gdy liczy się każda złotówka i nie chcesz przepłacać za wybudowanie swojego wyjątkowego domu, w takim przypadku warto zacząć optymalizację kosztów już od wyboru projektu. To od niego zalezą dalsze prace, a także związane z nimi wydatki.

Możemy zaoszczędzić już na tym, że wybierzemy gotowy projekt domu jednorodzinnego. Ceny takich planów wraz z kompletem dokumentacji to zwykle od 1 500 do 2 500 złotych. To znacznie mniej, gdy porównamy je z kosztami usługi architektonicznej – tutaj koszty to od 4 000 do ponad 10 000 złotych! Na co jednak powinniśmy patrzeć wtedy, gdy chcemy kupić projekt domu niedrogiego w realizacji i utrzymaniu?

Każdy dodatkowy narożnik to wyższe koszty

Najprostsza i jednocześnie najtańsza w realizacji jest bryła na planie prostokąta. Jeśli interesują nas domy o bardziej skomplikowanym kształcie pamiętajmy o tym, że ich realizacja będzie związana z dodatkowymi kosztami. Ponadto dom o prostej bryle będzie tańszy w utrzymaniu, ponieważ nie będzie miał tak wielu mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka z budynku na zewnątrz.

Im więcej materiałów, tym wyższa cena realizacji domu

Gdy chcemy zdecydować się na spory dom, który będzie miał też duży taras, balkony, gzymsy, fantazyjny dach, wtedy automatycznie rosną koszty. Zapłacimy więcej nie tylko za materiały budowlane, ale również za robociznę. Dlatego im więcej materiałów będzie potrzebnych, tym koszty będą wyższe. To ważne także w kontekście domów mniejszych, które mogą być drogie w realizacji, gdy będą miał takie dodatkowe elementy.

Na zdjęciach Projekty domów – Pracownia-projekty.dom.pl

Prace podziemne kosztują

Aktualnie projekty domów coraz rzadziej mają piwnice. W zasadzie podpiwniczenie nie jest potrzebne większości inwestorów. Dzisiaj kotłownię po prostu umieszcza się na parterze. W związku z tym dom bez podpiwniczenia będzie tańszy w realizacji do tego z piwnicą.

Garaż w bryle budynku bardziej opłacalny

Może się wydawać, że wolnostojący garaż będzie tańszym rozwiązaniem, ale tak naprawdę jest on droższy do garażu wbudowanego w bryłę budynku. Wobec tego wtedy, gdy potrzebujemy garażu dla samochodu, najlepiej zdecydować się na projekt domu z garażem. Jeśli zależy nam na jeszcze większych oszczędnościach, zamiast garażu możemy wybudować tylko wiatę przy budynku.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here