Budowa domu Viking 4
5
(2)

Punktem wyjścia w budowie domu jest oczywiście posiadanie działki budowlanej, na której możemy prowadzić inwestycję. Zakładając, że posiadamy takową pozostaje nam wybór odpowiedniego projektu. Jest to kluczowy wybór, ponieważ wszystkie dalsze prace oraz ostateczny wygląd domu będzie uzależniony od naszego projektu. Niezwykle istotne jest zatem gruntowne przemyślenie wszystkich aspektów – zarówno tych wizualnych jak i praktycznych.

Trzeba w tym miejscu mieć na uwadze, że wielkość naszej działki może uniemożliwić wybudowanie domu, o którym marzymy. Musimy przed zakupem projektu dokładnie sprawdzić, czy szerokość i długość naszej działki pozwoli na wykonanie zgodnej z przepisami adaptacji.

W przypadku projektu Viking 4 minimalne wymiary działki budowlanej kształtują się następująco:

  • Min szerokość działki: 21,44 m
  • Min długość działki: 23,55 m

Na co zwracać uwagę podczas wyboru projektu domu?

W naszym wypadku inwestor zdecydował się na projekt Viking 4 (lustrzane odbicie) ze względu na:

  • wygląd budynku – połączenie klasycznego i nowoczesnego nurtu,
  • ergonomię wnętrza – dobre zagospodarowanie wnętrza – niemal każdy centymetr domu jest wykorzystany w sposób praktyczny,
  • dużo przeszkleń – dom otwarty na ogród,
  • dobry podział na strefy – dół do życia codziennego, gościnnego, natomiast góra w 100% prywatna,
  • pomieszczenie nad garażem – wykorzystane jako biuro, które jest nieco odseparowane od reszty domu,
  • sprawdzone biuro projektowe jest autorem projektu,
  • + kilka aspektów wynikających stricte z upodobań, przyzwyczajeń i kwestii gustu.

Główną przesłanką był dobrze przemyślany rozkład domu oraz możliwość praktycznego zagospodarowania całej przestrzeni. Nie obyło się jednak bez zmian w projekcie na etapie adaptacji – część zmian było zaplanowanych, a część wymuszonych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co i kiedy można zmienić w projekcie domu?

Zakres zmian w projekcie jest ściśle określony przez autora projektu, który daje na to zgodę. W przypadku chęci naniesienia dodatkowych zmian musimy wystąpić o takie pozwolenie do biura projektowego. Nie ma problemu z uzyskaniem takiej zgody, więc jest to zazwyczaj jedynie formalność.

  Modne kolory ścian w 2019

Same zmiany w projekcie domu jednorodzinnego nanosi osoba z uprawnieniami, która wykonuje adaptację projektu do działki. Jest to etap przed wystąpieniem o pozwolenie budowlane. Warto na tym etapie zebrać wszystkie swoje uwagi i przedyskutować je z osobą, która będzie poprawiać projekt. Nie wszystko da się zrobić szybko, nie wszystko jest sens robić w ogóle – tutaj osoba z doświadczeniem będzie bardzo pomocna w ocenie naszej wizji.

W przypadku projektu Viking 4 i naszego inwestora naniesione zostały zmiany w zakresie:

  • dach kopertowy nad garażem zmieniony został na dach dwuspadowy – taki był wymóg miejscowego planu zagospodarowania,
  • fundament pod garażem i częścią gospodarczą pozostał na poziomie 120 cm, natomiast część „mieszkalna” została podniesiona do 160 cm. Zmiana ta podyktowana była ukształtowaniem terenu – spadek na całej długości domu o ok. 80 cm został wykorzystany w ten sposób, aby wjazd do garażu „opadł” razem z terenem. Stron nad garażem pozostał na swoim miejscu, dzięki czemu pomieszczenie nad garażem (strycho – pokój) zyskało wyższe ścianki kolankowe,
  • wyżej wymieniona zmiana wymusiła dołożenie schodków przy wejściu do domu, schodków z garażu do pomieszczenia gospodarczego oraz kotłowni. Zmniejszyła się natomiast ilość schodków na półpiętrze do pomieszczenia nad garażem,
  • zmniejszenie grubości izolacji styropianem nad stropem – z 14 cm na 7 cm, co dodatkowo podwyższyło ściankę kolankową do 120 cm z 113 cm,
  • połączenie pomieszczenia gospodarczego z przedpokojem – w ten sposób uzyskujemy sporą przestrzeń w postaci przedpokoju, a pod schodami, w dawnym pomieszczeniu gospodarczym planowany jest sporej wielkości zamykany schowek,
  • usunięty został komin w salonie – inwestor nie zdecydował się na montaż kominka, komin więc był zbędny,
  • dolny pokój, który przylegał do salonu został zlikwidowany – powiększona zostanie przestrzeń salonu,
  • dolna łazienka zostaje powiększona kosztem kotłowni,
  • górna łazienka zostaje połączona z pralnią,
  • pralnia zostaje przeniesiona w miejsce łazienki przy sypialni,
  • drobne zmiany w usytuowaniu okien dachowych.

Bardzo poglądowe zmiany w rzutach na parterze i piętrze:

Parter Viking 4 po przeróbkach – nie ma naniesionych dodatkowych schodków wynikających z podniesienia ścian fundamentowych na części domu.
Strych / pokój nad garażem będzie z dachem dwuspadowym, nie kopertowym – nie ma tych zmian widocznych na powyższym rzucie.

Największą zmianą było podwyższenie ściany fundamentowej na części domu (do 160cm) – to pociągnęło za sobą kolejne zmiany oraz w najbardziej odczuwalny sposób wpłynęło na cały dom. Reszta zmian, choć jest ich sporo nie były trudne i czasochłonne do wprowadzenia.

  Na sprzedaż: mieszkanie 50 m2 pod Warszawą i projekt gratis!

Czy warto dokupić dodatki do projektu?

Naszym zdaniem zdecydowanie warto. Ułatwia i przyspiesza to pracę na etapie budowy domu. Oczywiście należy wcześniej przemyśleć dokładnie, które z dodatków do projektu będą pomocne podczas budowy, a dokładniej które z dodatków w ogóle mają szansę na wykorzystanie.

Każdy z dodatków to koszt kilkuset złotych, co przy wyborze kilku sztuk generuje już większą kwotę. W przypadku naszego inwestora zamawiane był dodatki:

• pakiet powietrzna pompa ciepła,
• wersja elektroniczna projektu,
• pakiet wentylacja mechaniczna i kominek DGP,
• pakiet ogrzewanie podłogowe,
• pakiet instalacja fotowoltaiczna.

Co otrzymam po zamówieniu projektu domu?

W przypadku projektu Viking 4 otrzymaliśmy 4 wersje projektu – 2 z nich pozostają u inwestora, natomiast 2 sztuki wędrują do odpowiednich organów. Dodatkowo zestaw (cały karton!) zawierał specyfikację techniczną, dodatkowe informacje na temat np. energooszczędności oraz wszystkie zamówione dodatki.

Krótko mówiąc jest to komplet materiałów, które niezbędne są do wykonania adaptacji, wystąpienia o pozwolenie budowlane oraz przeprowadzenie fizycznej budowy domu.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania pozwolenia na budowę?

Etap adaptacji projektu jest najprzyjemniejszym momentem w „walce o pozwolenie na budowę”. Adaptacja pozwala bowiem na przeniesienie swojej wizji domu na papier, a same zmiany w projekcie pozwalają na wyobrażenie sobie swojego przyszłego, wymarzonego domu. Na tym przyjemności się jednak kończą.

Dodatkowo potrzebnych jest szereg dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę. Na tym etapie warto korzystać z osób, które zajmują się tego typu usługami zawodowo – oszczędzi to wiele czasu. Bardzo często firmy zajmujące się adaptacją projektu oferują również załatwianie wszelkich formalności od A do Z.

Dokładny proces ubiegania się o pozwolenie na budowę opiszemy w kolejnym artykule.

Projekt Viking 4 pochodzi z pracowni:

MG Projekt Pracownia Architektoniczna

03-112 Warszawa ul. Uczniowska 14 (Białołęka)

tel. (22) 676 66 83, kom. 600 392 884
email: mgprojekt@mgprojekt.com.pl
https://www.mgprojekt.com.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here