Marzy ci się biało-czarna kuchnia? Zajrzyj do nas po garść inspiracji.
4.8
(13)

Biel i czerń to kolory uniwersalne, dlatego kuchnia biało czarna to cały czas częsty wybór wśród Polaków. Jest to nowoczesna aranżacja kuchni, która nie zamyka nas na konkretny styl, a urządzając kuchnię możemy szybko nadać jej odpowiedni sznyt za pomocą licznych dodatków.

Oznacza to, że nigdy nie wyjdą z mody. Ich prosty charakter doceniają nie tylko twórcy mody, ale także architekci i projektanci wnętrz. Czerń i biel doskonale sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu – niezależnie czy będzie to sypialnia, salon, łazienka czy kuchnia. Jak urządzić funkcjonalną i nowoczesną kuchnię w bieli i czerni? Mamy kilka gotowych pomysłów na te modne kolory ścian w kuchni.

Jakie możliwości aranżacyjne daje biało-czarna kuchnia?

Ascetyczne, monochromatyczne kolory dają bardzo duże możliwości jeżeli chodzi o aranżację kuchni. Dzięki kolorowym dodatkom można w łatwy i niedrogi sposób zmienić charakter wnętrza. Biel i czerń w kuchni są ponadczasowe i sprawdzą się we wnętrzach w każdym stylu: od tradycyjnych, aż po bardzo nowoczesne.

Mocno zabudowana biało czarna kuchnia otwarta na salon optycznie powiększa pomieszczenie. Dodatkową zaletą jest fakt, że taką minimalistyczną kuchnię łatwiej połączyć z jadalnią i salonem. Zarówno w przypadku kolorów dodatków, jak i przy wyborze koloru ścian w biało-czarnej kuchni, istnieje pewna dowolność. Z białymi frontami w kuchni doskonale będą komponować się neutralne odcienie, kolory nasycone a także wzorzyste tapety.

Biel i czerń w kuchni dają nam również wolną rękę w kwestii wyboru koloru i faktury blatu roboczego. Niezależnie od tego, czy będzie to drewno, marmur czy blat z materiału płytowego z łatwością można je dopasować do biało-czarnej kuchni.

Kuchnia w bieli z czarnymi dodatkami

Białe kuchnie są uniwersalne, a jasne fronty można bez trudu dopasować do różnych kolorów oraz materiałów. W zależności od formy, stylizacji, materiału – białe fronty mogą przybrać taki styl, jaki wymarzy sobie właściciel. Fronty kuchenne w tym kolorze będą także idealnie wyglądać w towarzystwie innych kolorów, poczynając od czerni, przez delikatne pastele aż po soczyste odcienie czerwieni czy żółci.

W białej kuchni możemy do woli szafować kolorami bez obawy przekroczenia jakichkolwiek barier dobrego smaku.  Białe fronty w kuchni brudzą się – jednak ślady brudu i tłuszczu są na nich dużo mniej widoczne niż na ciemnych i połyskliwych frontach.

Białe meble w aneksie kuchennym przełamane eleganckimi, czarnymi płytkami, uchwytami do szafek czy czarnymi sprzętami agd to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Białe fronty mogą być też bardziej nowoczesne – minimalistyczne o gładkiej powierzchni bez widocznych uchwytów. Świetnie komponują się ze srebrnym wykończeniem a także oraz czarnymi dodatkami czy blatem. W tej wersji kuchnia tworzy graficzny klimat, który można narzucić już w pierwszym projekcie kuchni.

  Jak odprowadzać wodę z wyspy kuchennej?

Czym rozjaśnić czarną kuchnię?

Kuchnia w czerni wygląda bardzo elegancko i stylowo. Jej minusem jest jednak to, że może ona zaciemniać wnętrze, gdyż powszechnie wiadomo, że kolor czarny pochłania światło. Na ciemne fronty w kuchni można sobie pozwolić w przypadku aneksu kuchennego. Niestety i przy takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć o rozjaśnieniu ciemnych frontów.

Idealnym kontrastem dla czerni w kuchni jest oczywiście biel. Może ona pojawić się w dodatkach bądź też pod postacią białych frontów, czy podłogi w kuchni. Doskonałym pomysłem dla ugładzenia czerni w kuchni będzie też wprowadzenie do wnętrza drewna – czy to w postaci frontów czy blatu. Przy ciemnej kuchni nie można zapomnieć również o dodatkowym oświetleniu.

Monochromatyczna kuchnia w połysku

Biało-czarne, połyskujące fronty są zdecydowanym hitem sezonu. W połączeniu z błyszczącym szkłem dają wrażenie przestrzeni i przejrzystości. Biało-czarne pomieszczenie można wyczarować za pomocą łączenia frontów, blatów i dodatków. Większość osób decyduje się na białe, błyszczące fronty i czarne dodatki. Świetnym sposobem na połączenie tych dwóch kolorów jest także wykonanie górnych szafek z białej płyty i dolnych z czarnej. Kontrastem dla białych szafek w kuchni będzie także czarny blat lub wyspa w ciemnym kolorze.

Jak więc widać kuchnia biało czarna daje ogromne pole do popisu już podczas projektowania kuchni. A później? Jest tylko łatwiej! Można bowiem w szybki sposób zmieniać ostateczny kształt pomieszczenia stosując odpowiednie dodatki.

Jak ocieplić biało czarną kuchnię?

Biało czarna kuchnia kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnym designem, ale można ją również ocieplić. Jak to zrobić? Wymień białe fronty mebli kuchennych na drewniane lub w kolorze naturalnego forniru. Taki kontrast złagodzi chłodny charakter kolorystyczny kuchni. Dodaj też trochę zieleni w postaci roślin.

Na przykład na parapecie ustaw kilka doniczek z ziołami lub obficie kwitnącymi kwiatami.

W dużym skrócie należy wykonać 5 czynności, które sprawią, że monochromatyczna kuchnia nabierze ciepłego wyglądu:

1. Drewniane akcenty

Drewno to materiał, który idealnie wpasowuje się w biało czarny styl. Można zatem wykorzystać drewno jako akcenty w kuchni, aby złagodzić jej chłodny charakter. Na przykład można postawić na blat kuchenny z drewna lub zamontować półki z naturalnego drewna.

  Perfekcyjna kuchnia - płyta indukcyjna czy gazowa?

2. Naturalne tekstury

Naturalne tekstury to kolejny sposób na ocieplenie biało czarnej kuchni. Można zatem wybrać meble z teksturowanymi frontami lub postawić na dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambusowe koszyki czy płyty z marmuru.

3. Ciepłe światło

Odpowiednie oświetlenie to klucz do stworzenia przytulnej atmosfery w kuchni. Zamiast sztucznego oświetlenia można postawić na ciepłe lampy z miękkim światłem, które subtelnie oświetlą kuchnię.

4. Kolory i wzory

Biało czarny styl nie musi być nudny i monochromatyczny. Można wprowadzić do niego dodatkowe kolory i wzory, aby kuchnia nabrała więcej charakteru. Na przykład można postawić na poduszki z kolorowymi wzorami na krzesłach lub zasłonki z motywem roślinnym.

5. Rośliny

Rośliny to doskonały sposób na ocieplenie i ożywienie kuchni. Zamiast sztucznych dekoracji można postawić na naturalne kwiaty w wazonach lub doniczkach z ziołami. Rośliny wprowadzą do kuchni więcej natury i zagęszczą ją pięknymi kolorami.

Czy biała kuchnia bardzo się brudzi?

Do białej kuchni zawsze musimy podchodzić z większą ostrożnością, gdyż brud na białym tle jest bardzo dobrze widoczny. Nie oznacza to jednak, że taka kuchnia jest bardzo trudna do utrzymania w czystości.

Warto zainwestować w dobry środek czyszczący przeznaczony do białych mebli kuchennych. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się pokrycie blatów kuchennych szklaną płytą. Płytka szklana będzie nie tylko estetycznie wyglądała (choć jest to pojęcie względne), ale również znacznie ułatwi utrzymanie czystości.

Czy biała kuchnia żółknie?

Biały kolor na meblach kuchennych nie jest wieczny i z upływem czasu może nieco zmienić swoje odcień. W przypadku białej kuchni mamy również do czynienia ze zmianami wynikającymi z dymu, tłuszczu czy specyficznego zapachu pieczenia.

Mimo to, biała kuchnia nie musi żółknąć ani zmieniać koloru, tracąc swoją pierwotną biel. Aby ją utrzymać w nienagannym stanie, należy dbać o przewietrzenie kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest również regularna dezynfekcja mebli kuchennych, gdyż to na nich osadzają się najmniej przyjemne zapachy i brud.

W przypadku plam możemy zastosować metodę czyszczenia wodą utlenioną lub środkiem czyszczącym przeznaczonym do białych tkanin. Możemy również wybielić meble kuchenne za pomocą kwasku cytrynowego, proszku do pieczenia i płynu do mycia naczyń.

Kuchnia utrzymana w czystości, wykonana z prawidłowych materiałów nie powinna wówczas żółknąć.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.8 / 5. Ilość ocen: 13

Brak ocen!

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here