plyty-betonowe-w-ogrodzie-–-pomysly-na-ciekawe-aranzacje
5
(3)

Spis treści artykułu:

Płyty betonowe w ogrodzie – zastosowanie

Ogród przydomowy lub działka rekreacyjna stwarza różne możliwości użycia betonowych płyt. Najbardziej oczywistą są ścieżki i alejki. Każdy oferujący płyty betonowe producent może zaproponować różne ich rozmiary, a nawet kształty. Zatem można wybrać odpowiednie płyty i na szeroką, prowadzącą do domu alejkę oraz podjazd, i do poprowadzenia wąskiej dróżki wokół oczka wodnego albo na podmokłej części ogrodu. Ponadto materiał ten doskonale nada się do obudowania klombów, wygrodzenia rabatek, zagospodarowania przestrzeni wokół basenu.

Jeżeli producent płyt betonowych oferuje je w różnych kształtach także na specjalne zamówienie, można rozplanować zaaranżowanie ogrodu niczym z „Alicji w Krainie Czarów” albo kącika przypominającego wielką nowoczesną rzeźbę.

Jak ciekawie układać betonowe płyty?

Już przy samym tworzeniu ścieżek można na wiele różnych sposobów układać płyty betonowe. Producent często sam dostarcza inspiracji na swojej stronie czy w katalogu. Tym, którzy cenią sobie porządek, do gustu przypadną płyty kwadratowe ułożone równo lub w szachownicę – wykorzystać można dwa różne odcienie albo układać płyty naprzemiennie na trawie czy żwirze. Nieco urozmaici ten efekt umieszczenie płyt w niewielkich odstępach od siebie, z rosnącą między nimi trawą.

Mocno wydłużone, prostokątne płyty na ścieżce ułożyć można tak, by na brzegach traktu były przesunięte wewnątrz siebie. Z kolei nieregularna mozaika z kwadratowych i prostokątnych płyt w jednym kolorze pasować będzie znakomicie do nowoczesnych domów i do ich kamiennych lub drewnianych elewacji. Przy starym, rustykalnym domku pięknie prezentować się będą ścieżki z okrągłych płyt betonowych. Wyglądają one jak wynurzające się spomiędzy roślinności kamienie i nadadzą przestrzeni ogrodu nieco bajkowy, romantyczny charakter. Podobnie urokliwie prezentować się będą nieregularnie ułożone płyty o prostokątnym kształcie.

Płyta betonowa na tarasie

Miejscem, gdzie można zastosować ten materiał w ogrodzie, są nie tylko ścieżki. Także na taras płyty betonowe nadadzą się znakomicie. To, jaki rodzaj płyt należy zastosować i w jaki sposób je ułożyć, zależy w dużym stopniu od rodzaju podłoża i jego twardości oraz od planowanej wysokości tarasu. W jedynym przypadku potrzebne będą tzw. elki, które umożliwią podwyższenie i stabilizację konstrukcji powyżej gruntu, czasem można ułożyć jedynie płaskie, równe płyty, tworzące przestrzeń równo z trawnikiem. Jeżeli nie wiemy, jakie wymiary, grubość i parametry powinny mieć płyty betonowe, producent będzie w stanie doradzić, jeśli przedstawimy jak najwięcej informacji o rodzaju terenu i planowanej konstrukcji. Sama stylistyka natomiast to już rzecz architekta i właścicieli domu. Na pewno warto wspomnieć, iż taki tarasy znakomicie prezentują się otwarte, bez balustrad, o ile to możliwe i bezpieczne. Warto też wykorzystać beton również na schodach i innych elementach wykończenia domu oraz aranżacji ogrodu.

Z czym połączyć betonowe płyty w ogrodzie?

Każda aranżacja – czy to wnętrza, czy przestrzeni dokoła domu – powinna być spójna, aby uzyskać estetyczny efekt. Warto więc wybierać ograniczoną ilość nie tylko stylów, ale i materiałów i kolorów. Zwłaszcza w nowoczesnej architekturze kluczowy jest umiar i oszczędność form. Stąd też płyty z betonu najlepiej połączyć z takimi samymi wykończeniami schodów, wykonać z nich można nawet miejsce do siedzenia czy palenisko.

Warto również sprawdzić, czy producent płyt betonowych może nam zaproponować również donice. Jeżeli nie uda się kupić ich z tego samego źródła, to dobrze jest poszukać takich, które będą pasowały. Urozmaicą aranżację tarasu i odgrodzą go od otoczenia. Inne materiały, które dobrze komponują się z betonem to egzotyczne drewno oraz satynowo wykończona stal. A z roślin na taki taras czy wokół ścieżki warto wybierać egzotyczne krzewy o dużych liściach, jukki oraz wysokie trawy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here