Maly_pokoj_gabinet_Raca_Architekci (3)
4
(4)

Urządzenie małego pokoju!

W każdym domu czy mieszkaniu mieści się zapewne mały pokój, który przez swoje gabaryty jest dość nieustawny, a ilość mebli, którą można w nim zmieścić mocno ograniczona. Często też zastanawiamy się jak zagospodarować tak niewielką przestrzeń i jak ją urządzić. Przedstawiamy zatem aż 30 pomysłów na to, jak urządzić mały pokój w domu czy mieszkaniu.

Jak optycznie powiększyć mały pokój?

Nawet w najmniejszym pokoju można zastosować kilka sprawdzonych trików na jego optyczne powiększenie. Sposoby na powiększenie przestrzeni są niezależne od charakteru wnętrza. Najbardziej popularnym sposobem są lustra. Efekt będzie bardziej spektakularny, gdy zamontujemy je od podłogi do sufitu, najlepiej bez widocznej ramy, czyli przyklejone do jednej ze ścian.

Za pomocą luster możemy sprawić, że pokój będzie się wydawał nawet dwukrotnie większy. Podobny efekt możemy uzyskać za pomocą ciekawej, trójwymiarowej lub przestrzennej fototapety.

Co z kolorystyką małych pokoi?

Jasne kolory doskonale sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, jednak nie musimy się ograniczać jedynie do bieli. Doskonale sprawdzą się też delikatne szarości i beże. Jeżeli chcemy zdecydować się na mocniejszy kolor, użyjmy go jedynie w detalach.

Meble wpływają na to jak wygląda aranżacja małego pokoju w bloku

Meble również mają duży wpływ na to, jak postrzegamy przestrzeń. Zamiast stosować duże szafy, masywne komody i wysokie słupki, zdecydujmy się na niskie szafki, które nie będą ograniczać niewielkiej przestrzeni.

Jeżeli wybieramy stolik lub krzesła, zdecydujmy się na materiał przezroczysty, jak szkło czy tworzywo sztuczne. Dzięki temu zyskujemy funkcjonalny mebel, który również nie ogranicza przestrzeni.

Na co przeznaczyć mały pokój?

Niewielkie pomieszczenia są zwykle nieustawne. Oznacza to, że nie można w nich zmieścić za dużo mebli, a i te które się w nich znajdują należy rozplanować z głową tak, żeby nie blokowały przestrzeni. Mały pokój może równie dobrze pełni rolę pokoju nastolatka, pokoju dla dalszego członka rodziny – głównie dla dziadków, małego salonu, sypialni czy gabinetu. Należy jednak pamiętać, że takie wnętrza trzeba urządzać w sposób przemyślany.

Jak przemienić mały pokój w funkcjonalny salon?

W niewielkich mieszkaniach małe pokoje pełnią często rolę salonu połączonego z sypialnią. Mowa tu oczywiście o popularnych kawalerkach. Zanim zdecydujemy się urządzić mały salon warto jednak zastanowić się nad odpowiednią aranżacją przestrzeni.

Urządzanie powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej sofy, bo to właśnie ona będzie determinowała to, co powinniśmy wybrać w dalszej kolejności. Sofa powinna być wygodna, czyli dośc szeroka. Jeżeli mamy nieco więcej miejsca możemy zdecydować się na mały stolik kawowy, najlepiej okrągły.

Naprzeciw sofy postawmy niewielką szafkę pod rtv, z tym że telewizor najlepiej powiesić na ścianie. Unikajmy w tym przypadku mebli, które będą dodawały wnętrzu powagi i ciężkości i uważajmy, żeby nie zastawić tej niewielkiej przestrzeni zbyt dużą ich ilością.

Pokój dla studenta lub studentki

Mniejsze dzieci zwykle wymagają dużo wolnego miejsca. Mimo że to właśnie ich pokoje są największe (często kosztem sypialni rodziców), zabawki i tak porozkładane są po całym mieszkaniu.

Im starsze dzieci, tym mniej własnej przestrzeni życiowej wymagają. Właśnie dlatego w najmniejszym pokoju w naszym domu możemy zaaranżować pokój dla studenta lub studentki.

Najważniejsze to zmieścić w nim łóżko, niedużą szafę i biurko, które zaspokoją podstawowe potrzeby naszego dorosłego już dziecka. Oczywiście postarajmy się urządzić każde z wnętrz w stylu, który będzie bliski sercu naszego dziecka.

Pokój gościnny – dla dziadków

Dziadkowie są zwykle najczęstszymi gośćmi w naszym domu i zdarza się że zostają na noc. Ponadto jeżeli często miewamy gości, których nocujemy to powinniśmy być przygotowani na ich przyjęcie. Mały pokój w domu możemy poświęcić na pokój gościnny. Ustawmy tam najpotrzebniejsze meble, jak szafa i łóżko – wymagają one niewiele miejsca, a za zamkniętymi drzwiami nasi goście będą mogli poczuć choć odrobinę prywatności.

Gabinet w małym pokoju

W najmniejszym pokoju w domu czy mieszkaniu najczęściej urządzamy gabinet. Miejsce do pracy również nie wymaga dużych przestrzeni, jednak musimy je wyposażyć w najpotrzebniejsze meble.

Podstawą jest tu duże biurko i wygodne krzesło. Jeżeli mamy więcej miejsca możemy również zaaranżować na jednej ze ścian małą biblioteczkę. Ponadto, gdy wstawimy do niego rozkładaną kanapę, gabinet zyska dodatkową funkcję – pokoju gościnnego.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here